Black Swan – šizofrēniskā balerīna


Jau kādu laiku netā lasāmās atsauksmes slavina režisora Darren Aronofsky jaunāko veikumu Black Swan ar Natāliju Portmani un Milu Kunis. Šeit sekos vēl viens slavinājums.

Es filmu sāku skatīties nemaz īsti nezinot ko sagaidīt, izņemot to, ka tā ir par baletdejotāju. Protams, ja būtu iepriekš zinājusi, ka režisors ir Aronovfskis, kas radījis  Requeem For a Dream –  kas bija psiholoģiski traumējošākā filma, ko esmu redzējusi, kā arī The Fountain, kas šķita daudzsološa, bet, kuru tā arī nenoskatījos līdz galam, es, iespējams, būtu minstinājusies – skatīties šo vai nē. Tā kā es to nezināju, noskatījos Black Swan un tikai tad sāku pārdomāt, kas šo mākslas darbu ir radījis. Tā nudien nav filma tikai par baletdejotāju. Balets ir tikai daļa no filmas, drīzāk kā veiksmīgi izvēlēts kanāls caur kuru parādīt apbrīnojami smalki izstrādātu un psiholoģiski sarežģītu tēlu, kuru Natālija Portmane, un savā ziņā arī Mila Kunis, iznes, manuprāt, vienkārši izcili.

Māksla prasa upurus

Ne velti, wikipedia stāsta, ka abas aktrises pavadījušas pusgadu, 5 h dienā mācoties dejot baletu un trenējoties, lai pārveidotu savus ķermeņus vairāk atbilstošus balerīnu kompleksijai, kā rezultātā Portmane nometusi 20 mārciņas svara. Lielākoties, filmas gaitā dejojam tiešām ir redzama pati Portmane, ne dubliere. Nelielā lomā filmā, starp citu, redzama arī Ksenija Solo – krievu izcelsmes kanādiešu aktrise, kas dzimusi Latvijā. Šī meitene līdz 14 gadu vecumam patiešām nodarbojusies ar baletu līdz guvusi traumu. Un, lai gan, šeit viņa ir redzama mazā lomā, balerīnas tēls viņai visnotaļ piestāv. Ksenija arī spēlē diezgan foršā seriālā Lost Girl, kuru Showcase sāka radīt nu jau pagājušā gada septembrī. Rekomendēju.

Par ko ir stāsts?

Melnā Gulbja sižeta izklāsts īsumā pastāsta skatītājam vien par jaunas balerīnas cīņu ar sevi, lai leģendārajā Gulbja Ezerā, viņa spētu dejot ne tikai maigo, nevainīgo un trauslo Balto Gulbi, kas pilnībā atbilst viņas personībai, bet arī pilnīgu pretstatu – pavedinošo, kaislīgo Melno Gulbi, kas vairāk piestāv viņas sāncensei Lillijai. Šādi tiek parādīti pilnīgie pretpoli, kas mīt katrā no mums, kā arī problēmas, kurās varam iedzīvoties, ja nonākam šādā disharmonijā ar sevi. Jautājot par ko īsti ir filma varētu atbildēt ar atslēgas vārdiem – par perfekcionismu, par smago darbu baletā, izdegšanas sindromu, kas no tā izriet, par mātes un meitas attiecībām, apspiestu seksualitāti, neirozi, paranoju, iespējams, pat šizofrēniju un kādām šausmīgām garīgām problēmām tik vēl ne. Vārdu sakot, viss mental disorders klāsts saspiests vienā nabaga trauslā balerīnā.

Body horror, spoguļi un mūzika

Tas viss un vēl vairāk atrodams vienā vizuāli spilgtā darbā, kur psiholoģiskā drāma robežojas ar šausmu trilleri ar body horror (lauzti kauli transformējoties par gulbi, ādas lobīšanās u.t.t.) elementiem, kuri man vienmēr ir likušies visbriesmīgāk sagremojamie no šausmu žanra, jo izskatās tik sasodīti īsti. Šausmu sajūtu rada arī daudzie spoguļi, kas pastiprina patstāvīgo apjukumu – Nina jūk prātā, vai arī tas, ko viņa redz ir īsts? Jāpiemin arī noskaņas radīšana ar krāsu palīdzību – Ninas gaišā krāsu palete apģērbā, pārspīlētā bērnišķīgā guļamistaba pretstatā ar pārējo apkārtējo, visai pelēko vidi. Iespējams, tieši šīs krasās atšķirības gan vidē gan personībā, padarīja filmu neaizmirstamu – vārda tiešā nozīmē. Šeit nedrīkst nepieminēt arī filmas skaņu celiņu – klasiskās mūzikas klātbūtne darbā radīja neatkārtojamu iespaidu, emociju dziļumu un spriedzi, kā arī kārtējo reizi apstiprināja īstās mākslas skaistumu.

It’s just one of those movies…

Noteikti varu apgalvot, ka šī ir viena no tām filmām, pēc kuras noskatīšanās jāpamežģī smadzenes, mēģinot atšķetināt daudzos slāņus ar problēmām kādās galvenā varone ir ietīta. Kā arī, šī ir  viena no tām filmām, kas liek paskatīties tālāk par tipiskajām amerikāņu komēdijām un atgādina, ka kino netaisa tikai popkornu graužošām, no ikdienas nogurušām famīlijām. Un noteikti šī ir viena no tām filmām, kurās ir atstāta brīva vieta arī katra paša personīgajai versijai par to, kas tad īsti ar to visu ir domāts.

Advertisements

One comment

  1. […] This post was mentioned on Twitter by Liga, Liga. Liga said: Black Swan – šizofrēniskā balerīna: http://t.co/cSCnBLp […]

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: