Dziesmas kā atmiņu stāsti


Balstoties uz šeit un šeit redzētiem labāko dziesmu topiem, arī es iedvesmojos sastādīt savu listi visu laiku labākajām dziesmām, kas savu vērtību manās acīs saglabājušas vidēji septiņu gadu griezumā. Stādot šo topu un pēc vairāku gadu pārtraukuma, atkārtoti klausoties šis dziesmas, atmiņu vilnis par cilvēkiem, kas tajā laikā bija blakus, par notikumiem un iespaidiem, kurus pieredzēju, atgriezās pie manis pavisam spilgts un krāsains, it kā viss būtu noticis vēl vakar. Katra no šīm dziesmām pie rokas nes koferi ar pamatīgu emocionālo bagāžu, kas padara mūziku par tik neatkārtojamu laika biedru. Listē ir iekļautas piecpadsmit dziesmas. Nerindoju tās topā, jo ir praktiski neiespējami izšķirties, kura ir labāka, jo katra saistās ar kādu dzīves posmu un ir savā ziņā neaizvietojama. Vien izkārtojums padevies vairāk vai mazāk hronoloģisks.

Phantom Of The Opera (2004)

Manuprāt, šis Endrjū Loida Vēbera skaņdarbs ir viens no skaistākajiem, ko viņš ir uzrakstījis. Phantom Of The Opera jaunāko versiju pirmo reizi noskatījos tīņu gados un tā uz visu mūžu palika manā atmiņā. Gotiski romantisks un saldsērīgs mīlas stāsts, kas ar brīnišķīgās mūzikas palīdzību izvilinās asaru pat no visvienaldzīgākās dvēseles.

HIM- Join Me In Death (Razorblade Romance, 1999)

Domāju, ka lielai daļai manas paaudzes savulaik nozīmīgu vietu pusaudža dzīvē ieņēma somu love metal grupa HIM. Pat tagad, pēc daudziem gadiem dzirdot pirmās Join Me In Death notis, atceros savas ar Villes Valo bildēm pielīmētās piezīmju klades.

Evanescence – My Immortal (Fallen, 2003)

Tā vien šķiet, ka toreiz cilvēki lielākoties dalījās divos mūzikas žanros – tajos, kam patika pops un tajos, kam patika Evanescence. Par solisti Eimiju Lī fanoja daudzi. My Immortal  iespiedusies atmiņā ar savu skaisto melodiju. No grupas debijas albuma, kas man likās pārāk piesātināts, šī izrādījās dziesma, kas izdzīvoja cauri laikam. Trausla un skaista pasaule ietverta melanholiskās klavieru skaņās.

Lacuna Coil – Falling (Lacuna Coil, 1998)

Turpinoties pseido gotiskajai ērai, šī dziesma iedvesmoja mani 16 vecumā sākt jauna romāna rakstīšanu. Romāns palika puspabeigts, taču ideja un emocijas, kas tajā tika ieliktas, ir dzīvas joprojām. Neticami skumja dziesma, ko klausīties tikai īpašos gadījumos.

System Of A Down – Question (Mesmerize, 2005)

Atceros kā šo dziesmu pirmo reizi izdzirdēju toreiz vēl ZTV (palabojiet, ja kļūdos, man nav ne jausmas līdz kuram gadam šis raidījums eksistēja), kur zaļganos toņos ieturētais video klips ”mesmerizēja” arī mani, aizsākot manu mīlestību pret System Of A Down vairāku gadu garumā.

Placebo – Every You And Every Me (Without You I’m Nothing, 1998)

Par šo dziesmu es neuzzināju pateicoties filmai Cruel Intentions, kurā tā atradās kā skaņu celiņa elements. Patiesību sakot, es vairs neatceros kā es šai dziesmai vispār pieķēros, taču tā kalpoja par iemeslu, kādēļ es esmu noklausījusies visas līdz šim iznākušās Placebo dziesmas un apmeklējusi divus viņu koncertus. Dziesma, kurai vienmēr būs īpaša vieta manā sirdī.

Nine Inch Nails – Right Where It Belongs (With Teeth, 2005)

Hipnotiskais skanējums un patiesās lirikas, klausoties albumu With Teeth, lika man apstāties pie pašas pēdējās albuma dziesmas. Viena no tām, retajām kompozīcijām, kur vispirms izdzirdēju vārdus un tikai tad melodiju. Trentam Reznoram talanta trūkumu pārmest nevar.

Lake Of Tears – Forever Autumn (Forever Autumn, 1999)

Dziesma un albums visnotaļ neraksturīgs doom metal grupai Lake Of Tears. Akustiskās ģitāras skanējums un vārdi par manu mīļāko gadalaiku, rudeni, iedvesmoja sākt apgūt ģitārspēli.

Sopor Aeternus – In der Palästra (Les Fleurs du Mal, 2007)

Sopor Aeternus ir īpašs gadījums. Vai nu ļoti patiks vai liksies pārāk ērmots. Šī apvienība aizsāka manu mīlestību pret darkwave žanru mūzikā. Dziesma kā pasaka, kuras laikā ikviens var pārtapt par fantastisku būtni.

Dresden Dolls – Sing (Yes, Virginia, 2006)

Līdzās gotiskajai mūzikai savos mūzikas klejojumos, apstājos arī pie dark cabaret. Strīpainas zeķes, emocionāla dziedāšana un gudras lirikas vislabāk raksturo Dresden Dolls. Dziesma Sing joprojām ir mana mīļākā dziesma, ko spēlēju uz ģitāras.

Emilie Autumn – Misery Loves Company (Opheliac, 2006)

Varētu sacīt, ka manu interesi par viktoriāņu laikmetu, aizsāka tieši šī izpildītāja, kas savu stilu raksturo kā victorian-industrial un dziesmas galvenokārt balsta uz feminisma stūrakmeņiem, izmantojot mūzikā arī tēlus no vēstures un literatūras, piemēram, Ofēliju. Neatkārtojams stils. Par viņu esmu rakstījusi blogā jau iepriekš. Misery Loves Company mani pirmo reizi uzrunāja ar interesanto nosaukumu un ideju. Krāšņas tematikas piesātinātais albums kalpoja arī par iedvesmu jaunam literārajam darbam.

Blackmore’s Night (Under a Violet Moon, 1999)

No Viktoriāņu perioda palēnām iesoļoju viduslaikos. Ar visām no tā izrietošajām sekām, viduslaiku aksesuāriem apģērbā, mūziku mp3 pleijerī un interesi par viduslaiku festivāliem. Vasaras mūzika.

VNV Nation – Illusion (Judgement, 2007)

Dziesma, kas man asociējas ar personiski smagu posmu dzīvē. Taču VNV Nation bija tā grupa, kas deva spēku un pozitīvu lādiņu skatienam uz priekšu. Illusion, apvienojumā ar šo interesanto animāciju, manuprāt, ir viena no skaistākajām dziesmām, kāda vispār uzrakstīta.

Beirut – Elephant Gun (Elephant Gun, 2007)

Dziesma par vasaru un brīvību. Beirut pasaulīgā mūzika aicina uz ceļošanu un cildina jaunību, kad tas ir iespējams. Vienmēr uzlabo garastāvokli.

Hurts – Wonderful Life (Happiness, 2010)

Viena no jaunākajām šī saraksta dziesmām. Hurts kā jaunu grupu pieteica Radio 101. Skanējums mani ”nošarmēja”, uzmeklēju vizualizāciju un tā mani iedvesmoja vēl vairāk. Dziesma, kas ir atbildīga par mana Literāro Meistardarbnīcu stāsta rašanos, jo Hurts albums, līdzās Depeche Mode skanēja visu tā rakstīšanas laiku.

4 komentāri

 1. Dainis Gžibovskis · · Atbildēt

  Lielisks saraksts – patiešām lielisks!

  Like

  1. Tencinu, tencinu 🙂

   Like

 2. super! 🙂
  izrādās, mums ar Tevi ir visnotaļ līdzīga muzikālā gaume 🙂

  Like

  1. Jeej, prieks, ka vēl kāds klausās tādas pašas dažbrīd dīvainas dziesmas 🙂

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: