Grāmata radošo profesiju pārstāvjiem. Stīvens Presfīlds – Cīņa par radošumu


Stīvena Presfīlda grāmata Cīņa par radošumu. Kā pārvarēt iekšējās barjeras un atbrīvot radošo potenciālu atgādināja man seno patiesību, ka īstās grāmatas mūs atrod īstajā brīdi. Kad pirms pāris mēnešiem atvēru šo grāmatu, jau pie pirmajiem teikumiem, radās sajūta, ka autors to ir uzrakstījis tieši man, klausoties ideju jūklī manā galvā, un izdarījis to tieši īstajā laika posmā, jo tieši tobrīd tapa arī manas personiskās pārdomas par radošo krīzi, kuras nesen bija lasāmas blogā.

Lai gan šo grāmatu beidzu lasīt tikai pirms mēneša, jo lasīju pa nelielam gabaliņam, ļoti neregulāri, esmu gatava to lasīt jau atkal no jauna un šoreiz to darīt ar zīmuli rokās vai labākajā gadījumā ar piezīmju burtnīcu līdzās. Jūs jau būsiet nojautuši, ka šoreiz nav runa par daiļliteratūras romānu, bet gan grāmatu, kas drīzāk ietilpst pašpalīdzības grāmatu kategorijā, un lielākoties domāta radošo profesiju pārstāvjiem vai arī cilvēkiem, kas ikdienas izcīna cīņu ar motivācijas trūkumu, jeb kā šajā grāmatā definēts, ”pretestību”.

Visbiežākā pretestības izpausme ir vilcināšanās, jo tai visvieglāk ir dot saprātīgu skaidrojumu. Mēs sev nesakām: ”Es nekad neuzrakstīšu savu simfoniju.” Tā vietā mēs sakām: ”Es grasos uzrakstīt simfoniju, tikai es to sākšu rīt (nākamnedēļ, nākammēnes, nākamgad…)”

Stīvens Presfīlds ir vairāku bestselleru autors un scenārists, kas savas dzīves laikā veicis ne mazums dažādu darbu, sākot ar traktorista arodu līdz mārketinga cilvēka amatam, un šajā laikā pamanījies piedzīvot atklāsmes, kas viņam palīdzējušas kļūt par labu rakstnieku. Nu šis autors dalās savās zināšanās arī ar jaunajiem censoņiem un jomas profesionāļiem. Vikipēdija grāmatu raksturo kā: ”A motivational book that investigates the psychology of creating art and how “writer’s block” can be cured.” Šaubos vai ir iespējams to pateikt vēl precīzāk.

Darba gaitā Presfīlds apskata visdažādākos jēdzienus, sasaistē ar cilvēka motivāciju uz radošo darbību, piemēram, profesionālismu un amatierismu, mākslinieku un viņa teritoriju, vēlmi būt nelaimīgam, bailes gan no panākumiem, gan izgāšanās, sava ego pārvarēšanu, naudu, mūzu, reliģiju un veselu lērumu lietu, kas ir daļa no katra cilvēka dzīves. Bet galvenais vēstījums, ko Cīņa par radošumu sniedz ir šī vienkāršā patiesība – ja vēlies gūt panākumus rakstniecībā, mūzikā, mākslā, sportā, biznesā vai jebkurā nodarbē, ko tev liktenis ir paredzējis, vienkārši sēdies pie galda un sāc darīt savu darbu. Ievies disciplīnu, nodarbojoties ar savu lietu katru dienu, neatkarīgi no tā cik rindiņas izdosies uzrakstīt un cik nederīgas tās beigās izrādīsies. Galvenais ir pārvarēt šo pretestību, kas paralizē ne tikai cilvēka radošo potenciālu, bet ielaužas arī pārējā dzīvē, radot gan veselības problēmas, gan attiecību sarežģījumus u.c.

Īstās bailes, milzu bailes, Visu Baiļu Māte atrodas tik tuvu mums, ka pat tad, kad nosaucam tās vārdā, mēs tam neticam. Bailes no panākumiem. Bailes būt veiksmīgam. Bailes, ka atklāsim tās spējas un iegūsim to spēku, ko dziļi sevī vienmēr esam apzinājušies. Bailes, ka mēs kļūsim par tiem cilvēkiem, kādi sirds dziļumos jūtamies, un kāda ir mūsu patiesā būtība. Un tā patiešām ir visbriesmīgākā perspektīva, ar kādu vien var saskarties cilvēks, jo vienā mirklī izstumj viņu vienu pašu (kā viņām šķiet) ārpus tiem ietvariem, kuros tas dzīvojis 50 miljonus gadu un kas dziļi iespiedušies viņa psihē.

Noteikti iesaku šo grāmatu izlasīt ikvienam, jo jebkurš cilvēks kādreiz ir šaubījies, stāvot grūta un viegla ceļa krustcelēs, neatkarīgi no nodarbošanās vai gadu skaita. Dodu grāmatai 9 Tējtasītes. Tās vienīgais mīnuss, tāpat kā pārējai garīgai literatūrai, ir īss darbības laiks, ja cilvēks, grāmatas iespaidā, jau uzreiz neuzsāk cīņu pats ar sevi.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: