Ekscentrisks rokmūziķis un viņa pusmūža krīze: This Must Be The Place (2011)


Vai esat kādreiz izgājuši no kinoteātra vai izslēguši televizoru vai datoru ar mirklīgu sajūtu, ka jums vēl nav skaidrības par ko īsti bija filma, ko tikko skatījāties, bet tai pat laikā, jūs teju vai ar kaulu smadzenēm jūtat, ka tā bijusi ļoti laba? Proti, ir filmas, kuras jāskatās divreiz vai vismaz jādod laiks tām pamatīgi iesakņoties prātā. Visbiežāk tieši šīs filmas tad arī paliek atmiņā un rosina vēlmi pastāstīt par tām arī citiem. Šodienas stāsts būs tieši par vienu no tādām filmām. Itāļu režisora Paolo Sorrentino 2011. gadā uzņemtā filma This Must Be The Place, kas piedalījusies arī Kannu kinofestivālā, pirmajā brīdī var šķist wtf jēdziena cienīga, tomēr tai piemīt ļoti daudz interesantu detaļu, kas šo filmu padara skatīšanās vērtu.

this-must-be-the-place-movie-poster-31

Filmas galvenais varonis ir aktiera Sean Penn attēlotais bijušais gotrokeris Šeijenns (starp citu, tēla vizuālais prototips ir The Cure solists Roberth Smith), kurš savos piecdesmit gados joprojām nēsā tādu pašu grimu un sakasītus matus kā gotiskās scēnas ziedu laikos kāpdams uz skatuves. Viņš ir laimīgi precējies ar savu sievu Džeinu, (pēc profesijas ugunsdzēsēju), ko attēlo aktrise Frances McDormand un dzīvo lielā, visai tukšā muižā Īrijā, plūcot savas jaunības laikā sakrātos augļus, kas vecumdienās viņam ļauj vadīt bezrūpīgu un ekscentrisku dzīvi.

Tiesa, viņa mājas baseinā nav ūdens un viņam nav ne jausmas kāpēc. Savukārt virtuvē karājas liels uzraksts cuisine, ko viņa sieva acīmredzami izvietojusi tur, lai atgādināju Šeijennam par to, kam šī telpa domāta. Iespējams, jūs jau būsiet nopratuši, ka Šeijenns ir pilnīgi haotisks tipāžs, kuram bieži nav ne jausmas par to, kas notiek apkārt. Par vecuma marasmu to nenosaukt (nav vēl tie gadi) un arī narkomāns šis izbijušais rokstārs nav, taču viņš neapšaubāmi ir viens no dīvainākajiem apātiski-ķerti-gudrajiem filmu tēliem, kādu manām acīm nācies skatīt. Nu, kaut kas līdzīgs Edvardam Šķērrocim pusmūža krīzes laikā…

At this particular moment I’m trying to fix up a sad boy and a sad girl, but it’s not easy. I suspect that sadness is not compatible with sadness.

Šeijenns vada savas dienas bezrūpīgi, spēlējot pingpongu savā tukšajā baseinā un pavadot laiku kopā ar pusaugu goti Mēriju, kuru attēlo Eve Hewson (izrādās viņas pašas dzīvē arī ir kāds rokstārs – aktrises tēvs ir neviens cits kā Bono no U2). Filmas sarežģījums sākas, kad Šeijennam nomirst viņa ebreju izcelsmes tēvs. Šeijenns dodas uz ASV, lai piedalītos bērēs un pēcāk uzņemas tēva nepabeigto misiju – atriebties kādam vecam kara noziedzniekam-nacistam, kurš tēvu pazemojis koncentrācijas nometnē kara gados. Jūs varat tikai iedomāties kā šāds trausls, apātisks un mazliet ķerts cilvēks uzsāk road trip cauri ASV tuksnešainām pilsētelēm, meklējot sirmu nacistu, lai izdarītu ko? Nošautu viņu?

There are many ways of dying, the worst of them, is to continue living.

Ceļā Šeijenns sastop ne mazums cilvēku, ar kuriem labprāt dalās pārdomās un filmas laikā nākas arī pieķerties pāris trāpīgiem citātiem, jo Šeijenns tikai ārēji šķiet nepieaudzis dīvainis, patiesībā šis tēls ietver sevī diezgan daudz vieduma un skumju, kas pirmajā brīdi šķiet paslēpti aiz ārējā ķertuma oreola.

We go from an age of where my life will be that, to that’s life.

Vienkāršojot šo diezgan daudzšķautņaino filmu, varētu sacīt, ka tā ir par kļūšanu pieaugušam, neskatoties uz to, ka galvenais varonis jau sen kā ir pārkāpis pusmūža slieksni. Filma mazliet par piedošanu, mazliet par to, lai ļautu lietām iet savu gaitu, par cilvēkiem un viņu dīvainībām un vēlmēm, kas bieži vien izriet viena no otras. Un galu galā, filma ir par pašu dzīvi un tās neiedomājamām kombinācijām cilvēku raksturos un notikumos.

Dodu 9,5 Tējtasītes par ekscentriskumu, vieglo humora piegaršu, kopējo atmosfēru un noderīgajām atziņām. Ak, jā, arī par tiešām lielisku skaņu celiņu.

9

Advertisements

4 komentāri

 1. Filma izklausās pēc pilnīga sviesta labā nozīmē 🙂

  Like

  1. Tas varētu būs diezgan precīzs raksturojums 😀 Dažkārt gribas kaut ko jancīgu, šī tam ir kā radīta.

   Like

 2. Viņš pie tā nacista tika?

  Like

  1. Jā, tika un atriebās savā veidā.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: