Pirmās mīlestības trauslums: Ians Makjuans – ”Česilas pludmalē”


”Īss, eleganti uzrakstīts romāns,”  šādi vārdi atrodami uz Iana Makjuana daiļdarba ”Česilas pludmale” aizmugurējā vāka. Tieši tāds arī ir šis romāns. Stāsts stiepjas 174 lpp garumā un nepārprotami ir uzrakstīts ļoti eleganti un lakoniski, tai pat laikā nepazaudējot nedz stāsta jēgu, nedz plašo kontekstu, kas brīnišķīgi parāda varoņu portretējumu uz laikmeta fona.

Galvenie varoņi savā būtībā ir pretstatīti – lai audzināta meitene no bagātas un inteliģentas ģimenes, kas izvēlējusies karjeru akadēmiskajā mūzikā un puisis no krietni nabadzīgāka fona, kas mēģina izsisties pasaulē, atstājot savu necilās šķiras piederību aiz muguras un, studējot vēsturi, klausās rokenrolu un džezu.

Romāna centrā ir abu varoņu attiecības pirmās kāzu nakts vakarā, kurā abi jaunlaulātie aiz uztraukuma nezin kur rokas likt, jo nevienam nav līdzšinējās pieredzes. Šajos neveiklajos brīžos abi varoņi atskatās pagātnē, darot zināmu lasītājam, kā tad šie tik dažādie cilvēki vispār ir iepazinušies un kas viņus ir padarījis par tādiem, kādi viņi ir šobrīd. Šajā ceļā lasītājs uzzina gan par iemesliem, kādēļ šiem jaunajiem cilvēkiem tā trūkst pašpārliecinātības, kas ir izraisījis viņu neuzticību sev, kā arī viņu cilvēciskos dēmonus, kuri neapšaubāmi šonakt izlauzīsies no viņu apslēptākajām dzīlēm. Klāt visam, autors dod arī nepārprotamu laikmeta raksturojumu ar kultūras un politikas notikumiem, kas smalki attēlo 60. gadu sākuma Lielbritāniju un cilvēkus, kuri skatoties no mūsdienu prizmas var šķist naivuma pārņemti. Šie romāna varoņi joprojām ir gluži nepieauguši. Izglītoti, saprātīgi un inteliģenti, tomēr rāmi un paklausīgi bērni, kas pāragri metušies nopietnās attiecībās un neizbēgami pieļauj jaunībai raksturīgas kļūdas.

Grāmatu izlasīju divos vakaros un aizverot pēdējo vāku, mani pārņēma tāds kā neliels sentiments par to, kā būtu, ja būtu. Proti, romāns parāda skaudro patiesību kā lepnums vai nespēja piedot var ietekmēt cilvēka tālāko mūža gājumu. Abu jauno varoņi psiholoģiskie portreti un iekšējie un ārējie konflikti ir izstrādāti tik pamatīgi, ka atliek vien nobrīnīties kā to iespējams ietilpināt tik neliela romāna ietvaros.

Brīnišķīgs romāns par trauslām un netveramām jaunu cilvēku attiecībām un viņu pirmo saskarsmi ar realitāti. Dodu 9 Tējtasītes.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: