Ziemas atskaite 2013: kino un grāmatas


Ir pienācis 21. marts ar visu oficiāli iestājušos pavasari (nu, vismaz teorētiski). Un tas nozīmē, ka ir pienācis arī Tējtasītes ziemas saraksta noslēgšanas laiks, kura ietvaros no 21. decembra līdz 21. martam biju apņēmusies izlasīt 11 grāmatas un noskatīties 9 filmas un par saviem iespaidiem pastāstīt arī blogā. Izrādās, ka grāmatas ir lasītas un filmas ir skatītas ar uzviju, jo paguvu izlasīt 19 grāmatas un redzēt 12 filmas. Taču gan lasāmajā sarakstā, gan skatāmajā listē, iemaldījās pavisam neparedzēti gadījumi, tādēļ dažas ”obligātās” grāmatas un filmas palika aiz borta un pārceļos uz nākamo – jau pavasara sarakstu.

Šajā atskaitē mēģināšu nedaudz atskatīties pagātnē, lai vēlreiz palūkotos uz šajos trijos mēnešos lasīto un redzēto.

Stīvens Kings - Kerija Vispirms par grāmatām. Vēl pagājušā gada Ziemassvētkos izlasīju tādu kādu mistrojumu starp dāmu romānu un paranormālo romanci ar cerību, ka romāns līdzināsies seriālam, uz kura motīviem tas balstīts – 666 Park Avenue by Gabriella Pierce. Vīlos un secināju, ka grāmatā vajadzēja rādīt seriāla notikumus, bet seriālā uzņemt grāmatas sižetu (jo abi, lai gan saistīti, apvienojās tikai ar līdzību varoņu vārdos). Tāpat Ziemassvētku brīvdienās iepazinos ar Stīvena Kinga daiļradi, viņa pirmajā romānā Kerija.

The Edge Of NeverJanvārī iesoļoju ar kādu ļoti labu mūsdienu romānu new adult (+17) žanrā – The Edge Of Never by J.A. Redmerski. Grāmata par road-trip, jaunības maksimālismu un romantisku, taču ne salkanu mīlestību starp diviem patīkamiem varoņiem. Nesen uzzināju, ka grāmatai būs turpinājums, un par spīti tam, ka man gluži pēc tā neprasījās, ziņkārības vadīta gribēšu izlasīt arī to. Janvāris vispār izrādījās mīlas stāstu laiks, jo izlasīju arī zviedru autores Simonas Ārnstedes debijas romānu Nepakļāvīgā, kas sevī ietvēra visus vajadzīgos dāmu romāna elementus, tomēr mani līdz galam nepārliecināja par šī žanra atbilstību manai gaumei.

The Fault In Our Stars by John GreenTālāk ķēros pie vēl viena stāsta, kurā bija iespējams ieraudzīt mīlestību, taču tā izrādījās pilnīgi savādāka par iepriekšminētajām, jo pieķēra klāt arī eksistenciālas pārdomas par dzīvību un nāvi (stāsts ir par diviem ar vēzi slimiem pusaudžiem), turklāt izcēlās ar ļoti kolorītiem varoņiem un pamatīgu emocionālo lādiņu romāna beigās – The Fault In Our Stars by John Green. No minētā rakstnieka obligāti lasīšu vēl kaut ko, jo šī grāmata šī gada beigās visticamāk saglabās savas pozīcijas mana virtuālā topa augšgalā.

Lai mazliet atpūstos no mīlas un nāves, izlasīju populārās amerikāņu blogeres Jennny Lawson humoristisko autobiogrāfiju Let’s Pretend This Never Happened, kurā autore vaļsirdīgi atzinās savas dzīves apkaunojošākajos momentos, bet darīja to ar tik pārliecinošu humora dzirksti, ka lasītājam vienkārši nebija iespējams nesmieties.

The Death Of BeesFebruāris atnāca ar Patrika Nesa ”Haosa spēļu” triloģijas pēdējo daļu Briesmoņcilvēki, kas pielika treknu un labu punktu grāmatu sērijai. Kā arī, manās rokās nonāca mūsu pašu, latviešu jauno autoru fantastikas un fantāzijas stāstu krājums Purpura karaļa galmā, kas šķita kā patīkams jaunievedums mūsu zemē diezgan maz apzinātajā fantāzijas žanrā. Vēl februārī iepazinos ar skotu autores Lisa O’Donnell debijas romānu par divām māsām, kas pagalmā aprok savus mirušos vecākus – The Death Of Bees. Arī šis romāns patīkami pārsteidza ar savu rāmo plūdumu un nelielo darbības daudzumu, tomēr pamanoties saglabāt intrigu.

Luisa Lorija - DevējsMartā iepazinos ar jaunākiem lasītājiem domāto distopiju – Luisas Lorijas Devēju un pārdomāju dažas sabiedrībā mūžam aktuālas tēmas. Tāpat martā uzrakstīju arī par Alekzandras Z. M.  romānu Aizzīmogotais Triskelions. Un īsi pirms saraksta beigu termiņa izlasīju trīs grāmatas par kurām blogā nepaguvu uzrakstīt, taču noteikti to izdarīšu tuvāko nedēļu laikā.

Izlasīju vieglu un humora pilnu paranormālo romānu par Čārliju Deividsoni – Hikikomori And The Rental Sister by Jeff Backhausprivātdetektīvi, kas brīvajā laikā pamanās piestrādāt par Nāvi First Grave On The Right by Darynda Jones. Tālāk atklāju, ka slimojot visnotaļ efektīvi lasās zombijgrāmatas, tādēļ dienas laikā pievarēju vienu no tādām – This Is Not A Test by Courtney Summers. Taču beigu galā, grāmata izrādījās mazāk par zombijiem, vairāk par psiholoģisko traumu. Un visbeidzot pavisam nesen izlasīju īpatnējo Jeff Bakchaus romānu Hikikomori and the Rental Sister, kas tuvāk aplūko Japānā pazīstamo hikikomori fenomenu (cilvēki, kas atsakās pamest savu istabu, pilnībā izolējoties no apkārtējās sabiedrības).

Daniels Kīzs - Puķes AldžeronamVēl šajos mēnešos beidzot pieveicu blogā neaprakstītās Reja Bredberija Marsiešu hronikas”, kas brīžiem patika, brīžiem krita uz nerviem, tik daudz slavēto Daniela Kīza ”Puķes Aldžernonam”, kas aizkustināja arī mani, kā arī Džeimsa N. Freja ”Kā uzrakstīt sasodīti labu romānu” un divas grāmatas no Writer’s Digest sērijas, kas arī izglīto romānu rakstīšanas lietās – Beginnigs, Middles & Ends by Nancy Kress un Plot by Ansen Dibell. Ja saņemšos, kas zina, varbūt, ka sekos arī šo grāmatu apraksts 🙂

The WordsUn tagad pie kino. Janvāris man bija rakstnieku filmu mēnesis, kuru iesāku ar The Words par kādu autoru, kas piesavinās svešu manuskriptu un turpinājās ar Ruby Sparks, kuras galvenais varonis ar rakstāmmašīnas palīdzību nejauši radīja īstu dzīvu sievietes tēlu un pamanījās tajā iemīlēties. Šīs divas labās filmas atšķaidīju ar vienu ļoti draņķīgu filmu, par kuru blogā apraksts nemaz nesekoja – Pitch Perfect. Un vēl janvārī paguvu noskatīties pirmo no trim kostīmfilmām – Annu Kareņinu, par kuras filmēšanas risinājumiem man bija sakāmi tikai labi vārdi.

LMB_Burke1ShtCMYK_SeyfriedRedmayne_10-09-12_2.inddFebruāris iestājās ar krasi atšķirīgu kino – popkorna graužamo steam-punk grāvēju par mūsu mīļo bērnības pasaku – Hansel And Gretel: The Witch Hunters un turpinājās ar labu dokumentālo filmu par video spēļu veidotājiem – Indie Game: The Movie. Februārī noskatījos arī daudzu slavēto Looper, par kuru blogā uzrakstīt noslinkoju. Filma patika apkārtējās vides un aktieru dēļ, taču sižeta ziņā gluži sajūsma nesekoja. Tālāk ķēros pie kostīmdrāmas numur divi un noskatījos slaveno mūziklu Les Misérables – pamatīgs kino, kas urdījās pa ”iekšām” tā skatīšanās laikā. Līdzsvaram drīz pēc tam noskatījos arī rokmūziklu Rock Of Ages, kas gaidīja rindā jau kopš vasaras. Arī šis man patika, lai gan vairāk tieši muzikāli, ne saturiski, toties labi izklaidējos.

Upside Down 2012Februārī paguvu noskatīties arī trešo rakstnieku filmu – Twixt, par kādu mistēriju autoru, kas spiests tikt galā ar saviem pagātnes rēgiem risinot kādas jaunas meitenes slepkavību noslēpumainā ciematiņā. Un visbeidzot manā sarakstā negaidīti bija iemaldījusies arī vizuāli brīnišķīgā Upside Down – filma par diviem mīlētājiem, kurus šķir divu pretēju pasauļu gravitācijas spēki. Ar šo filmu iesāku marta mēnesi un turpināju to ar vēl vienu kostīmdrāmu – Great Expectations, kas mani līdz galam nepārliecināja, taču Helenas Bonemas-Kārteres tēls bija vienkārši fascinējošs un tieši tas pavilka uz augšu arī manu vērtējumu.

Un tas arī viss ziemas atskaitē. Jau drīzumā arī jaunais – Tējtasītes pavasara saraksts 🙂

Advertisements

4 komentāri

 1. Tikai tagad esmu pieslēdzies video blogiem YouTube, kur gandrīz katrs literatūras apskatnieks cildina John Green. Šis bloga ieraksts, pieņemu, bija pēdējais piliens, arī man būs jāizlasa 🙂

  Like

  1. Es atsauksmes īpaši nebiju dzirdējusi pirms ķēros klāt, tāpēc man bija patīkams pārsteigums ka romāns labs izrādījās. Tagad arī pati esmu gatava to slavēt pa labi un pa kreisi, tiešām iesaku izlasīt 🙂

   Like

 2. Jā, es no John Green arī lasīšu vēl.
  Hmm, interesanti, kas būs pavasara sarakstā? 🙂

  Like

  1. Pavasara saraksts pamazām tapinās. Ir doma palasīt stāstus, droši vien beidzot ielikšu arī ”Silver Linings Playbook” gan filmu, gan grāmatu un kaut ko no minētā John Green. No tulkotajām – Veronikas Rotas ”Citādie” noteikti būs, jo to gribu izlasīt jau kopš pagājušās vasaras. Filmu ziņā pagaidām izskatās, ka nekā pārāk jauna – tās pašas lielās, kas uz ekrāniem tuvākajos mēnešos 🙂

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: