Pirāti bez motivācijas – Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides


Jau pasen tika noskatīta arī Karību Jūras Pirātu 4. daļa – Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides. Tomēr nesanāks pateikt neko labāku, kā vien to, ka filmu kompānijām tiešām vajadzētu saprast, kad ballīte ir beigusies un laiks doties mājās. Nudien nesaprotu kādēļ šī filma tika izrādīta pat Kannu kinofestivāla ietvaros. Es nevarētu saukt sevi par pirātu fanu, tomēr šoreiz es tapu garlaikota vēl vairāk kā citas reizes. Nav noslēpums, ka daudzas spiedzošas meitenes sāka fanot par Džoniju Depu tieši pēc šīs filmas, taču man personīgi liekas, ka Džeks Sperovs  ir viena no viņa sliktākajām lomām.

Tad nu par pašu filmu. Sižets visai juceklīgs – notikumu daudz, bet jēgas no tiem maz. Es būtu devusi priekšroku, ka Blūms un Naitlija nebūtu novākti un aizstāti ar Penelopi Krusu, kas protams, ir pamanāma personība, taču pat viņa nespēj glābt dzirksteles trūkumu, starp savu un Depa varoni. Vietā, kur bija jānospēlē veca nerūsējoša mīlestība un dusmas un kaislības Skārletas O’Hāras un Reta Batlera stilā, šīs filmas tēli diemžēl apstājas vien pie ne visai ticamu repliku mētāšanas. Īstais mīlas stāsts turpretī norisinās starp acīmredzamo jauno Blūma aizvietotāju  sludinātāju ko attēlo Sems Klaflins un kas gluži nejauši tiek iesaistīts pirātu ekspedīcijā pēc jaunības avota, pa ceļam iemīloties nārā. Lai gan nāra nedaudz atgādina Harijā Poterā aprakstītos ūdensļaudis kā arī mūsdienu atgremoto vampīru krustojumu, manuprāt, tieši šis bija veiksmīgākais filmas aspekts. Pasakas nemirst, mazā nāriņa Ariela un Princis joprojām mēdz satikties pat pirātiskos apstākļos.

Visvairāk kaitināja baltiem diegiem šūtais sižets, kas brīžiem lika uzdot jautājumus, kāpēc varoņi dara to, ko dara un kāpēc vienkārši neiet mājās izgulēties. Misiju, lai iegūtu mūžīgo jaunības avotu uzsāk Kapteinis Melnbārdis, kura meita ir Krusas varone, Kapteinis Barbosa, kas to it kā dara Anglijas kroņa vārdā, un visam pa vidu vēl ir spāņu ekspedīcija, kas ticības vārdā vēlas iznīcināt pagānisko avotu. Sperovs šajā visā ir iekūlies absolūti bez motivācijas, ja par tādu neuzskata viņa nolaupīšanu (no kuras viņš varēja izbēgt) un vēlēšanos palīdzēt vecai mīlestībai. Savukārt, Krusas varones aklā ticība slepkavam tēvam Melnbārdim, kas dodas uz avotu lai iegūtu ilgāku mūžu, filmas laikā ar katru brīdi kļūst kaitinošāka. Nemaz nerunājot par spāņu kuģi, kas misiju veica cēlu mērķu vārdā, bet patiesībā izskatījās, ka veidotāji nav spējuši šai grupai piemeklēt īstu motivāciju. Vienīgais kura rīcību varētu attaisnot ir Barbosa, kas slēpjoties aiz Anglijas kroņa, dzenas šajā ekspedīcijā ar mērķi atriebt kapteinim Melnbārdim savu zaudēto kāju. Motivācijas trūkums ir akūts arī filmas beigās, kur Sperovs savu jaunības mīlestību pamet uz vientuļas salas. Vai nav jaukumiņš?

Tika izmantoti pāris veci triki – kaut vai balstoties uz slaveno teicienu: ‘’Ja izrādes pirmajā cēlienā pie sienas redzama bise, tad pēdējā tā noteikti izšaus.’’ Netrūkst dažādu karāšanos pie lampas, laišanos ar virvēm, skriešanas un kuģa klāja spodrināšanas. Vārdu sakot, Trīs Musketieri uz jūras 21. gadsimta bērniem un tiem, kas arī vēlāk palikuši bērna prātā.  Citādi – pirāti ir kā allaž neglīti un netīri, zobeni tiek izvicināti tā kā pietiks visam gadam, Sperovs joprojām mētā visai asprātīgus jokus, beigas ir laimīgas un sestdienas vakara izklaides funkcija ir veikta.

Advertisements

2 komentāri

  1. Ja godīgi, pēc Tava apraksta tiešām var saprast, ka filmu esi uztvērusi juceklīgi, jo no apraksta vispār neko nevar saprast! 🙂

    Like

    1. Jā, filmas laikā tik vien piefiksēju kā visi kaut kur skrien un kaut ko dara, bet skaidrību tas man neieviesa, droši vien doma uz papīra sanākusi tikpat haotiska kā sižets. 🙂

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: