Pasaka par Zilbārdi jaunā versijā: Strands of Bronze and Gold by Jane Nickerson


Strands Of Bronze And Gold by Jane NickersonJauniešiem domāto vēsturiskā žanra romānu Strands of Bronze and Gold ņēmos lasīt, neko īpašu negaidot, taču izlasot romānu līdz galam, tapu patīkami pārsteigta. Bija jau aizmirsies cik ļoti man patiesībā patīk gotiski-romantiski stāsti par neaizsargātām daiļavām, vecām pilīm un noslēpumainiem ļaundariem. Strands of Bronze and Gold to visu piedāvā.

Romāns ir pārstāstījums Šarla Pero pasakai par Zilbārdi. Jāatzīst, ka šo pasaku nebiju lasījusi, vien pa ausu galam dzirdējusi nosaukumu. Taču tas man ne mazākajā mērā netraucēja lasot romānu. Gluži pretēji – par spīti tam, ka nojauta pateica priekšā, no kuras puses pūš vējš, beigas tik un tā nebiju izzīlējusi.

Brīdī, kad nomirst Sofijas tēvs, 17 gadus vecā meitene pārceļas dzīvot pie sava aizgādņa, tēva laba drauga misjē Bernarda viņa milzīgajā īpašumā Misisipī. Ir 1855. gads, verdzība dienvidos joprojām ir aktuāla un iebraucējai Sofijai, ierodoties jaunajā vietā nākas grūti pierast pie melnādainajiem mājkalpotājiem un strādniekiem. Tiesa, ilgas pēc mājām ātri vien aizgaiņā misjē Bernarda pievilcīgais izskats, interesantā personība un dāsnā sirds, kas neskopojas ar pasakainiem tērpiem un rotaslietām, kuri nabadzībā augušajai Sofijai liek justies kā pasakā.

Tomēr labajam misjē Bernardam ir arī otra puse. Ārēji nogludinātā fasāde slēpj nelaimīgu ģimenes dzīvi, jo bagātais džentlmenis ir zaudējis gan savu mazo dēlēnu, gan trīs sievas, no kurām divas ir priekšlaicīgi mirušas un trešā aizbēgusi ar mīļāko. Sofija ātri vien iemācās, ka inteliģentais un izskatīgais tēvocis var būt privātīpašniecisks, nesavaldīgs un nežēlīgs pret saviem padotajiem un pat pašu Sofiju. Turklāt meiteni sāk pārņemt nelāga nojauta par tēvoča patiesajiem nodomiem, jo viņu pašu un misjē Bernarda trīs zaudētās sievas vieno kāda kopīga īpašība – viņas visas ir rudmates…

Strands of Bronze and Gold piemīt tā sauktais southern gothic šarms, kas apvienojas brīnišķīgā kokteilī ar tradicionālo gotisko Anglijas piļu un muižu atmosfēru, jo romāna centrālā darbības vieta Wyndriven Abbey, pēc misjē Bernarda pasūtījuma pa akmenim vien tikusi pārcelta no Anglijas uz ASV un rekonstruēta savā agrākajā godībā, nu jau plantāciju ieskauta.

Ja neskaita noskaņu, otrs lielākais romāna pluss ir absolūti pārliecinošs antivaronis. Šī ir viena no tām retajām reizēm, kad negatīvais tēls ļoti ilgi saglabā savu cilvēcību, jo par spīti asajām rakstura šķautnēm, varonī var samanīt arī pievilcīgas īpašības. Un šie kontrasti starp harizmātisku personību un nežēlīgu despotu, vismaz sākotnēji liek arī lasītājam pārdomāt pašam savus morāles principus.

Gotiskā romāna iezīmes šajā stāstā lika man atcerēties par Džeinu Eiru, misteru Ročesteru un trako sievu bēniņos. Tomēr šeit neiztikt arī bez mīnusa – ja iepriekš ir lasītas grāmatas, kurās detalizēti atainots tā laika sieviešu domāšanas veids, iespējams, galvenās varones tēlā var pamanīt arī šādas tādas neiederības, jo Sofija gluži vienkārši šķiet pārāk mūsdienīga. Pieņemu, ka tas darīts, tādēļ, lai lasītājam būtu vieglāk just līdzi un identificēties. Un tā kā šis ir 2013. gadā izdots jauniešu romāns, nevis literatūras klasika, uz šādām lietām droši vien varētu arī pievērt acis.

Šī bija viena no tām grāmatām, kuru izlasot, gribējās vēl. Tomēr Sofijas stāsts tika jauki sapakots un noslēgts, neatstājot cerības turpinājumam. Tiesa, autore šajā sērijā turpinās rakstīt arī citu pasaku pārstāstījumus jaunās versijās un nākamā gada pavasarī iznāks grāmata ar nosaukumu The Mirk and Midnight Hour, kuras darbība arī norisināsies Misisipī, pilsoņu kara laikā.

Autorei patiešām ir izdevies radīt lielisku noskaņu, jo lasot šo darbu, es aizdomājos ne tikai par ”Džeinu Eiru”, bet arī par ”Vējiem līdzi”. Un tā kā abi šie romāni jau ilgus gadus stāv manu mīļāko grāmatu plauktā, vērtējums ir diezgan paredzams. Došu 9 Tējtasītes un došos meklēt vēl kādu gotisku, vēsturisku un mazliet romantisku stāstu.

9

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: