Saprātīgas varones nesaprātīgās izvēles: Margaret (2011)


Noskatījos vienu no filmām, kas kādu laiciņu uzkavējas manā rudens sarakstā. Filma ar neko neizsakošo nosaukumu Margaret patiesībā uzņemta jau 2005. gadā (izrādās, tas izskaidro filmā redzamos vecos mobilos telefonus parasti tik modīgo ņujorkiešu vidū), taču dažādu problēmu dēļ skatītājus sasniedza tikai 2011. gadā. Patiesību sakot, noskatoties šo filmu, man nebūtu žēl, ja filma tā arī nebūtu nonākusi pie auditorijas. Taču par visu pēc kārtas.

Filmas galvenā varone ir Līsa Koena (Anna Paquin), padsmitgadniece, kura dzīvo Ņujorkā kopā ar savu māti-aktrisi (J. Smith-Cameron)  un mazo brāli. Tēvs ir aizdzīvojies uz siltāku vietu kopā ar savu jauno sievu un ar Līsu sazinās tikai pa telefonu. Jaunā meitene mācās privātskolā un šķiet, ka ar galvu viņai viss ir kārtībā. Varbūt pat pārāk, jo savam vecumam viņa šķiet diezgan saprātīga. Vismaz tāds iespaids rodas filmas sākumā.

Kad notiek pirmais lielais sarežģījums, ap kuru tad arī grozās pārējā filmas attīstība, Līsa kā varone, šķiet ”saejam sviestā”. Proti, viņa kļūst par netiešu iemeslu, kādēļ notiek smaga autoavārija, kuras laikā autobusa šoferis nepamana luksofora sarkano gaismu, jo ir pievērsis uzmanību Līsai un notriec uz pārejas kādu sievieti. Sieviete notikuma vietā mirst Līsas rokās un meitene nespēj tikt galā ar šo notikumu. Tā vietā, lai mocītos morālos pašpārmetumos un vainotu sevi, viņa mēģina panākt, ka tiek sodīts autobusa šoferis, (kuru viņa pati sākotnēji aizstāvēja, sniedzot nepatiesu liecību, jo bija vienīgā lieciniece) lai panāktu taisnīgu tiesu mirušās sievietes vārdā.

Pa ceļam viņa pamanās izdarīt arī daudz un dažādas aplamības, kam it kā būtu jāparāda varones iekšējie konflikti un grūtības pieaugt un saprast, ka pasaulē viss nav tikai melns un balts, taču vismaz es šo mēģinājumu uztvēru kā pārspīlētu un samākslotu. Jā, pusaudži pieļauj stulbas kļūdas, taču no malas tas lielākoties izskatās citādāk nekā šajā filmā. Vārdu sakot, man radās sajūta, ka režisors savu vīziju ir radījis tik abstraktu, ka tā vienkārši nenostrādā filmas kontekstā un padara Līsu par vienu no neciešamākajām varonēm, kādu esmu redzējusi. Nevaru pieskaitīt sevi pie Anna Paquin faniem, un pēc šīs filmas arī par tādu nekļūšu, tomēr jāatzīst, ka šajā lomā viņa ir krietni labāka nekā Sūkijas tēlā seriālā True Blood.

Filmai nav arī tās veiksmīgākās beigas, kuras it kā sakārto mātes un meitas attiecības, lai gan tām patiesībā nav nekāda sakara ar notikušo avāriju. Ik pa brīdim iemaldās arī citas sižeta līnijas, kuras gan veido kopainu, taču neko pārāk jaunu galdā neuzliek. Labi, bija interesanti vērot, kā Ramons Jean Reno personā mēģina savaldzināt Līsas māti, taču īstu jēgu es tam neredzēju. Gluži pretēji, tas novērsa uzmanību no pašas Līsas, uz viņas māti, kura, manuprāt, bija filmas veiksmīgākais tēls. Tāpat, man līdz galam ”neaizkāpa” kādēļ bija nepieciešams, lai Līsa ielaistos romantiskās attiecībās ar savu skolotāju, ko atveido Matt Damon. Bet jau atkal – tā bija tikai kārtējā no šķietami saprātīgas varones nesaprātīgajām izvēlēm, kas caurvija visu filmu.

Filma ir divarpus stundas gara un, lai gan man nebija garlaicīgi to skatoties (ja neskaita absolūti bezjēdzīgos un garos kadrus, kur tika rādīts, kā randomi cilvēki staigā pa Ņujorku), tā mani paspēja nedaudz nokaitināt, lielākoties galvenās varones rakstura dēļ. Tādēļ šoreiz dodu tikai 5,5 Tējtasītes. Treileris šeit.

Advertisements

2 komentāri

  1. Domāju, ka pateicoties Tavai recenzijai, es 2,5 h no savas dzīves veltīšu kādai citai filmai! 🙂

    Like

    1. Netā redzēju arī slavinošas recenzijas. Bet nu, mani vienkārši izveda no pacietības galvenā varone un tas parasti nebeidzas ne ar ko labu 😀

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: