Tumšās Ēnas jeb kā Bērtons par gotu klišejām pasmējās


Maijā pirmizrādi piedzīvoja viena no filmām, kuru gaidīju jau no brīža, kad uzzināju, ka Tim Burton ir pieķēries šim projektam. Tā kā viņš viens no maniem mīļākajiem režisoriem, un visu viņa jauno filmu noskatīšanās man ir kļuvusi par svētu lietu, arī es devos uz kinoteātri, lai baudītu jaunāko meistardarbu.

Un tomēr, iznākot no kinoteātra pēc Dark Shadows jeb Tumšo Ēnu noskatīšanās, nevarēju ignorēt tādu sērīgu pēcgaršu. Filma neattaisnoja augstās cerības, kuras iepriekš bija sabarojis patiešām kolorītais treileris solot nemitīgu smiešanos filmas laikā. Jāsaka, ka smējos mazāk kā būtu gribējusi, bet tie joki, kas bija, man šķita labi.

Īsumā par sižetu. Bārnabass (Johnny Depp) ir vampīrs, kuru par tādu pirms daudziem gadiem padarīja atraidīta ragana vārdā Angelika (Eva Green), šķirot Barnabasu arī no viņa mīļotās Džozetes (Bella Heathcote), kura Angelikas lāsta vadīta nolēca no klints. Ir pagājuši daudzi gadi, bet Bārnabasa dzimtas paliekas joprojām mitinās vecajā, gotiskajā muižā. Kad Bārnabasu nejauši izrok no zārka, viņš atgriežas pie savas ģimenes, lai spodrinātu tās apputējušo godu un finansiālo stāvokli 70. gadu Amerikā ar visām no tā izrietošajām sekām – iedzīvošanos jauna laikmeta ietvaros, attiecībām ar jauno ģimeni un veco mīlestību, kas mistiskā kārtā atgriežas viņa dzīvē citā veidolā. Cauri gadiem izdzīvojusi ir arī Angelika, protams, nenovecojot ne mirkli. Un tieši tas rada sarežģījumus starp diviem nepiesātināmiem varoņiem, kuru attiecības ir neiespējamas un vienmēr noved pie katastrofas.

Filmā nenoliedzami nolasīts labu aktieru sastāvs. Bez jau minētajiem, ģimenes galvas lomā iejūtas Michelle Pfeiffer, bet ģimenes mūžam piedzērušo psihoterapeiti attēlo Helena Bonham Carter, un, protams pats Deps. Es domāju vismaz daži no viņa faniem kādreiz ir mēģinājuši iztēloties kā šis aktieris izskatītos vampīra tēlā. Mana atbilde skan – ne tik labi kā gribētos, jo no Bārnabasa nebūt neplūda mūžīgās vampīru iekšējā konflikta izraisītās ciešanas. Turklāt, nevar noliegt arī to, ka ar katru filmu Depa attēlotie frīki sāk aizvien vairāk līdzināties viens otram. Jāsaka, ka Tumšajās Ēnās vampīrismu Deps attēloja vairāk Drakulas, nevis Lestata stilā, tomēr esmu spējusi daudz vairāk just līdzi vampīriem citās vampīru filmās sākot ar Anne Rice darbu ekranizācijām un beidzot ar tādiem tīņu gabaliem kā Vampire Diaries.

Šeit gan negribētos novelt visu uz Depa pleciem, jo man jau sākotnēji nesimpatizēja pats Barnabasa tēls, kuram varēja piedot pārspīlējumu, jo šī taču ir komēdija (?), tomēr nevarēju piedot dziļuma un motivācijas trūkumu. Šeit nonākam arī pie pašas filmas koncepcijas. Manuprāt, patoss, ar kādu tika pasniegtas klišejas gan no gotiskās literatūras pirmsākumiem, gan kino ekranizācijām, tā arī bija jāuztver – kā parodija par līdz šim šajā žanrā paveikto. Diemžēl, tas arī bija viss, jo pats stāstījums mani nepārliecināja.

Filmas stiprākā puse kā jau tas bieži gadās Bērtona filmām, ir tieši elpu aizraujošais vizuālais izpildījums, sākot ar specefektiem un beidzot ar dizainu un aktieru grimu un garderobi. Filmai izdevās pilnībā ieviest 70. gadu noskaņu – kā viesi pieaicinot pat Alice Cooper, kas savā ādas apģērbā lieliski iederējās šajā Adamsu ģimenes idillē. Tāpat nepamanīts nepalika Eva Green tēlojums, jo lai man piedot Depa fanu pulks, šī lēdija filmā viņu krietni pārsita.

Kopumā vērtēju filmu ar 7,5 Tējtasītēm, jo biju tai uzstādījusi pārāk lielas cerības, kuras vizuālā ziņā tā attaisnoja par visiem 110%, taču vēstījuma posmā kliboja. Plusiņu dodu par labajiem jokiem, kuri varēja būt vēl vairāk.

Advertisements

4 komentāri

 1. Būtībā piekrītu visam, ko uzrakstīji. Par filmas koncepciju – filma tomēr ir balstīta uz seriālu, kuram ir simtiem sēriju, nav jau viegli to visu saspiest vienā filmā. Vai tas ir jādara, tas atkal ir cits jautājums. Manuprāt, ievads bija par garu, tāpēc arī beigas tādas sasteigtas.

  Un par tandēmu Deps + Bērtons (+ Boenma Kārtere) zin, sāk jau mazliet apnikt. Vismaz pēc šādām filmām, kas neizpilda cerības. Kad ir sajūta, ka tieši uz to arī ir izbraukts. Man šķiet, ka viņi kopā jūtas jau pārāk ērti un tāpēc palaižas – gan aktieri, gan režisors un galu galā skatītāji (it īpaši tādi kā mēs – wink! ) to jūt. Žēl, žēl.

  Par filmu kopumā man bija tāda sajūta, ka tai it kā ir visas sastāvdaļas – režisors, aktieri, ekscentrisms, vizuālais noformējums, humors, .. , … Bet gala rezultāts ir tāds pliekans, vairāk garšvielu vajadzēja. Un vispār tās sastāvdaļas vairāk vajadzēja piegāzt.

  Bet prieks, ka saskan domas ar Tevi 🙂

  Like

  1. Ievads man patiesībā tīri labi patika, bet piekrītu – ar savu garumu, tas pamatīgi iedzīvojās uz beigu rēķina.
   Par šo mūžīgo trio – Bērtonu, Depu un Bonemu-Kārteri, rodas sajūta, ka viņiem pašiem tur ir sava ballīte un filmas viņi cep augšā pēc konkrēta šablona, konkrētai auditorijai, kas tad arī vienmēr noskatās visu, ko šie ir radījuši. Šajā reizē, liekas, ka tiešām mazliet noslinkots un nesanāca to pilnībā aizmālēt ar skaistu vizuālo izpildījumu. Derēja, kā Tu saki, garšvielas – kāds pipariņš tiešām nebūtu nācis par ļaunu 🙂

   Like

 2. Par visiem 110% piekrītu Tevis rakstītajam. Arī es vīlos. Vīlos tajā, ka treileris ir labāks par filmu (jau atkal, DANG…). Vīlos Depā (un tas ir smagi, jo man parasti ļoti patīk viņa tēlotie frīki). Patika filmas sākums, tas bija daudzsološs, bet pēc tam viss noplaka. Trūka emocijas, dzirksteles.

  Like

  1. Vilšanās Depā nudien bija bēdīga, jo mani arī vienmēr ir fascinējuši viņa radītie tēli sākot jau ar Šķērroci, līdz Svīnijam Todam vai Trakajam Cepurniekam. Vienīgi ”Karību jūras pirāti” man ne visai gāja pie sirds. Bet kopdarbi ar Bērtonu līdz šim vienmēr uz ”urrā” ir bijuši. Varbūt Bērtona komanda sajutīs fanu vilšanos un nākamā filma atkal būs līmenī.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: