Japānas fenomens mūsdienu Ņujorkā: Hikikomori and the Rental Sister by Jeff Backhaus


Hikikomori And The Rental Sister by Jeff BackhausDažkārt grāmatas uzrunā ar vizuālo noformējumu, dažkārt ar pazīstama autora vārdu, dažkārt ar kopējo tēmu. Un dažkārt grāmatas uzrunā arī ar dīvainu nosaukumu. Šis ir Jeff Backhaus grāmatas Hikikomori and the Rental Sister gadījums. Šo, pavisam nesen izdoto grāmatu, nejauši atradu Goodreads. Mazliet parakājoties prāta atvilktnēs, atcerējos par vārda hikikomori esamību manā ”datu bāzē” un nolēmu izlasīt, kā tad īsti šo dīvaino fenomenu izdevies iekļaut romānā. Ļoti iespējams, ka lielākajai daļai lasītāju vārds hikikomori nemaz nav pazīstams, tādēļ vispirms nedaudz par to.

Japānā ar jēdzienu hikikomori saprot ”vēršanos uz iekšu” vai ”atteikšanos no socializēšanās”. Šis jēdziens attiecināms uz cilvēkiem, kas emocionālu pārdzīvojumu iespaidā ilgstoši atsakās pamest savu istabu, pilnībā izolējot sevi no apkārtējās vides un atsakoties no sociālās mijiedarbības ar apkārtējiem. Šis fenomens ir aizsācies Japānā, taču ir gadījumi, kad šādu uzvedību var novērot arī citur pasaulē. Protams, lai ieturētu šādu dzīves veidu, ir jābūt atbilstošiem finansiālajiem apstākļiem un Japānā hikikomori fenomens lielākoties sastopams vidusšķirā, kur pašu hikikomori uztur pārējie ģimenes locekļi. Otrs jaunvārds šīs grāmatas sakarā ir tā sauktās rental sister – īpaši apmācītas sievietes, kas mēģina palīdzēt hikikomori, lai tie izlīstu no savas čaulas. Un, kā jau būsiet nopratuši, šī romāna galvenie varoņi ir hikikomori  un viņa rental sister.

Tomass ir amerikāņu fotogrāfs, precējies, gana situēts. Ir tikai viena nelaime – viņš ir kļuvis par hikikomori, jo pirms trim gadiem negadījumā zaudējis dēlu un notikušajā vaino sevi. Jau trīs gadus viņš neiziet no savas istabas, atstājot to tikai naktīs, lai dotos uz veikalu pēc pārtikas. Viņa sieva Silke, nespēj piekļūt vīra izbūvētajai emocionālajai sienai starp abiem, tādēļ nolīgst palīgā Megumi. Lai gan jaunā japāniete nav profesionāla rental sister, viņa lieliski zina, ko pārdzīvo Silke un Tomass, jo pirms laika pati ir zaudējusi brāli, kurš arī bijis hikikomori. Tālākajā romāna gaitā lasītāja uzmanības centrā nonāk Tomasa – Silkes – Megumi attiecību sazarojumi.

Šis romāns var lepoties ar rāmu un elegantu prozu, kas pamanās iepazīstināt lasītāju arī ar dažādām japāņu kultūras īpatnībām, par spīti tam, ka darbība notiek Ņujorkā. Attiecībā uz varoņu ”balsīm” autors izvēlējies nemaz ne tik ierastu pieeju – stāsts no Tomasa skatu punkta tiek rakstīts pirmajā personā, savukārt Megumi nodaļas – trešajā. Lai gan varētu šķist, ka pirmās personas vēstījums būs intīmāks un tuvāks lasītājam, ļaujot ielīst Tomasa galvā, Megumi kā varone savā daudzšķautņainībā pārtrumpo Tomasu, atstājot ļoti spilgtu iespaidu. Tieši viņa ar savu japānietes-korejietes izcelsmi veido interesantu kontrastu starp austrumu un rietumu kultūrām. Tikmēr Tomasa dzīvesstāsts un trauma paliek ēnā, jo lasītājs līdz galam netiek iepazīstināts ar fonu – Tomasa un Silkes attiecībām pirms traģēdijas.

Grāmata piedāvā smagu tematu – zaudējumu, kam būt jāaizkustina lasītājs un jāļauj ielūkoties varoņu dzīlēs, lai pa kārtai nolobot dažādas problēmas, iegūtu skaidru emocionālo portretējumu. To gluži vienkārši pieprasa grāmatas uzstādījums – neparastais hikikomori fenomens. Tomēr par spīti tam, ka varoņi ir gana spilgti, tie šķiet ieturam diezgan lielu distanci, it kā negribētu ielaisties ar lasītāju, kas meklē kaut kādu kopsaucēju vai kontaktu. Citiem vārdiem sakot, man bija diezgan vienalga, kas beigu galā notiks ar Tomasu, Silki un Megumi.

Tādēļ pat neskatoties uz patiešām patīkamo rakstīšanas stilu, oriģinālo ideju, japānisko noskaņu un to, ka patiesībā jau man gribētos nosaukt šo par labu romānu, tomēr iedošu 7,5 Tējtasītes. Izlasīt iesaku tik un tā.

7

Advertisements

2 komentāri

  1. Interesants apraksts! Nemaz nezināju par tādu fenomenu. Bet, grāmatas sižets mani personiski nemaz neuzrunāja. Man laikam ir sveša japānu kultūra! 🙂

    Like

    1. Es ar Japānas kultūru arī esmu uz ”jūs”, tāpēc man patika, ka šeit bija tāds mērens sajaukums ar mūsdienīgo Ņujorku 🙂

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: