Ceļš kā pašmērķis: On The Road (2012)


On The RoadFilma On The Road balstīta uz Džeka Keruaka kulta romāna ar tādu pašu nosaukumu motīviem. Filmas galvenais varonis Sals aktiera Sam Riley personā ir jauns rakstnieks, kura radošās brīvības paplašināšanai nepieciešams ne tikai mežonīgs džezs, neskaitāmas cigarešu paciņas un pa kādai narkotiskai vielai, bet arī visnotaļ iedvesmojoši personāži par draugiem. Šo lomu pilda Dīns (Garrett Hedlund) un Mērija Lū (Kristen Stewart), ar kuriem kopā Salam iznāk pieveikt ne vienu vien ceļa kilometru, patiesībā jau bez īpašas jēgas, vien izjūtot gludo asfalta klājumu zem riepām un jaunības dullumu un sevis meklējumus vispārākajā pakāpē.

Ar tā saukto bīta paaudzi, kas ir šīs filmas stūrakmens, esmu pazīstama ļoti virspusēji, un neesmu lasījusi arī Keruaka romānu, tādēļ varētu būt, ka es pilnībā neuztvēru nianses, ko šī filma piedāvāja. Iespējams, tieši tāpēc, slīdot beigu titriem man radās jautājums – so what? Filma, lai gan kinematogrāfiski pievilcīga un apveltīta ar patiešām labu aktieru tēlojumu (notika brīnums – man šajā filmā pirmo reizi mūžā nekrita uz nerviem Kristen Stewart) tik un tā pamanās būt garlaicīga tieši paša stāsta dēļ. Jā, ceļš var kalpot par pašmērķi, taču emocijas, ko filma šī ceļojuma laikā piedāvā, ir visai bezkrāsainas, pat par spīti skaistajām ceļmalas ainavām un kolorītajiem tēliem. Šī ir viena no tām filmām, kurās redzams lielisks varoņu portretējums (īpaši slavas lauri, manuprāt, pienāktos Dīna atveidotājam Garrett Hedlund, kura sarežģītais, bet dzīvīgais raksturs burtiski staro visas filmas garumā).

On the Road

Filmā var saskatīt arī pa kādai nelielai līdzībai ar Into The Wild un The Rum Diary. Iespējams, tādēļ, ka visi šie stāsti balstīti uz autobiogrāfiskiem pamatiem, iespējams, tādēļ, ka varoņi ir jauni, ideālistiski un savā dzīves ceļā sastrādā ne mazums pārdrošību. Iespējams, tādēļ ka galvenais varonis ir rakstnieks, kas uz visu nolūkojas mazliet no malas, pierakstot gan savu, gan citu ceļā sastapto ļaužu likteņus. Taču šis elements vairs nešķiet jauns un šī filma nepiedāvā neko tādu, kas kaut kur jau nebūtu redzēts.

Skatoties šo filmu, nudien noderētu kādas fona zināšanas par tās personāžiem. Pieļauju, ka tādā gadījumā varētu rasties gluži citāds skatījums uz šo kino – skatoties pašas bītu paaudzes kontekstā ar visiem tās rakstniekiem, māksliniekiem un mūziķiem, starp kuriem vīd vairāki pasaulslaveni vārdi. Tomēr grūti spriest, ko tad īsti šāda filma var iedot vidējam mūsdienu skatītājam, ja ne vēstures paraugstundu un iespēju palūkoties uz pievilcīgiem, bohēmiskiem intelektuāļiem hipsterīgās brillēs. Dodu 7 Tējtasītes. Treileris šeit.

7

Advertisements

4 komentāri

 1. Grāmatu esmu novērtējusi ļoti augsti, patika, varbūt pat varētu pārlasīt. Pieļauju, ka ekranizēt šādu stāstu ir grūti un nianses var “pazust tulkojumā”. Droši vien noskatīšos arī filmu.

  Like

  1. Par grāmatu es arī esmu dzirdējusi tikai to labāko, būs man arī iemesls izlasīt, jo izskatās,ka filma nekādu baigo spoileri netaisa.

   Like

 2. Noteikti iesaku izlasīt grāmatu. Filma nestāv pat tuvu tai burvībai, kas ir atklāta grāmatā.

  Like

  1. Tā arī darīšu. Jau filmas vidus daļā, man šķita, ka esmu sākusi no nepareizā gala – grāmatai šoreiz tiešām bija jānāk pa priekšu.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: