Simona Ārnstede – ”Nepakļāvīgā”


Simona Ārnstende - Nepakļāvīgā”Nepakļāvīgā” ir zviedru rakstnieces Simonas Ārnstedes debijas romāns, kuru visprecīzāk būtu ievietot dāmu literatūras plauktā, blakus vēsturiskajiem romāniem, jo šī stāsta darbība norisinās mīlas stāstu ziedu laikos – 19. gadsimtā.

Galvenā varone Beatrise ir jauna, izglītota zviedriete, kurai gan nepiemīt tipiskais skaistums, tomēr īpatnējais rudo matu īpašnieces šarms un tikko uzplaukusī sievišķība piesaista vīriešu skatienus. Kā jau kārtīga 19. gs. sieviete, savā laikmetā viņa vēl joprojām tiek uzskatīta par greznumlietu, īpašumu, ko var pārdot tam, kurš sola vairāk. Noteicēji pār viņas dzīvi ir tēvocis un brālēns, kuru nodomi nebūt nav sirdsšķīsti, lai neteiktu vairāk. Tādēļ jaunā meitene, ar šantāžas palīdzību, tiek saderināta ar ietekmīgu, sadistisku grāfu, lai gan viņas sirds jau pieder citam. Šis ”cits” ir mūsu galvenais varonis Sets – veiksmīgs darījumu cilvēks, savās aprindās izslavēts pleibojs bez aristokrātiskām saknēm, taču nekaunīgi bagāts. Diemžēl, viņam piemīt arī pamatīgs ego, kas nopietni apdraud abu mīlētāju attiecības. Tas un dažādi pārpratumi, un neizrunātas lietas visa romāna gaitā neļauj abiem jaunajiem cilvēkim būt kopā.

Romānā iespējams atrast daudzus pārbaudītus elementus – darbība noris greznās muižās, dāmas ir tērptas brīnišķās zīda kleitās, ir sieviete, kas vēlas nostāties pret vīriešu pasauli, ir spēcīgais labais varonis, kas grib viņu pasargāt un ir traucēkļi – zemiski nelieši, kas liks lasītājam vicināt kulakus un berzēt rokas, kad laimīgajās beigās šie sadisti saņem pēc nopelniem. Ko gan vēl sirds varētu vēlēties? Mana sirds vēlējās vēl ticamākus, dziļākus varoņus ne tikai savstarpējās attiecībās, bet arī kā cilvēkus ar savām, stingri nospraustajām motivācijām, kā arī kaut ko jaunu sižeta pavērsienos, jo man nebija pārāk grūti paredzēt notikumu gaitu.

Šādi romāni, ar tik uzskatāmiem piemēriem, cik ļoti apdalītas savās tiesībās bija tā laika sievietes, lasītājos allaž izraisa pateicību, ka starp tā laika daiļā dzimuma pārstāvēm bija arī dāmas, kas sāka nēsāt bikses un interesēties par politiku, virzot feminisma kustību uz priekšu. Gribētos sacīt, ka tieši uzmanības pievēršana šim apspiestības jautājumam, ir arī viens no veiksmīgākajiem elementiem Beatrises un Seta stāstā.

Šī romāna lasīšana man bija sava veida eksperiments, jo, lai gan iepriekš esmu lasījusi vairākus darbus par šo laika periodu, neviens no tiem nav bijis tik izteikts mīlas romāns. Tā kā ”Nepakļāvīgā” ir labs sava žanra pārstāvis, domāju, ka noteikti ir lasītājas, kuras abu varoņu kaislības aizraus vairāk kā tās šoreiz aizrāva mani. Dodu 7 Tējtasītes.

7

Advertisements

4 komentāri

 1. Par to cik apdalītas savās tiesībās agrāk bija sievietes, es tikko izlasīju “Snow Flower and the Secret Fan” (lv – “Sniega roze un slepenais vēdeklis”). Pret 19.gs Ķīnu, Eiropas sieviešu dzīves ierobežojumi bija bērna šļupsti (vismaz palasot dāmu romānos atainotās problēmas).

  Like

  1. Oh, Austrumi mani vienmēr šajā ziņā ir biedējuši ar savu attieksmi pret sievietēm. Var jau būt, ka tas tāds stereotips, taču man arī šķiet, ka Eiropā, par spīti visam, tomēr ir klājies mazliet labāk. Par grāmatu nekā nebiju dzirdējusi, būs jaiečeko.

   Like

 2. Mani saista grāmatas noformējums. Vien tā domāju, ka tagad ir ļoti daudz grāmatas, ar līdzīgu sižetu, vien skatuves dekorācijas ir mainīgas!

  Like

  1. Jā, man arī vāciņš ļoti iepatikās, būtībā tāpēc arī izdomāju izlasīt.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: