Mīlestība, nāve un vintage – filma Restless (2011)


Ilgi domāju vai tiešām manā 2011. gada filmu topā nav neviena darba, ko es bez ilgas domāšanas ierindotu pirmajā vietā? Atbildi uz šo jautājumu guvu pirms pāris dienām noskatoties režisora Gus Van Sant filmu Restless ar Mia Wasikowska un Henry Hopper galvenajās lomās. Režisora kontā ir ne mazums īsfilmu, tai skaitā viena no tām redzama arī slavenajā Paris, je t’aime.

Filma stāsta par puisi un meiteni, kas iepazīstas bērēs. Viņš ir zaudējis abus vecākus autoavārijā, izmests no skolas un sarunājas ar savu iedomu draugu/spoku, kas ir japāņu pilots – kamikadze. Brīvajā laikā šis zēns vārdā Enohs, apmeklē svešu cilvēku bēres. Savukārt meitene, vārdā Annabela, ir smadzeņu audzēja slimniece, kas interesējas par Dārvina teorijām un kapos mēdz zīmēt putnus. Vairāk nekā skaidrs, ka šis ir viens no dīvainākajiem pāriem, ar ko nācies sastapties. Abu jauniešu savādās pasaules, neparastais skatījums uz dzīvi un vieglums ar kādu abi sākotnēji runā par nāvi, šķietami padara šos cilvēkus par tādiem kā ļoti pozitīviem gotiem, kas melnu apmetņu vietā izvēlas vintage stila drēbes, fonā skanot indie mūzikai un lielu daļu dialogu risina ar lomu spēles starpniecību. Filmā nav daudz darbības, bet trauslais un skaistais abu jauniešu dienu atainojums ir vizuāli brīnišķīgs, un emocionāls, turklāt man gribas uzteikt abu jauno aktieru tēlojumu, jo noticēt viņiem, ir patiešām viegli.

Par šo filmu gribas sacīt, ka ja liktenis kādreiz man būtu ļāvis kļūt par režisori, tad šī filma būtu tieši tas, ko es vēlētos uzņemt, un šis būtu tieši tāds stāsts, ko es vēlētos uzrakstīt, ja vien tas jau nebūtu noticis. Nekad vēl nebiju filmā redzējusi tik trauslu un skaisti attēlotu mīlas stāstu, kas vienlaikus spēj savīties ar ilūziju un skumjām salīdzinot mīlestību ar nāvi. Tai pat laikā nemitīgi atgādinot par dzīves prieku un nepieciešamību izdzīvot katru dienu. Viens no piemēriem – lielisks citāts par putnu, kas sāk katru dienu ar kliedzienu, jo katru vakaru dodas gulēt domājot, ka mirst, un austot rīta gaismai, viņš ir tik pārsteigts, ka joprojām ir dzīvs, ka sveic dzīvi ar īpašu dziesmu. Tieši šāda ir galvenās varones attieksme pret atlikušajiem trīs mēnešiem un savu aiziešanu. Nekādu skumju vai nožēlas, turklāt, savās bērēs uz galda viņa labprāt vēlētos redzēt hamburgerus, piena kokteiļus un gumijlācīšus, jo cilvēki skumjās mēdzot ”piestumt seju” ar neveselīgu pārtiku.

Ir grūti aprakstīt iluzoro fantāzijas pasauli, kādā dzīvo galvenie varoņi. Tās ir parastas ielas, vecas dzelzceļa sliedes, vienkāršs soliņš upes krastā vai pamesta meža būda. Viss ir tik ikdienišķs, tomēr pieliets ar saules gaismu un noskaņu, liekot vēlēties dzīvot mūžīgā vasaras vakarā, līdzās abiem laimīgajiem un reizē tik nelaimīgajiem cilvēkiem. Iespējams, var piekrist, ka filma ir nedaudz izskaistināta nomaskējot slimības pazīmes un ciešanas, taču tas liekas iederīgi, nebojāt šo mākslas darbu ar skarbo realitāti, ko skatītājs tāpat apzinās. Visbeidzot, jāsaka, ka šī ir viena no tām filmām, kur beigas ir paredzamas, gluži kā dzīvei, taču pats process uz to, ir tas, kam patiesībā ir nozīme.

Dodu filmai 10 Tējtasītes, jo tā mani aizkustināja, un manuprāt, ir viens no skaistākajiem jaunu cilvēku mīlas stāstiem, ko esmu redzējusi.

Advertisements

3 komentāri

 1. Dainis Gžibovskis · · Atbildēt

  Ja jau Tu liec 10, tad kļūstu gandrīz vai bezspēcīgs pret vēlmi šo filmu noskatīties…
  Eh, un tā mana “must see” liste drīz būs uzkāpusi debesīs. 😀
  + lieliska atsauksme. 😉

  Like

  1. He, he, tencinu 🙂 Tad jau man liela atbildība tagad ar ielikto 10 😀
   Mana liste arī ir traki gara, gan grāmatām, gan filmām, ka tik būtu laiks visu noskatīt un izlasīt…

   Like

 2. […] filmām, pēdējo gadu favorīta lomai, varētu nominēt režisora Gus Van Sant 2011. gada filmu „Restless”, kas satura ziņā nedaudz līdzinās iepriekšminētajam Džona Grīna […]

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: