Kara filma jauniešiem – Bada Spēļu triloģijas I daļa


Pagājušonedēļ apmeklēju vienu no šī gada gaidītākajām filmām. Slavenās Bada Spēļu triloģijas pirmo daļu režisora Gary Ross izpildījumā. Šī bija viena no tām reizēm, kad devos uz kino pārāk nesapriecājusies, jo neskatoties uz milzīgajiem kases ienākumiem, necerēju, ka filma būs cienīga kaut ūdeni pienest aizraujošajam jauniešu romānam. No kinoteātra iznācu krietni apmierinātāka, nekā cerēju.

Filmas veidotājiem bija izdevies visai precīzi pieturēties pie sižeta, kas tad arī ir viens no priekšnoteikumiem, lai grāmatu fani būtu apmierināti. Savu roku scenārija rakstīšanās ir pielikusi pati Suzanne Collins Iespējams tieši tam jāpateicas par Bada Spēļu sajūtas saglabāšanas arī uz lielajiem ekrāniem. Tā kā pirmo grāmatu lasīju jau diezgan sen, un ”izriju” vienā piegājienā, filma man palīdzēja atcerēties daudzas labas detaļas, kas laika gaitā bija izkritušas no prāta. Tai pat laikā, izdevās saglabāt arī spriedzi, neskatoties uz to, ka zināju kā notikumi beigsies un tas, manuprāt, ir ļoti labs rādītājs.

Jau pašā filmas sākumā, skatītāja emocionālo stīgu norausta reaping day, jeb diena, kad bērnus un jauniešus no 12. apgabala sapulcina vienkopus, lai divus nelaimīgos atlasītu gandrīz drošai nāvei realitātes šova ietvaros, kur tiem būs jācīnās uz dzīvību un nāvi. Acumirklī mēs iepazīstamies ar pašaizliedzīgo un drosmīgo Katnisu Everdīnu (Jennifer Lawrence), kas brīvprātīgi piesakās aizstāt savu jaunāko māsu necilvēcīgajās spēlēs. Totalitārās sabiedrības modelis ar no tā izrietošo propagandu, mazas meitenes kliedzieniem, izšķirtu ģimeni un badu pēckara Ziemeļamerikā acumirklī izraisa līdzjušanu galvenajai varonei, kas ne brīdi nepieļauj domu, ka viņu varētu glābt kāds cits, ne viņa pati.

Jeniffer Lawrence tēlojums šajā filmā man patika, lai gan sākotnēji raucu degunu, kad uzzināju, kas būs kareivīgās Katnisas atveidotāja. No aktieriem filmas laikā biju iedomājusies gluži citādāku Geilu (Liam Hemsworth), savukārt Pīta (Josh Hutcherson) vizuāli attaisnoja manas cerības. Turpretī, Heimičs (Woody Harrelson) par spīti veiksmīgam tēlam, manā fantāzijā nez kādēļ bija daudz vairāk nodzēries, daudz neciešamāks, un arī vecāks.

Visticamāk balstoties uz to, ka šī filma ir domāta arī gados jaunākai auditorija, tā iztiek bez pārlieku asiņainiem kautiņiem, nepadarot cīņas ainas par asinspirti. No efektiem man bija zināmi iebildumi pret asins suņiem, kas varoņiem uzbruka filmas beigās. Dažādu filmu pieredze rāda, ka uztaisīt patiešām labus vilkačus vai suņveidīgus neradījumus nav nemaz tik vienkārši, jo lai kā arī censtos, vienmēr ir redzams, ka tie ir datorizēti. Šie suņi drīzāk atgādināja Amerikāņu Stafordšīras terjerus ar Franču buldoga purnu un solītās šausmas tā arī izpalika.

Turpinot par vizuālo aspektu, man ļoti patika Kapitolijs ar visiem no tā izrietošajiem Lēdijas Gagas cienīgajiem frīkiem. Manuprāt, tieši šis faktors spilgti parādīja nomācošas tendences daļā mūsdienu sabiedrības, kas tendēta uz izklaidi un bezgaumību par katru cenu. Interesants pretstats bija 12. Apgabals, kura iedzīvotāju garderobe atgādināja vairāk 20 gs. sākumu. Šis gan nav metiens tieši filmas lauciņā, taču man būtu gribējies redzēt vairāk tādus postapokaliptiskus elementus, kā novecojušas tehnoloģijas vai arhitektūru Panamas iedzīvotāju dzīvē. Īpaša konfekte acīm bija Spēļu vadības zāle ar savām hologrammām un auksti ciniskajiem tehniķiem, kas ar pirksta pieskārienu spēj radīt dzīvu elli spēļu dalībniekiem.

Kopumā vērtēju filmu kā izdevušos savai kategorijai un dodu tai 9 Tējtasītes. Atliek vien naivi cerēt, ka abas sekojošās daļas, kuras nu jau veidos cits režisors, neizvērsīsies brutālā naudas taisīšanas mašīnā, mēģinot iebarot jaunizceptajiem faniem un grāmatas veterāniem samocītu versiju par notikumiem. Treileris šeit

Advertisements

4 komentāri

 1. […] viedoklis par šo filmu lasāms ŠEIT!!! Interesantas bildes no filmas ir apskatāmas ŠEIT !!! 🙂 Bildes ņemtas ŠEIT un ŠEIT !!! Like […]

  Like

 2. kaut ārāk parādītos manās ne-torentu adresēs lai noskatītos :))

  Like

  1. Ja, iespējams, šī tipa filmas parasti gribas apmeklēt iekš kino. Man domāt, uz lielajiem ekrāniem šī filma ir daudz baudāmāka. Bet, protams, arī mazajā formātā nekādas vainas nebūs, jo pats filmas saturs ir labs. 🙂

   Like

 3. […] viedoklis par šo filmu lasāms ŠEIT!!! Interesantas bildes no filmas ir apskatāmas ŠEIT !!! 🙂 Bildes ņemtas ŠEIT un ŠEIT […]

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: