Pretējas pasaules, mīlestība un gravitācija filmā ”Upside Down” (2012)


Upside Down 2012Naiva, skaista romantika, brīnišķīgas vizualizācijas, oriģināla, bet līdz galam nenoslīpēta ideja un patīkami aktieri. Tā vienā teikumā varētu noraksturot režisora Juan Diego Solanas filmu Upside Down. Uzņemta Kanādā, ar 50 miljonu dolāru budžetu, šī ir viena no retajām filmām, kurai es piedevu sižeta caurumus un nepilnības tikai tādēļ vien, ka vizuāli tā varētu ierindoties mana top 10 visu laiku skaistāko filmu augšgalā.

Filmas centrā ir divas pasaules, kas atrodas pretēji viena otrai. Uz katras dzīvo cilvēki, kurus pie savas pasaules piesaista gravitācijas spēks. Līdz ar to nav iespējams ciemoties pie ”kaimiņiem” tur augšā vai tur lejā. Augšējā pasaule ir daudz attīstītāka un pārtikušāka. Apakšējā pasaule ir gandrīz vai drupās (skaists post-apokaliptisks piesitiens vides izveidē), jo augšējā pasaule izmanto tās resursus līdz pašiem nekas nepaliek.

Galvenais varonis Ādams (Jim Sturges) ir bārenis, kura vecāki gājuši bojā milzīgas augšējās pasaules korporācijas izraisītā sprādzienā. Vēl kā mazs zēns, dodoties uz aizliegto zonu kalnos, viņš sastop meiteni no augšējās pasaules – Ēdeni (Kirsten Dunst) un izveidojas abu draudzība, kas pusaudža vecumā pārvēršas par mīlestību. Tomēr abus mīlētājus izšķir likuma smagā roka, kad mežā, kur abi tiekas, pēkšņi ierodas vīri ar suņiem un automātiem. Ādams tiek sašauts, bet Ēdene krītot atpakaļ savā pasaulē smagi atsit galvu. Tālākā filmas darbība notiek abiem jau esot pieaugušiem. Ādams domā, ka Ēdene ir mirusi, bet Ēdene cieš no kritiena izraisītas amnēzijas un neatceras par tādu Ādamu. Līdz kādu dienu puisis ierauga viņu televīzijā un nolemj par visām varītēm satikties.

1

Jāpiezīmē, ka filma izceļas ar dažbrīd neloģiskiem pārlēcieniem, kuros netiek paskaidrots kāpēc uzradās ļaunie un ko viņiem vajag, kas tālāk notiek ar varoņiem (piemēram, Ādama tanti), kas īsti notika ar to gravitācijas krēmu u.c. Ir abstraktas un filozofiskas filmas (piemēram, Another Earth par līdzīgu tēmu), kurās šādas lietas varētu viegli piedot, taču man personiski neradās iespaids, ka Upside Down būtu tik simboliska vai koncentrēta, ka šādas neloģiskas nianses varētu atļauties palikt neievērotas. Līdz ar to, šīs filmas caurumi nedaudz traucēja skatīšanos. Nemaz nerunājot par, manuprāt, ļoti sasteigtām beigām, kurām tā arī neizdevās ”savilkt kopā galus”.

2

Par spīti tam visam, es filmu tik un tā novērtēju augstu, jo tai ir unikāls koncepts un fantastiskas vizualizācijas, kā arī, manuprāt, labs aktieru darbs, jo Ādams un Ēdene bija visnotaļ simpātiski varoņi, kuriem gribējās just līdzi. Un nemaz jau tik bieži negadās šādi neparasti mīlas stāsti nelielas zinātniskās fantastikas mērcītē. 8 Tējtasītes par brīnišķīgo noskaņu. Treileris šeit.

8

Advertisements

6 komentāri

 1. Piekrītu gan par tiem plusiem, gan mīnusiem. Man arī patika, bet kaitināja paviršā pieeja sižetam.

  Like

  1. Īstenībā man bija ļoti žēl, ka to sižetu neiznesa līdz galam. Ja tur būtu piestrādāts, es droši vien šo ieliktu mīļāko filmu plauktā.

   Like

   1. Tieši manas domas. Šī situācija man nedaudz atgādina Dark Shadows – it kā filmā ir viss, lai man tā patiktu – ideja, vizuālais noformējums, aktieri utt. -, bet “neaizķer”. Ja godīgi, sen nebiju redzējusi tik neveiklu sižetu.

    Like

    1. Man ar ”Dark Shadows” tieši tas pats atgadījās, kolosāla noskaņa, bet par spīti visai patikai pret Bērtonu, paliku gaidot vairāk no paša stāsta.

     Like

 2. Pirmais iespaids atverot šo rakstu- wow! Kas par bildēm! Noteikti noskatīšos kaut vai tikai vizuālā noformējuma dēļ. Pat negribas skatīties treileri, labāk uzreiz ķerties pie filmas. 🙂

  Like

  1. Man domāt, bez treilera mierīgi var iztikt, pat interesantāk būs skatīties, galvenais jau ka šī ir īsta vizuālā konfekte 🙂

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: