Intelekts un dūres – Šerloks Holmss: Ēnu spēle (2011)


Pirms diviem gadiem aptuveni laikā ap Ziemassvētkiem, es noskatījos pirmo Šerloka Holmsa daļu. Un, lai gan neesmu detektīva žanra cienītāja, toreiz, dodoties laukā no kinoteātra, es cerēju sagaidīt arī otro filmas daļu, kas būtu tikpat enerģiska, atraktīva un piesātināta ar steampunk elementiem. Tieši pēc diviem gadiem, gaismu ir ieraudzījusi otrā filma – nedaudz izsmalcinātāka, vizuāli daudz baudāmāka, taču satura ziņā aptuveni tāda pati – izklaide joprojām ir tās galvenā funkcija.

Tiem, kas redzējuši pirmo daļu Robert Downey Jr. atveidotais Holmss vairs nav pārsteigums. Lēnīgā intelektuāļa vietā, mēs ieraugām vīrišķīgu, asprātīgu un mazliet nenormālu Holmsu, kas prot ne tikai dziļi domāt, bet arī veikli rīkoties ar pistoli un pamanās izskatīties iekārojami pat apģērbies sieviešu lupatās. Līdzi viņa līmenim turas arī viņa pārinieks Doktors Vatsons (Jude Law) nodrošinot abu aktieru starpā lielisku saspēli, daudz laba humora un varonīgas draudzības.

Šoreiz Holmsam jāstājas pretī savam arch-enemy Profesoram Moriartijam, kas Pirmā Pasaules Kara priekšvakarā nolēmis nopelnīt uz savstarpēji naidīgu valstu bruņošanās kāres rēķina. Tiek nogalināts Austrijas princis, un Holmss un Vatsons, kopā ar čigānu tabora iemītnieci Simzas Madāmu (Noomi Rapace) nolemj atklāt patiesību. Šajā ceļā trijotne paspēj gan cauršaut vilcienu un gandrīz uzsprāgt smalkā banketā, gan apmeklēt visnotaļ baisa paskata ieroču rūpnīcu ar zinātniskās fantastikas cienīgu settingu.  Vizuāli lieliskais kauju uzņemšanas veids palēninājumā gan Holmsa un Moriartija fināla cīņā, gan mežā bēgot no lodēm, liek aizmirst pat visas iespējamās nesakritības, un noteikti ir atkārtotas skatīšanās vērts.

Filmu var dēvēt kā stāstu par viktoriāņiem, 21. gadsimta action stilā, kas tad arī padara filmu kičīgu un piedod tai odziņu. Gribētos apgalvot, ka tā ir tipiska vīriešu auditorijas filma, bet arī daiļā dzimuma pārstāves negarlaikosies, jo sižets ir dinamisks. Mani īpaši priecēja filmas beigu aina, kur sacentās divi no dižākajiem prātiem. Holms versus Moriartijs, ļaunais versus labais, kas vispirms izcīnīja cīņu intelektuālā līmenī pirms ķērās pie dūrēm. Pats filmas nobeigums, man lika pasmaidīt. Holivuda noteikti kāro pēc naudas, ja atļāva asprātīgajam Holmsam izķepuroties pat no tik lielas ķezas, vai pareizāk sakot, ūdenskrituma, tādējādi nodrošinot vēl vienu filmas turpinājumu. Treileris šeit.

Kopumā filmai dodu 8 Tējtasītes, jo šī filma ir paņēmusi labāko no action un var lepoties ar lielisku vizuālo izpildījumu, tomēr nedaudz klibo paša sižeta ziņā.

Advertisements

4 komentāri

 1. Patiesībā pirmo Šerloka Holmsa filmu es tā līdz galam arī neizpratu, tomēr tas neliedza filmu izbaudīt galvenokārt aktieru un mūzikas dēļ. Varbūt arī tāpēc, ka jaunais Holmss man patika krietni labāk nekā Artura Konana Doila radītais (nekad neesmu bijusi šo stāstu īpaša mīļotāja). Jaunā Šerloka Holmsa filma ir manā must see sarakstā, un ceru, ka arī šoreiz filmas pirmie akordi nepievils.
  P.S. Novēloti apsveicu Tevi un Tavu blogu 2 gadu jubilejā. Pavisam nesen esmu kļuvusi par Tavu lasītāju.

  Like

  1. Paldies par apsveikumu 🙂 Priecājos, ka esi pievienojusies lasītāju pulkam.
   Par Šerloku, man būtībā līdzīgs viedoklis, es arī īpaši neuztvēru pirmo filmas daļu sižeta kontekstā. Iespējams, tādēļ, ka savā vienaldzībā pret detektīviem, neesmu lasījusi Konanu Doilu. Tomēr filma mani uzrunāja, kā jau Tu minēji, aktieru dēļ, kā arī oriģinālās pieejas dēļ.

   Like

   1. Beidzot esmu noskatījusies otro Šerloku Holmsu. Vizuāli un stilistiski skaisti, tomēr prātoju, ka iemesls, kādēļ man patika pirmā filma bija tas, ka tā mani pārsteidza, ņemot vērā manu pieredzi ar stāstiem par Holmsu. Otrā filma to vairs nespēja izdarīt, proti, pārsteigt. Turklāt BBC seriāls Sherlock, manuprāt, gan sižetiski, gan tēlu ziņā ir daudz aizraujošāks. Mūsdienu Holmss šķiet cilvēcīgāks.

    Like

 2. Pilnīgi piekrītu par BBC ražoto Sherlock. Nesen beidzu skatīties sērijas un jāsaka, ka biju ļoti patīkami pārsteigta. Manuprāt, ļoti izdevies seriāls – gribētos pat teikt, ka pārāks par abām filmām.

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: