Grāmatu mīļotājas pārdomas par Kindle 4


Vakar ar nelielu laika nobīdi saņēmu ilgi gaidīto dzimšanas dienas dāvanu. Ar kāda laba cilvēka starpniecību no pašas Apvienotās Karalistes, līdz manām rokām beidzot nonāca 4. paaudzes Kindle. Uzreiz brīdinu, ka tālākais apraksts nav domāts tehnoloģiski advancētiem ekspertiem, kas perfekti pārzina katru šī mazā lasītāja funkciju. Šis ir tehnoloģiski viduvēja lietotāja viedoklis par to, ko tad īsti nozīmē e-lasītājs un kādas ir tā priekšrocības vai mīnusi attiecībā pret veco labo grāmatu.

Atstāj ”jaukas” ierīces iespaidu

Jau atverot kastīti, biju ļoti patīkami pārsteigta par Kindle dizainu. Iepriekš biju domājusi, ka iegādāšos modeli ar klaviatūru, taču pēdējā brīdi pārliecināju sevi, ka Kindlu pērku tikai lasīšanai un papildus ekstras man nemaz nav vajadzīgas. Ko tad īsti var pierakstīt ierīcē, kuras interneta pārlūks ir vēl ļoti agrīnā eksperimenta stadijā? Uzreiz ir skaidrs, Kindls nav planšete. Šeit nav krāsainu pribambasu, vai aizraujošu aplikāciju. Ieslēdzot lasītāju, lietotāju sagaida ļoti vienkāršs interfeiss, kas pat tehnoloģiski bailīgos, kā mani, ērti izvadā cauri tam, ko nozīme Amazon konts, kā iespējams ielādēt failus, un kas jāzina, lai nesabojātu šo jauko ierīci. Es atkārtoju jauko, jo šis vārds patiešām raksturo Kindlu vislabāk. Apsverot iespēju iegādāties e-lasītāju, palūkojos arī Latvijas veikalos, un tur redzētais mani nepavisam neiepriecināja. Iespējams, funkcionāli, bet noteikti pārcenoti, un pēc dizaina visai atbaidoši aparāti vitrīnā (nu izņēmums, varbūt, ir Sony), mani pārliecināja, ka šis pirkums tiks veikts ārpus Latvijas robežām. Gan demokrātiskās cenas, gan kvalitātes dēļ.

Dizains un funkcionalitāte

Attiecībā tieši uz Kindla dizainu, tas ir ļoti patīkams turēšanai rokās – ne par lielu, ne par mazu (166 mm x 114 mm x 8.7 mm), un noteikti ērtāk satverams, nekā paperback formāts vai apjomīgi, simtiem lappušu bieži romāni. Lapu pāršķiršana iespējama ar abām rokām, jo tam paredzētās pogas ir gan labajā, gan kreisajā pusē. Lai gan pati rakstu ar labo roku, man liekas ļoti labi, ka ir padomāts arī par to, lai kreiļiem būtu ērti. Vēl viena patīkama nianse – Kindls nav smags (tikai 170 g), tādēļ ir ērti turams jebkādā pozīcijā. Produkta aprakstā lasīju, ka šī ierīce atšķirībā no portatīvajiem datoriem, neuzkarst. Pagaidām neesmu to pārbaudījusi, bet, ja tā nudien ir, tad arī tas ir ļoti liels pluss, ja grāmatas lasa stundām ilgi. Un, protams, stundām ilga lasīšana pieprasa labu e-ink displeju, un ar to Kindlam nav problēmu. Jau pirmajā mirkli lasot instrukcijas, man neradās sajūta, ka turu rokās elektronisku ierīci. Displejs ir ļoti skaidrs un bez atspīduma, kas parasti ir planšetēm, viedtālruņiem vai datoru ekrāniem. Jāsaka, ka tieši šis fakts lika man vispār sākt domāt par e-lasītāja iegādi. Tas, un, protams, ērtums kādā varu nesāt līdzi desmitiem dažādu grāmatu, lai kur es dotos, bez lieka smaguma.

Laiki mainās, vērtības paliek

Ar šo es negribu sacīt, ka neatbalstu tradicionālo grāmatu iegādi vai lasīšanu. Es ļoti mīlu bibliotēkas, un to brīnišķīgo auru, kas piemīt grāmatām. Tomēr, 21. gadsimts maina lietas – pirmkārt fiziskās grāmatas ir daudz dārgākas, un aizņem arī daudz vairāk vietas. Otrkārt, lai iegādātos jaunākās grāmatas, kā piemēram, NY Times bestsellerus, jāgaida ilgs laiks vai jāsūta no Amazon, un jāmaksā pasta izdevumi. Tai pat laikā ar e-grāmatu lasītāju tas paveicams daudz ātrāk un lētāk. Tieši šie argumenti liecina par labu nelielajam Kindlam. Tas gan nenozīmē, ka nekad vairs nepirkšu skaistas un vērtīgas grāmatas (neviens mani nevarētu piespiest iemainīt manu Harija Potera grāmatu kaudzi vai ilustrētās enciklopēdijas, pret elektronisku materiālu) , taču vieglu literatūru no sērijas ”izlasi un aizmirsti”, neredzu vajadzību glabāt jau tā pārbāztajā grāmatplauktā.

Tehniskā puse

Šis konkrētais modelis ir budžeta klases Kindls – tam nav audio funkcijas, nedz arī pilnās tastatūras vai 3G tīkla. Šī Kindla ietilpība ir 2 GB plus Amazon nodrošinātais pakalpojums uzglabāt viņu serveros vēl 5 GB satura. Zinot, cik grāmatu faili ir nelieli, esmu pārliecināta, ka ar šādu ietilpību man pietiktu visam mūžam. Šis Kindls ir aprīkots ar wifi, kas atļauj lietotājam pieslēgties un lejupielādēt grāmatas no Amazon jebkur, kur ir pieejams wifi internets. Ja lietotājs nevēlas iztikt ar Amazon kontentu, ir iespējams, caur usb nosūtīt uz Kindlu arī savus failus no datora. Arī baterijas lādēšana notiek caur usb kabeli un datoru, usb vads ir vienīgā detaļa, kas nāk līdzi Kindla komplektācijā tiem, kas iegādājas aparātu Lielbritānijā. Cik saprotu, amerikāņi dabū arī sienā spraužamo lādētāju. Bet, par lādēšanu nav jāuztraucas, jo ar izslēgtu wifi, ierīce darbojoties pat veselu mēnesi. Kā vislielāko mīnusu tehniskajā izpildījumā gribas minēt klaviatūras trūkumu, jo teksta ievade ar kursorsviras palīdzību, ir vēl nogurdinošāka par sms rakstīšanu. Taču, tā kā rakstīšanas funkciju nepieciešams izmanot lielākoties tikai satura kārtošanai vai ļoti minimālu piezīmju veikšanai, tas ir paciešams un piedodams (protams, ja nevēlaties mocīties ar eksperimentālo interneta pārlūkošanu, un, ja vēlaties, noteikti izmantojiet funkciju – article view, kas padarīs šo pieredzi mazliet normālāku).

Ko un kā lasīt?

Kindls lasīs noteiktus failu formātus – mobi, azw un txt, kā arī pdf. Par pdf, es esmu mazliet vīlusies, jo šo failu lasīšana ir diezgan neērta. Ir iespējams piezūmot un tālāk navigēt pa tekstu ar kontroles pogu, tomēr šajā gadījumā, ērtāk man šķiet ar to nodarboties datorā. Pati vēl neesmu pārbaudījusi, taču Amazon piedāvā pārkonvertēt gan pdf, gan citus atbalstītos failu formātus (piem. doc) caur savu servisu, nosūtot no sava e-pasta vajadzīgo failu uz savu Amazon konta e-pastu un pēc pāris minūtēm jau saņemot savā ierīcē gatavu Kindlam draudzīgu failu. Lai manuāli pārkonvertētu pdf un citus e-grāmatu failus, kāds draugs man ieteica izmantot atvērtā koda programmiņu Calibre, kas pieejama internetā lejupielādēšanai bez maksas. Ar šīs programmas palīdzību iespējams iegūt Kindlam vēlamo formātu, un caur usb pavisam vienkārši ielādēt Kindlā. Attiecībā uz saturu, esmu patīkami pārsteigta, jo Amazon piedāvā ļoti daudz bezmaksas grāmatu, tai skaitā tādu klasiku kā Džeina Eira, Doriana Greja Ģīmetne, Ziemassvētku Stāsts, Lepnums Un Aizspriedumi, Frankenšteins u.c. Savos bezmaksas satura meklējumos, nedaudz pasmīnēju, jo visi šie lieliskie darbi atrodami Amazon mājas lapā garum garā sarakstā, līdztekus bezmaksas zemas klases erotiskajai un fantasy literatūrai.

Kopumā jāsaka, ka esmu pat vairāk nekā apmierināta ar šo pirkumu un uzskatu, ka izglītotam mūsdienu cilvēkam, kas daudz lasa un, iespējams, arī daudz laika pavada ceļā, Kindle ir, ja ne nepieciešama, tad ļoti noderīga ierīce.

Dodu 10 Tējtasītes, jo Kindls pilnībā izpilda visas sev paredzētās funkcijas.

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: