Pašpalīdzības komēdijseriāls Enlightened


Šim rakstam ir nedaudz dīvains virsraksts. Tas tādēļ, ka arī pats seriāls, par kuru šoreiz nolēmu uzrakstīt, ir neparasts. HBO jau atkal ir izdevies radīt ļoti labu produktu, kas atšķiras no lielā vairuma. Par Enlightened uzzināju skatoties Golden Globe ceremoniju, kur aktrise Laura Dern ieguva Globusu kā labākā komēdiju seriāla aktrise. Seriāls bija nominēts arī nominācijā ”labākais komēdiju seriāls vai mūzikls”, taču diemžēl palika bešā. Treileris šeit.

Stāsta galvenā varone Eimija (Laura Dern) ir pusmūža biroja darbiniece, kas vienā jaukā dienā piedzīvo nervu sabrukumu un saprot, ka viņai nepieciešama ārstēšana. Pavadījusi pāris mēnešus Havaju salu hipiju nometnē, nirstot kopā ar bruņurupučiem un sēžot pie pludmales ugunskuriem, Eimija atgriežas mājās nu jau kā pavisam cits cilvēks – apgaismota, mīloša un laimīga. Tikai pārējā pasaule to nez kāpēc nespēj saprast. Sākot jau ar māti, pie kuras Eimija pārceļas, jo pašai ir finansiālas problēmas, turpinot ar bijušo vīru, kam ir narkotiku atkarība, un beidzot ar darba vietu, kuras mantrausīgie kolēģi neņem par pilnu nedz savu produktu ķimikālijas ar kurām bendē planētu, nedz jukušo Eimiju, kas vēlas to saglābt.

Ir ļoti grūti spriest kā tad īsti šis seriāls ir domāts. Kā iespēja pasmieties par cilvēkiem, kas mēģina sevi mainīt? Vai gluži pretēji, kā iespēja pasmieties par rutīnas māktajiem korporāciju vergiem, kas ieslēgušies sevī dzīvo pelēku un vienmuļu dzīvi? Šīs abas pretrunas labi izpaužas galvenajā varonē vienubrīd to padarot par mīlošu gaismas pilnu būtni, bet jau nākamajā par izmisušu fūriju. Seriāls ir komēdija, taču tai pat laikā tā ir drāma, kas vijas caur smiekliem un melanholiju. Galvenās varones mūžīgā neiederēšanās, problēmas ar māti (lielisks tēls Diane Ladd izpildījumā), attiecības ar bijušo vīru (Luke Wilson), ko viņa nespēj nedz aizmirst, nedz ņemt atpakaļ, netaisnība darba vietā, kā arī nodevīga draudzība šajā seriālā tiek pasniegta vienlīdz komiski un nopietni. Tieši caur šo smieklu prizmu tiek pārspriesti visai eksistenciāli jautājumi.

Seriālam gluži kā pašpalīdzības grāmatām ir iekodēts liels pozitīvisma lādiņš, kas ar dažiem uzstādījumiem pat varētu noderēt ikdienas dzīvē. Apvienojumā ar komēdijas elementiem, tieši tas padara Elightened par vitamīnu sauju garajos ziemas mēnešos, kad cilvēkiem ir pārāk daudz laika ”ķidāt” sevi un savu dzīvi. Dodu seriālam 8 Tējtasītes.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: