Lielās, bet neattaisnotās cerības: Great Expectations (2013)


great_expectationsPēdējos mēnešos slavenu romānu ekranizācijas ir visnotaļ modē. Vispirms Ļeva Tolstoja Anna Kareņina, tam sekoja Viktora Igo Nožēlojamie un visbeidzot kārta pienākusi arī Čārlzam Dikensam ar viņa Lielajām cerībām. Tā nu ir sanācis, ka jau atkal jāsāk šis ieraksts ar to, ka romānu neesmu lasījusi. Tomēr atšķirībā no abiem iepriekšminētajiem vēsturiskajiem lielgabaliem, šoreiz fona zināšanas tiešām nebūtu nākušas par ļaunu, jo Lielo cerību ekranizācija nepiedāvā vairāk par acīmredzamo, iztiekot ar salīdzinoši vājākām varoņu iekšējām vētrām. Tai pat laikā nevarētu arī sacīt, ka filma būtu gluži garlaicīga, jo paredzētais laiks kinoteātrī paiet visnotaļ ātri.

Šī izrādījās arī viena no retajām filmām, kurā mazo aktieru veikums mani pārliecināja vairāk, kā pieaugušo personāžu pūliņi. Filmas sākumā mēs iepazīstamies ar mazu zēnu vārdā Pips (Toby Irvine). Viņa vecāki ir miruši un puika dzīvo tantes un tēvoča apgādībā, tomēr viņu apstākļi ir trūcīgi un tante pret audžubērnu neizturas īpaši labi. Apciemojot savu vecāku kapus, Pips sastop izbēgušu katordznieku Megviču (Ralph Fiennes), kurš piedraud puikam ar mocībām, ja zēns nepiegādās viņam vīli ar ko atbrīvoties no važām un pārtiku. Zēns paklausa, taču katordznieks tāpat tiek notverts un šī nodaļa Pipa dzīvē beidzas.

Pēc kāda laika, Pipa dzīve notiek vēl kādas pārmaiņas – viņš tiek ielūgts rotaļāties bagātās, taču dīvainās mis Hevišemas (Helena Bonham-Carter) namā, lai kavētu laiku gan viņai, gan viņas meitai Estellai (Helena Barlow vēlāk, Holliday Grainger). Vēl būdams mazs zēns, Pips iemīlas pašapzinīgajā Estellā, lai gan zina, ka meitenes roka un sirds viņam nebūs lemta. Vēlākajos gados, nu jau pieaugušajam Pipam (Jeremy Irvine) uzrodas neparedzēts labdaris, kas palīdz puisim iekļūt augstākajā sabiedrībā un jau atkal sastapt Estellu. Tomēr pagātnes noslēpumi un grēki, virza galveno varoņu likteņus sev vien zināmos līkločos.great-expectations

Kā laikmeta drāmu cienītāja ar īpašu patiku pret 19. gs., uz Lielajām cerībām devos ar lielām cerībām, tomēr, jāsaka, ka šī filma tā arī nepiedāvā neko jaunu. Jā, Londona arvien ir netīra un varoņus joprojām nodarbina nauda, mīlestība un morāle, taču filmai trūkst tās odziņas, kas izceltu to uz līdzīgu un labāku filmu fona. Tomēr Lielajām cerībām ir viens liels pluss – un tā ir Helena Bonema-Kārtere ekscentriskās Hevišemas lomā. Jā, neviens vairs neizbrīnīsies ieraugot šo aktrisi skrandainā kleitā ar izspūrušiem matiem un mežģīnēm, kas karājas no ausīm, tomēr tieši viņas gotiskā, pustrakā vecmeita izglābj šo filmu, piešķirot dramatismu.

Es nebūtu es, ja neiedotu plus punktus par šo gotisko atmosfēru (kura varēja būt vēl vairāk – ne tikai vizuāli, bet arī saturiski), kā arī diezgan stindzinošo, un, manuprāt, reālistiski uzņemto jūras ainu filmas noslēgumā. Tādēļ došu  7,5 Tējtasītes. Treileris šeit.

7

Advertisements

2 komentāri

  1. Man patika klasiskā pieeja, bet vīlos pieaugušo Pipa un daļēji arī Estellas tēlotājos. Traki amerikāniskais Jeremy Irvine smukpuisīša ģīmis man nekādi nelīmējās ar gotisko Londonu. Helena Bonema-Kārtere bija īstajā vietā. Man patika arī otrajā plānā esošais Pipa draugs Londonā. Man šķiet viņš tēloja labāk par smukuli Džeremiju. Domāju, ka jālasa romāns.

    Like

    1. Man arī Jeremy Irvine galīgi nepatika šajā lomā, piekrītu par viņa draugu – daudz kolorītāks. Un bērni visādā ziņā bija daudz foršāki par pieaugušajiem, es piemēram, riktīgi sasmējos abu puiku dueļa laikā 🙂

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: