Cilvēkēdāja pusmūža krīze – Shrek. Forever After


Pagājušonedēļ meklējot kādas izklaides iespējas aizklīdu līdz kinoteātrim, lai noskatītos 4. daļu zaļā cilvēkēdāja Šreka stāstam Shrek Forever After. Biju redzējusi arī iepriekšējās trīs animācijas, tāpēc īpaši negaidīju nekādu jaunatklājumu vai šedevru, vien Šreka tipiskos popkultūras jociņus. Un labi, ka tā, jo es arī būtībā vairs nesamanīju jēgu kādēļ ceturtā daļa vispār bija jāuzņem. Personīgi man Šreka burvība, ja kāpurus ēdošu cilvēkēdāju drīkst apzīmēt ar šādu vārdu, palika ietērpta vien divās pirmajās daļās.

Forever After sižets vēstīja par Šreka pusmūža krīzi. Proti, viņam bija apnicis, ka viņam iet labi… Kurš gan nezin to sajūtu, kad dzīve iet pa gludu ceļu un tā vien gribas nožāvāties uz to skatoties. Bet liktenis nav mazais bērns un saka: ‘’Hā, nepatīk mierīga dzīve, būs tev problēmas.’’ Šreka dzīves asfaltu satracināja tipiskais neliela auguma un visai patizlais ļaundaris Rumpelrūķis (nudien nemācēšu teikt, kā tas skan oriģinālā, jo man atkal bija tā sodība iet uz latviski dublētu filmu) un viņa kolorītā pēc paskata modificētā 😀 milzu zoss. Šreks būdams naivs un dumpīgs paraksta Rumpelrūķa līgumu, lai kaut uz vienu dienu atkal būtu visu nīstais cilvēkēdājs (ak, kāds mazohists!), savukārt pretī atdod Rumpelrūķim vienu dienu savas pagātnes. Dziļā morāle – bērni nespēlējieties ar laiku un varaskāriem rūķiem, jo tieši tā var pazaudēt dienu, kad vispār esi piedzimis. Pasaule, kurā Šreks nonāk, ir gluži citāda. Rūķis kā Far Far Away karalis, Ēzelis kā bez maz vai vergs, Runcis zābakos atteicies no zābakiem un uzaudzējis vēderu, visapkārt neglītu raganu patruļa, bet Fiona attēlota kā kaujinieciska dumpinieku pulka vadone Ksena/mūsdienu sieviete, kas sapratusi, ka nu nekas cits jau neatliks kā glābt pašai sevi no torņa, vienā personā. Vārdu sakot, pilnīgs haoss un izpostīta zeme, kā allaž kad pie varas nāk kāds histērisks diktators.

Galvenais Šreka uzdevums, protams, ir atrast līgumā punktu, kā viss var tikt vērsts par labu. Atkal parādās vecais joks ar īstas mīlestības skūpstu. Buču pēc ilgas pārliecināšanas, Fiona gan iedod, bet brīnums nenotiek, jo nekādas ļubestības starp abiem vairs nav – viss, kas Fionu interesē ir kaujas iznākums. Tad nu Šrekam nākas upurēties visu pārējo labā, lai atgūtu Fionas mīlestību, kas, protams, arī notiek un viņi atgriežas tagadnē un atkal dzīvo ilgi un laimīgi.

Pievienotā vērtība – kā jau iepriekš minēju, Šreks ir labs dēļ popkultūras jociņiem.

Advertisements

One comment

  1. […] tādēļ, ka filma absolūti nepārsteidza ar neko jaunu. Šeit līdzīgi kā minēju rakstā par Šreku, lai gan es priecātos par nākamo daļu, kaut vizuāla baudījma dēļ, sižetiski, manuprāt, […]

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: