Interesanta dokumentālā filma gīkiem, hipsteriem un citiem zvēriem – Indie Game: The Movie (2012)


Indie-Game-The-MoviePirms laika secināju, ka mans dokumentālo filmu apvārsnis ir gaužām šaurs, tādēļ savā ziemas sarakstā nolēmu to labot un iekļāvu filmu Indie Game: The Movie, kas stāsta par neatkarīgo spēļu veidotāju pūliņiem pašrocīgi radīt spēlēs un panākt atpazīstamību tirgū. Šī mazliet hipsterīgā filma ir divu Kanādas filmmeikeru lolojums, kas guvusi atzinību arī pagājušā gada Sundance kino festivāla ietvaros. Pēc filmas noskatīšanās, jāsaka, ka pelnīti. Manuprāt, šī ir tiešām laba dokumentālā filma.

Es nevarētu sevi gluži ierindot geimeru kategorijā, lai gan savulaik esmu spēlējusi datorspēles un pārīti labprāt paspēlēju joprojām. Taču kopumā spēļu sfēra man ir diezgan sveša un uz šo konkrēto filmu es uzķēros pateicoties labajam treilerim, kurš pamodināja manī ziņkārību par jomu, kurā neorientējos tik labi kā filmas tipiskā auditorija. Tagad noskatoties filmu, varu droši sacīt, ka tā piedāvā gana daudz interesantu lietu, arī ikdienas skatītājam, kuru vienkārši interesē radošs process, jo nefokusējas uz to kā tehniski tiek veidotas spēles, bet gan uz tām īpašībām, kas ir nepieciešamas pašiem veidotājiem, lai līdz tam vispār nonāktu.

Filmā tiek intervēti vairāki spēļu veidotāji – Edmund McMillen un Tommy Refenes, kas filmas laikā vēl tikai attīsta savu spēli Super Meat Boy, kā arī Phil Fish, kurš jau 4 gadus ”sēž”’pie sava garadarba, spēles Fez (šobrīd spēle beidzot ir pabeigta). Tāpat savā pieredzē dalās Jonathan Blow, kura spēle ar nosaukumu Braid jau ir guvusi atzinību spēlētāju vidū. Filmas gaitā visi šie cilvēki dalās sava radošā procesa aizkulisēs, ievedot skatītāju savā ikdienā.

Šie cilvēki ir izvēlējušies nebūt par lielo kompāniju sastāvdaļu, tādēļ viņu darba laiks un vide ir pakārtoti viņu pašu spējām un vajadzībām. Puiši jau ilgi savas dzīves lielāko daļu velta tieši spēļu dizaina veidošanai un programmēšanai, bieži vien aizmirstot pat par savām sociālajām vajadzībām. Daži viņus sauktu par gīkiem, un lielā mērā tā varētu būt taisnība, taču, manuprāt, šajā gadījumā vārdam nav negatīvas nokrāsas, jo šajā filmā intervētie cilvēki ir patiešām radoši un viņiem pašu veidotās spēles, tāpat kā jebkuram māksliniekam, ir pašizpausmes veids. Filmā redzams arī kā šie puiši cīnās ar saviem personīgajiem dēmoniem un alkst sabiedrības uzmanības, jo atzinība no konkrētās spēlētāju kopienas, ir svarīga ne tikai finansiāli, bet arī emocionāli.

Tā kā filma uzņemta ilgākā laika posmā, skatītājam ir iespēja izsekot līdzi visiem kāpinājumiem un kritumiem – spēļu veidošanas procesam un pašu spēļu veidotāju domām konkrētajā laika posmā, līdz pat pašām beigām, kad spēles nonāk pie auditorijas. Filma ir labi uzņemta, sākot jau ar pāris vizuāli jaukiem kadriem un beidzot ar reālajiem un personiskajiem intervējamo iekšējiem portretiem, kuros redzamas šo cilvēku emocijas, viņiem tik svarīgajā dzīves brīdī. Dodu 9 Tējtasītes.

9

Advertisements

4 komentāri

 1. Ja nav noslēpums – ko tieši spēlē?

  Like

  1. Jau kādus 10 gadus esmu ”The Sims” sērijas piekritēja. Sākot ar ”The Sims”, turpinot ar ”The Sims 2” un šobrīd ar ”The Sims 3”. Citas spēles laika gaitā atbirušas. Pusaudža gados ar draugiem spēlējām ”Heroes Of Might And Magic III”, kas toreiz baigi patika. Vēl bišķi pabraukājos ar mašīnām iekš ”Need For Speed”, un paspēlēju ”The Elder Scrolls: Morrowind”, bet ļoti īstu brīdi, jo līdz galam nepavilkos.

   Like

   1. Sims arī ik pa laikam spēlēju, bet tomēr ātri apnīk. Man vairāk patīk MMORPG, pēdējā laikā no tādām labākā šķiet “RIFT”, bet nav laika spēlēt, ja gribas lasīt grāmatas.

    Like

    1. Man galīgi nav pieredzes online spēlēs, ik pa brīdim pašķielēju ”WoW” virzienā, bet saprotu, ka tur vajag iedziļināties un tad, ja tā pamatīgi iedziļinās, var vairs netikt ārā 😀
     Paskatījos ”Rift” iekš Youtube, uz pirmo acu uzmetienu izskatās, ka skaista pasaule izveidota.

     Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: