Kā dzima psihoterapija: A Dangerous Method (2011)


Filma A Dangerous Method ir David Cronenberg jaunākais veikums. Stāsts norisinās Pirmā Pasaules kara priekšvakarā, un iepazīstina skatītājus ar psihoterapijas tēvu Zigmunda Freida (Viggo Mortensen) un Karla Junga (Michael Fassbender) attiecībām, kuras sākotnēji ir visai formālas, pēcāk pārvēršas draudzībā un visbeidzot pilnībā izdziest abu dižo prātu nesakritības dēļ.

Freids spītīgi pieturas pie savas teorijas, ka visu neirožu pamatā ir seksuālas dabas jautājumi, savukārt Jungs vēlas atbildes meklēt jau parapsiholoģijas lauciņā. Freida racionālais prāts ar to acīmredzami nespēj samierināties, un no tēva un dēla attiecībām, abi kļūst drīzāk par konkurentiem. Pa vidu abiem vīriem nostājas arī Špīlreinas jaunkundze (Keira Knightley), kas ciešs no ļoti smagas neirozes un Junga pavadībā ne tikai izveseļojas, bet arī pati kļūst par ārsti. Tiesa, jaunā dāma uzvedina Jungu uz pārdomām par monogāmijas nepieciešamību attiecībās, ar visām no tā izrietošajām sekām.

Filmā ir lieliski aktieri, tomēr paša sižeta ziņā, tā mani garlaikoja. Gribētos sacīt, ka filmu vislabāk spēs novērtēt tie skatītāji, kam ir padziļinātas zināšanas psiholoģijā un filosofijā, jo šī filma neietilpst kategorijā – sestdienas vakara izklaide. Nezinu ko īsti vēlējos sagaidīt no šīs filmas, taču fakts, ka tā balstīta uz reāliem notikumiem, un reāli notikumi ne vienmēr ir aizraujoši, nospēlēja savu lomu. Pats stāsts likās nedaudz saraustīts. Protams, nav iespējams iekļaut visu, kas notiek, tomēr pārlēcieni laika līnijā mani tracināja, jo nebija iespējams intensīvi izdzīvot kaut vienu laika nogriezni. Varoņu dialogi ir inteliģenti, tomēr tiem visnotaļ pietrūka tā saucamās kaislības, jeb citiem vārdiem sakot, es nespēju noticēt, ka viņu sacītais patiešām ir svarīgs.

Viena no neparastākajām un traumējošākajām lietām, ko pamanīju filmā, ir Špīlreinas jaunkundzes neiroze pašā filmas sākumā, radot sajūtu, ka viņai nepieciešams ļauno garu izdzinējs nevis psihoterapeits. Iespējams tam ir kāds sakars ar to, ka režisors strādājis pie filmām, kur cieņā ir body horror, jo arī šeit citkārt skaistā Keira Knightley bija kļuvusi visai biedējoša un to neglāba pat sievišķīgā 20. gs. sākuma garderobe.

Dodu filmai 7,5 Tējtasītes – tas ir labs kino, tomēr mani neatstāja sajūta, ka šo pašu stāstu bija iespējams izstāstīt mazāk smagnēji un vienmuļi. Treileris šeit

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: