Beautiful Disaster by Jamie McGuire


Novembra beigās ar izdevniecības The White Book gādību arī Latvijas grāmatu plauktos nonāks amerikāņu rakstnieces Jamie McGuire romāns Beautiful Disaster (tulkojumā Brīnišķais neprāts), par kuru interneta komentāros lasāmi ne tikai tādi atslēgas vārdi kā ”skaists mīlas stāsts” un ”Fifty Shades Of Grey jauniešiem”, bet arī tādas frāzes kā ”provokatīvs romāns”, ”disfunkcionālas attiecības” un ”vardarbība”. Daži ārzemju lasītāji savos komentāros apgalvo, ka romānā attēlotas savā būtībā nepareizas attiecības, kas sniedz neatbilstošu vēstījumu, un tādēļ romānu nevajadzētu pieskaitīt pie jauniešu literatūras žanra. Manuprāt, divu mīlošu cilvēku attiecības nevar būt pareizas vai nepareizas, taču tās var būt vienkārši mokošas, ja paši cilvēki nav spējīgi tās pienācīgi veidot. Ja šādi cilvēki sastopami realitātē kādēļ, gan lai tādi nebūtu sastopami romānos? Un tieši tāds ir stāsts par romāna Beautiful Disaster galvenajiem varoņiem Ebiju un Trevisu.

Ebija ir koledžas pirmkursniece, kas kopā ar savu labāko draudzeni pārvācas uz pilsētu, kur neviens nezin viņas, kā meitenei pašai šķiet, tumšo pagātni. Jaunajā vietā viņa mēģina nevienam nelēkt acīs, pazūdot pūlī. Taču ir kāds, kas acumirklī pamana meiteni, kas ieradusies noskatīties nelegālu dūru cīņu, ģērbusies džemperī ar augstu apkakli. Tas, protams, ir galvenais vīriešu kārtas varonis Treviss.

Treviss ir tipisks sliktais zēns – klāts ar tetovējumiem, muskuļots, brauc ar motociklu un piedalās nelegālās dūru cīņas. Tam visam loģisks iznākums ir arī meitenes, kas burtiski līp viņam klāt, lai kur viņš arī ietu. Protams, kā tipiskais sliktais zēns, Treviss ir problemātisks varonis, kas nevēlas uzņemties saistības, tādēļ visas viņa attiecības beidzas ar vienas nakts sakariem.

Lietas mainās, kad viņš sastop Ebiju, kura ir pirmā meitene, kas vēlas turēties no viņa pa gabalu. Atšķirībā no līdzīgu romānu varonēm, Ebijai piemīt spēcīgāks pašsaglabāšanās instinkts, tādēļ viņa visādiem līdzekļiem pūlas ar Trevisu neielaisties. Tas gan nevelkas ilgi un pēc kāda laika abi galvenie varoņi saiet kopā, šķiras un atkal saiet kopā, šķiras, saiet kopā… Nu, jūs jau sapratāt ideju.

Šajā ceļā, protams, neiztikt bez skandāliem un drāmas, kas var nozīmēt arī izdemolētas istabas un sašķaidītus mobilos telefonus. Man negribas ticēt, ka jauniešiem (vai arī pieaugušajiem) domātajos mīlas romānos būtu jākoncentrējas tikai uz izskaistinātām pasakām par mirdzošiem prinčiem, kas glābj pelēkās peles. Tādēļ skarbākas realitātes piešprice šajā romānā mani netraucēja. Jā, romānā ir dažas ainas, kas šķiet balansējam uz robežas un liek aizdomāties par varoņa garīgo stāvokli, taču šīs ainas arī parāda varoņa raksturu labāk kā vesela rindkopa iekšējā monologa. Rīcības izvērtējums, manuprāt, vienmēr paliek lasītāja ziņā ar pieņēmumu, ka tam uz pleciem ir galva, kas spēj atšķirt romānā rakstīto no realitātes.

Tieši abu varoņu nepilnības un iekšējie dēmoni padara romānu tik interesantu un neļauj nolikt to malā. Tiesa, ir brīži, kad gribas abus sapurināt un uzsaukt, lai tie beigu galā pieaug. Taču, manuprāt, tas norāda uz to, ka Ebija un Treviss ir gana pilnasinīgi varoņi, lai spētu radīt lasītājā līdzpārdzīvojumu. Kopumā domāju, ka grāmatai ir labi izstrādāti elementi, kas varētu interesēt daļu sieviešu auditorijas – iespējams, arī tās daiļā dzimuma pārstāves, kam patika Fifty Shades Of Grey triloģija.

Dodu 7,5 Tejtasītes, jo romāns ir aizraujošs, lasās ātri un ievelk lasītāju stāstā ļoti veiksmīgi. Just līdz varoņiem ir patiešām viegli pat tad, ja neesi ar viņiem vienisprātis.

Starp citu, The White Book laika posmā no 20.11.12 – 10.12.12 organizē konkursu tiem, kuri šo grāmatu jau ir izlasījuši. Plašāka informācija pieejama šeit.

7 komentāri

 1. Par šo es domāju lasīt vai nelasīt, bet tagad ir skaidrs – lasīt 🙂

  Patīk

  1. Man bija interesanti lasīt, nenožēloju grāmatai veltīto laiku 🙂

   Patīk

 2. Man tāds jautājums, kad Jūs paspējat lasīt? 😀
  Man stāv kaudze ar grāmatām, bet, nav laika ķertie spie to lasīšanas! 😦

  Šo pievienoju pirms kāda laika savā listē… 🙂

  Patīk

  1. Es pa naktīm! 😀

   Man arī stāv kaudze, kuru es mēģinu sistemātiski samazināt. Reti sanāk kā pēc saraksta, jo parasti lasu vairākas grāmatas reizē, pieskaņojoties tā brīža garastāvoklim.

   Patīk

   1. Man uz doto mirkli ir iesāktas trīs grāmatas – “Fifty shades of gray”, kura noput uz mana galdiņa, tad Siņeļņikova “Kā iemācīties mīlēt sevi” un Višņevska “Vientulība tīmeklī”, kuru lasu iekš e-reader.

    Un, man nesanāk laika, ko veltīt, lai pabeigtu vismaz vienu no šīm grāmatām! 😦 Kauns 😦

    Patīk

    1. Es šobrīd aktīvi lasu divas grāmatas.Vienu Halovīna noskaņās – ”Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children” un ”Characters And Viewpoint” par romānu rakstīšanas lietām. Vispār man arī gribētos lasīt ātrāk, jo visu laiku atrodu ko jaunu un lasīšanas vērtu. Bet, kaut kā nesanāk tik aši kā vēlētos. Kad pieķeros, tad izlasu lielus gabalus vienā reizē, bet visgrūtāk ir tieši uzsākt lasīšanu.

     Patīk

     1. Lai kā arī būtu, lasīt ir forši! 🙂

      Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: