X paaudze. Stāsti paātrinātai kultūrai.


Vasaras sākumā atbildēju uz Tvnet uzdoto aptaujas jautājumu – pa vasaru esmu nolēmusi izlasīt trīs grāmatas. Ar nožēlo, literatūras likteņdievi nestāvēja man klāt un pilnībā paguvu izlasīt tikai vienu. Toties labu. Duglass Koplends  – X paaudze. Stāsti paātrinātai kultūrai.

Anotācija vēsta par šo daiļdarbu tā: “Jauno paaudzi māc aizdomas, ka tā pamazām tiek pārvērsta par reklāmas mērķa grupu. Darba viņiem trūkst, izglītības ir par daudz, viņi cītīgi sargā savu privāto telpu un ir neaprēķināmi; viņiem nav pret ko vērst savas dusmas, nav neviena, kas kliedētu viņu bailes, nav kultūras, kas stātos sabrukušo vērtību vietā.
Un tāpēc viņi pamet savu garlaicīgo karjeru un norobežojas no sabiedrības, dodamies Kalifornijas tuksnesī; tāpēc viņi stāsta stāstus – baisus un smieklīgus izdomājumus, kuros atklājas viņu aizbarikādētā iekšējā pasaule.”

Neesmu nedz profs, nedz kritiķis, tādēļ ar savu vidusmēra lasītāja aci varu vien piemetināt, ka šis darbs man gāja pie sirds, jo… bija iespēja atkal pagausties par sabiedrību 😀

Plus, autoram bija ļoti patīkami izteiksmes līdzekļi, kas padarīja lasīšanu gan rimtu un vieglu, gan arī palīdzēja ainavas redzēt krāšņākas. Tomēr, šo te rakstu, tādēļ, ka gribējās dažas labākās tēzes paturēt atmiņā. Koplends gandrīz katras lappuses apakšā bija izstrādājis kaut ko līdzīgu definīcijām, kurās netrūkst, gan rūgtuma, gan ironijas, bet visvairāk jau patiesības. Daži no šiem jēdzieniem kā vēsta Vikija, ir ieviesušies plašākā lietošanā. Jāpiebilst, grāmata izdota 1991. gadā, tomēr šķiet, nekas jau diži nav mainījies. Lūk, kur arī spilgtākie citāti.

Divdesmito gadu vidus krīze – garīga sabrukuma periods, kas mēdz iestāties divdesmitgadniekiem. To bieži izraisa nespēja funkcionēt ārpus skolas vai strukturētām vidēm kombinācijā ar izpratni par cilvēka pilnīgo vientulību pasaulē. Daudzos gadījumos – sistemātiskās medikamentu lietošanas aizsākums.

Ar likumu noteiktā nostaļģija – tādu atmiņu uzspiešana cilvēku grupai, kādu tai patiesībā nav:” Kā es varu būt sešdesmito paaudzes pārstāvis, ja pat neatceros šos gadus?”

Dumpīguma atlikšana – tieksme jaunībā izvairīties no tradicionāli jauneklīgām aktivitātēm un mākslinieciskiem pārdzīvojumiem, lai iegūtu nopietnas karjeras iespējas. Dažkārt noved pie sērām pēc zudušas jaunības apmēram trīsdesmit gadu vecumā, kam seko muļķīgas frizūras un dārgi, apzināti jocīgi apģērbi.

Muzikālā matu skaldīšana – mūzikas un mūziķu iedalīšana patoloģiski sīkās kategorijās : ” The Vienna Franks ir labs piemērs urbānā baltā acid folka rivaivalisma krustojumam ar SKA

Obskūrisms – tieksme piebārstīt ikdienu ar mazpazīstamām atsauksmēm (aizmirstām filmām, mirušām televīzijas zvaigznēm, nepazīstamām grāmatām, vairs nepastāvošām valstīm, u.t.t) kā sublimējošs līdzeklis, lai paspīdētu gan ar savu izglītotību, gan vēlēšanos norobežoties no masu kultūras pasaules.

Statusa aizvietošana – tāda objekta, kam ir intelektuāls vai modīgs piesitiens, izmantošana, lai aizvietotu objektu, kas ir vienkārši dārgs: ”Braien, tu aizmirsi savu Kamī grāmatu sava brāļa BMW

2+2=5-isms – padošanās uz sevi mērķētai mārketinga stratēģijai pēc tam, kad ilgu laiku esi noturējies tai pretī. ”Nu, labi, es nopirkšu to jūsu stulbo kolu. Un tagad lieciet man mieru.”

Periodiska klejotkāre – stāvoklis, raksturīgs cilvēkiem, kas uzauguši vidusšķiras nepastāvīgumā. Nespēdami iesakņoties nevienā vidē, viņi patstāvīgi pārceļo, cerot atrast idealizētu kopības izjūtu nākamajā dzīvesvietā.

Vēlētāja aizture – lai arī veltīgs, tomēr mēģinājums paust pretestību esošajai politiskajai sistēmai, vispār nebalsojot.

Doriangrejisms – nevēlēšanās ar eleganci ļaut savam ķermenim uzrādīt novecošanās pazīmes.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: