Rudens atskaite 2012: kino, grāmatas un mūzika


Beidzot pienācis rudens atskaites laiks. Nospraustais datums 17. decembris, līdz kuram biju apņēmusies izsvītrot no sava rudens saraksta 9 noskatītās filmas, 11 izlasītās grāmatas un vairākus šajā rudenī izlaistos mūzikas albumus, nu ir garām. Protams, pilnīgi visu bloga ietvaros iecerēto paveikt nav izdevies, taču lielākais vairums no saraksta ir noskatīts, noklausīts un izlasīts. Par to, kā tad man īsti gāja, tālāk šajā, nebūt ne īsajā, atskaitē.

329363-1366x768

Vispirms par literatūru. Man ir izdevies izlasīt 11 no 11 grāmatām. Tiesa ne tās, kas bija sarakstā, jo klāt nāca divas pavārgrāmatas, kā arī viens izglītojošs sacerējums un viens mīlas romāns, bet neizlasītas palika 3 saraksta grāmatas, kas pārceļos uz ziemas listi:

 • Dafne Di MorjēRebeka;
 • Divergent by Veronica Roth;
 • If I Stay by Gayle Forman.

Lauren Oliver - PandemoniumŠo rudens sezonu es atklāju ar Lorenas Oliveras Delīrija sērijas otro grāmatu Pandemonium, ko nenocietusies sagaidīt tulkojumu, lasīju angliski. Šī grāmata man patika vēl par iedaļu vairāk, kā pirmā daļa, tādēļ ar nepacietību gaidu noslēdzošās – trešās daļas parādīšanos. Savu grāmatu ceļojumu es turpināju ar vēl no vasaras ievilktajiem Nila Geimena Amerikāņu Dieviem, par kuru biju lasījusi tik daudz labu atsauksmju, ka pašai izlasot, nedaudz ”apsēdos”, jo, par spīti tam, ka tā bija labi uzrakstīta, grāmata mani personiski neuzrunāja.

Oktobra laikā manās rokās nonāca ļoti skaista pavārgrāmata ar nosaukumu Kūkas. Skaistākās IEVAS receptes, kuras izrādījās ne tikai glīti noformētas, bet arī garšīgas. Vēl oktobrī iepazinos ar autores Jamie McGuire pretrunīgi vērtēto komplicētas mīlestības stāstu grāmatā Beautiful Disaster, kas jau novembrī piedzīvoja arī tulkojumu latviešu valodā kā Brīnišķais neprāts.

Miss Peregrines Home For Peculiar ChildrenNovembri es iesāku ar grāmatu, ko jau sen vēlējos izlasīt – amerikāņu autora Ransom Riggs sarakstīto fantāzijas romānu jauniešiem Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children, kas manī atstāja divējādas sajūtas, taču raisīja vēlmi nākotnē noteikti noskatīties filmu, kuru veidošot Tims Bērtons. Novembrī sagaidīju arī tulkojumu jau pieminētās Lorenas Oliveras debijas romānam Pirms es krītu, kas man pastāstīja par ASV vidusskolas skarbo ikdienu un visā pilnībā izveda cauri galvenās varones septiņām pēdējām dienām šīs zemes virsū. Tāpat novembra tumšie vakari izrādījās gana piemēroti, lai izlasītu skaistu stāstu par jaunības trauslo mīlestību, angļu rakstnieka Iana Makjuana izpildījumā, darbā Česilas pludmalē.

Džastins Kronins - PārejaDecembra sākumā blogā bija Džastina Kronina apokaliptiskā trillera Pāreja laiks. No manas puses šai grāmatai tika visnotaļ augsts novērtējums un solījums izlasīt arī otro daļu Twelve, tiklīdz tā būs pieejama latviski (ja cilvēciskais slinkums lasīt angļu mēlē izrādīsies lielāks par ziņkārību).

Pēc šāda pamatīga trillera, gribēju palasīt kaut ko, kur smadzeņu darbināšana nav īpaši nepieciešama, tādēļ izlasīju vienu, manuprāt, diezgan draņķīgu sieviešu romānu, ko Goodreads atsauksmēs veltīgi slavēja kā Fifty Shades Of Grey labāku izpildījumu – Bared to You by Sylvia Day. Par šo gan apraksts blogā tuvākajā laikā nav gaidāms, jo man nav nekā pārāk laba, ko sacīt. Pirmssvētku laikā iepazinos ar vēl kādu pavārgrāmatu, kas svētkos tiks izcelta no mana grāmatplaukta, lai tiktu nesta uz virtuvi – Sūzenas Bleikas 500 kūku receptes, kā arī gandrīz paguvu izlasīt Reja Bredberija Marsiešu Hronikas. Uzsvars uz ”gandrīz”, jo grāmata puslasīta stāv uz mana naktsgaldiņa.Orson Scott Card - Characters And Viewpoint

Visbeidzot, šajos rudens mēnešos palēnām lasīju arī kādu ļoti labu grāmatu, kas domāta tiem, kuri paši vēlas rakstīt, bet var noderēt arī tiem, kas vēlas izprast ko sarakstījuši citi. Grāmata no Writer’s Digest sērijas Elements of Fiction Writing: Characters & Viewpoint by Orson Scott Card. Par šo un vēl kādu no šīs sērijas grāmatām, kuru pašlaik lasu, kaut kad nākotnē varēsiet lasīt arī blogā.

Seeking A Friend For The End Of The WorldOtrs mana saraksta stūrakmens bija kino. Šoruden izdevās noskatīties visas 9 paredzētās filmas + vienu, kas uzkavējās sarakstā vēl no vasaras. Šoruden manā filmu sarakstā dominēja filmas ar pasaules gala tēmu. Kā pirmo no tām var minēt Seeking A Friend for The End of The World, kuras vieglais sižets un sirsnīgais skatījums uz dzīvi mani pamanījās nošarmēt vairāk nekā otra šoruden redzētā pasaules gala filma 4:44 Last Day On Earth, kurai mazliet pietrūka gaidītā dziļuma. Šīm filmām sekoja neliela atelpa ar dokumentālo filmu par filmām Side by Side, lai turpinātos ar trešo pasaules gala filmu Take Shelter, kas man patika vislabāk, jo režisors bija atstājis vietu paša skatītāja versijai par notikumiem. Ap Halovīna laiku, no vasaras līdz rudens sarakstam atceļoja arī psiholoģiskais šausmu trilleris The Awakening, kas manā vērtējuma sistēma saņēma augstāko atzīmi, jo izcēlās ar smalki savītu un filosofiski bagātīgu stāstu bez pārmērībām vai pretīgiem skatiem.

Rise Of The GuardiansNovembris izrādījās skumjo filmu laiks, jo abās nākamajās filmas, kuras noskatījos šī mēneša ietvaros galvenā tēma bija vainas apziņa. Noskatījos filmu par pusaudzi, kura nejauši izraisa satiksmes negadījumu un mēģina tikt galā ar šo traumu sava jaunības maksimālisma ietvaros – Margaret, kā arī filmu, kas stāsta par divu vecāku ciešanām un pārdzīvojumiem uzzinot, ka viņu dēls vainojams koledžas masu slaktiņā – Beautiful Boy. Decembrī ievērtēju divas krietni savādākas filmas – On The Road, kas šķita diezgan garlaicīga, par spīti savam kulta statusam un vēl vienu it kā road trip tipa filmu This Must Be The Place, kura man ļoti patika, lai arī bija apbrīnojami ekscentriska. Kā arī, pavisam nesen man bija tā laime redzēt brīnišķīgu animāciju Ziemassvētku noskaņās Rise Of The Guardians.

Attiecībā uz mūziku, šie ir bijuši ļoti ražīgi mēneši, jo blogā tapuši veseli 10 albuma apskati. Tas ir krietni vairāk kā sākotnēji bija paredzēts, jo daži albumi pie manis ceļu atrada pavisam nejauši, tādēļ laika gaitā papildināju rudens sarakstu arī ar tiem.

The XX - CoexistViss sākās ar šūpļa dziesmām lietainiem vakariem – The Xx – Coexist albumu, kas ar maigo skaņu palīdzību iešūpoja uz agrīnā rudens viļņa. Tam sekoja tuksnesīgais roks The Killers – Battle Born izpildījumā, kā arī alternatīvais kantrī Band Of Horses – Mirage Rock. Patīkams pārsteigums šoruden bija Mumford & Sons – Babel, folkroka meistardarbs, kurš noslēdza oktobra rudeni, lai iesoļotu novembrī jau ar mazliet drūmāku mūziku, piemēram, Placebo – B3 izpildījumā.

The 69 Eyes - XPar vienu no labākajiem šī gada albumiem, es atzinu gotisko rokeru The 69 Eyes – X tumšās romantikas albumu, taču mazliet vīlos britu mākslinieces Bat For Lashes – Haunted Man rāmajā skanējumā. Īsts novembra pārsteigums bija Kanādas duets Crystal Castles – III, kas man šķita viens no konceptuāli spēcīgākajiem albumiem šogad. Un visbeidzot decembra sākumā bloga mūzikas sadaļā varēja lasīt divu ļoti dažādu albumu apskatus – vienu deju mūzikas faniem Calvin Harris – 18 Months, otru mazliet atmosfēriska sintroka cienītājiem The Birthday Massacre – Hide And Seek.

Tas arī viss šajā rudens atskaitē. Tuvāko dienu laikā, Tējtasītē būs pieejams jaunais ziemas saraksts ar nākamo filmu un grāmatu porciju, turpmākajiem ziemas mēnešiem.

Advertisements

2 komentāri

 1. Jau gribēju apjautāties, kad būs ziemas saraksts 🙂 Grāmatas mēs esam lasījušas līdzīgas, no filmām neesmu redzējusi neko no Tava saraksta, bet ir atķeksētas dažas, ko noskatīties. Savukārt no albumu klāsta paspēju noklausīties trīs no oktobra piedāvājuma un The XX tagad ir mans mūzikas saldais ēdiens. Ja visi labie gari man palīdzēs, tad pa garajām brīvdienām noskatīšos un paklausīšos vēl ko no rudens saraksta.

  Like

  1. Ziemas saraksts top 🙂 šoreiz baigi grūti izdomāt, ko gribēsies lasīt vispirms.
   Es pati The XX vēlreiz atsāku klausīties novembra beigās un sāku jau pārdomāt savu vērtējumu tikai ar 8 Tējtasītēm, jo tagad liekas, ka šie pelnījuši vairāk. Šis nu laikam ir no tiem albumiem, kam jāļauj tā labi ”iesēsties”.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: