Psiholoģiska drāma, kas balansē uz realitātes un fantāzijas robežas – Take Shelter (2011)


Režisora Jeff Nichols drāma Take Shelter var lepoties ar vairākiem prestižiem kino apbalvojumiem. Taču galvenais iemesls kādēļ izvēlējos šo filmu skatīties, ir mana pēdējā laika apsēstība ar apokaliptiska piesitiena filmām, tādējādi automātiski iekļaujot arī šo filmu manā rudens sarakstā. Par spīti tam, nevarētu sacīt, ka šī ir viena no tipiskajām pasaules gala filmām. Tā vietā Take Shelter spēlējas ar ļaunu vēstošām vīzijām skatītāja iztēlē, lai pārbaudītu cik tālu spēj sniegties paša kino baudītāja fantāzija.

Filmas galvenais varonis Kērtiss (Michael Shannon) ir laimīgs ģimenes tēvs. Viņam ir pieticīga māja, ar sociālajām garantijām nodrošināts darbs, mīloša sieva Samanta (Jessica Chastain) un maza meitiņa, kuru viņš ļoti mīl. Viņa labākais draugs apgalvo Kērtisam, ka tas nu gan esot laimīgs cilvēks. Līdz kādu dienu Kērtiss sāk redzēt dīvainas vīzijas. Viņš paredz tuvojamies vētru, kas solās būt tik šausmīga, ka savā ceļā aiznesīs līdzi visu, kas Kērtisam ir svarīgs. Baiļu vadīts, Kērtiss sāk atjaunot savā pagalmā esošo vētras patvertni, tai pat laikā apšaubot savu veselo saprātu.

Vairāk par sižetu stāstīt nebūtu veselīgi, jo, lai filma šķistu interesanta, tas šoreiz jāatklāj pašam. Varu vienīgi piebilst, ka šajā filmā ir nudien smalki izstrādāta galvenā varoņa psiholoģija, un attiecības ar līdzcilvēkiem, kas ļauj noticēt varoņiem viņu ciešanās un pārdzīvojumos. Turklāt arī aktieru darbs, šī efekta panākšanai, manuprāt, ir ļoti labs.

Lai gan Take Shelter ir no lēno kino darbu plauktiņa, (filmas garums ir apmēram 2 h) skatītājs šo laiku nejūt, jo filma veiksmīgi notur spriedzi, saglabājot intrigu un liekot apšaubīt savus pieņēmumus par iespējamām beigām. Šis kino atklāj daudz jautājumu un gandrīz neviens no tiem beigās netiek atbildēts. Tieši tas padara šo par līdzi domājamo filmu un paceļ to jaunā kvalitātes līmenī. Rezultātā, skatītājs līdz pat pēdējam brīdim nesaprot vai skatās šausmu filmu, apokaliptisku fantastiku vai labi izveidotu drāmu par garīgām slimībām.

Dodu filmai 8,5 Tējtasītes un iesaku psiholoģiski sarežģīta kino cienītājiem, kam patīk padomāt par redzēto arī pēc filmas beigām. Treileris šeit.

Advertisements

One comment

  1. Pievienoju listei. Kaut kad būs jānoskatās! 🙂

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: