Looking For Alaska by John Green


Looking For AlaskaJau reiz rakstot par Džona Grīna (John Green) populāro romānu The Fault In Our Stars, zināju, ka šis autors manā plauktā parādīsies vēlreiz. Nedaudz pārlaižot acis atsauksmēm, izlēmu ka nākamo lasīšu tieši viņa debijas romānu Looking For Alaska.

Uz grāmatas vāciņa redzamie dūmi sākotnēji nākuši nevis no sveces, bet gan cigaretes, kas sasaucas arī ar grāmatas saturu. Taču tā kā grāmatnieki nav vēlējušies popularizēt smēķēšanu, dizains ticis mainīts un vāciņā iekombinēta svece kā lielo dūmu vaininiece (2012. gadā gan iznākuši arī eksemplāri bez sveces).

Ar to vien romāna nepatikšanas nebeidzas. Līdztekus labajām lietām (grāmata ieguva American Librabry Association balvu un ierindojās New York Times bestselleru desmitniekā) romāns saņēma arī kritiku no skolēnu vecākiem kādā skolā, kur skolotāji vēlējās iekļaut grāmatu literatūras stundās. Kritikas iemesls – tajā esot pārāk seksuāli atklāts saturs. Man gan gribētos teikt, ka šis gadījums vairāk izklausās pēc stāsta par mušu un ziloni, jo izlasot Looking For Alaska man nepavisam neradās sajūta, ka šis būtu skolās aizliedzams romāns, kas atstās šausminošu ietekmi uz nenobriedušajiem prātiem.

Romāna galvenais varonis Mailzs ir samērā inteliģents, bet noslēgts pusaudzis, kura hobijs ir iegaumēt slavenu cilvēku pēdējos vārdus. Saprotot, ka viņa pašreizējā dzīve skolā ir līdz nāvei garlaicīga, Mailzs nolemj iestāties internātskolā, kur reiz mācījies arī puiša tēvs, lai meklētu Francois Rabelais pēdējos vārdos pausto  The Great Perhaps. Citiem vārdiem sakot, Mailzs jau romāna sākumā vēlas mainīt savu dzīvi un ir gatavs pieņemt visu, ko viņam dos jaunie apstākļi, ar cerību, ka tieši internātskolā viņš iegūs atcerēšanās vērtas atmiņas. Un, patiešām, jaunie apstākļi dod viņam kolosāli interesantus draugus – istabas biedru, Čipu un skolas biedreni vārdā Aļaska (viņas vecāki piecu gadu vecumā ļāva meitenei pašai izdomāt savu vārdu). Aļaska ir visnotaļ harizmātiska, bet arī savā ziņā traumēta būtne, kuras garastāvokļa svārstības padara viņu ne tikai ļoti interesantu, bet arī pilnīgi neprognozējamu.

Saprotams, ka no dabas mierīgais Mailzs ieskatās šādā meitene, taču pašu romānu negribētos saukt par mīlas stāstu, drīzāk rindojot to tā sauktajā coming-of-age plauktā. Šis ir stāsts par internātskolā mītošiem jauniešiem un šajā apstāklī būtībā nav nekā īpaša vai neparasta, tomēr Džons Grīns nudien prot izveidot aizraujošus raksturus un pat jauniešu darbos neuzmācīgi iepīt odziņu piešķirošu filosofiju. Arī šajā grāmatā Džona Grīna pusaudži ir gudri un meklē dzīves jēgu un diemžēl arī šajā grāmatā viņiem neiztikt bez traģēdijas… Tomēr atklāt tālāko notikumu virzību nebūtu godīgi pret tiem, kas vēl tikai vēlas romānu lasīt, tādēļ par sižetisko līniju vairāk neko nepiebildīšu.

”You spend your whole life stuck in the labyrinth, thinking about how you’ll escape it one day, and how awesome it will be, and imagining that future keeps you going, but you never do it. You just use the future to escape the present.”

Toties piebildīšu, ka izlasot Looking For Alaska, mani nepameta sajūta, ka lasu ne līdz galam izveidotu The Fault In Our Stars. Ne tādēļ, ka grāmata būtu vājāka (kāda viņa varētu būt, jo vismaz manās acīs The Fault In Our Stars ir diezgan unikāls stāsts, ar ko grūti sacensties), bet gan tādēļ, ka romānā apskatītas līdzīgas tēmas (piemēram, par dzīves jēgu, ciešanām un to, kas ar mums notiek pēc nāves) un autora rakstības stils ir un paliek nemainīgs un atpazīstams pat ar neapbruņotu aci. Tā kā šis stils man simpatizē, došu 8,5 Tējtasītes.

8

Advertisements

9 komentāri

 1. Hmm, man ir jautājums, kā Tu tiec pie tik kolosālām grāmatām??? Jautājums pēc būtības nav par to, kur Tu tās sadabū, bet gan, kā tu par to esamību uzzini? Vispār pēc kāda principa Tu izvēlies, kura sgrāmatas lasīt un, kuras nē!?

  Like

  1. Ņuhs, čujs un poņa nāk palīgā 😀 Nē, ja nopietni, es vienkārši bieži klaiņoju pa Goodreads jaunumu sadaļu. Bieži vien aci piesaista tieši labi noformēts vāks, vai tēma, kurā ir kaut kas neparasts, citreiz arī atsauksmes medijos vai no blogeriem. Par šo konkrēto grāmatu – lasīju tīri dēļ autora. Ja tas būtu kāds cits rakstnieks, ļoti iespējams, ka paietu šim sižetam garām.

   Like

   1. Re kā! Nu tad Tavas izvēles paņemieni nemaz nav dīvaini! 🙂

    Like

 2. Karolīna · · Atbildēt

  Šo grāmatu meklēju visos iespējamajos grāmatu veikalos Rīgā, bet nekur nav. No ebay uz LV arī nesūta. Vai drīkst uzzināk kur Tu šo grāmatu iegādājies? 🙂

  Like

  1. Šo lasīju iekš e-lasītājā, tādēļ nemācēšu pateikt, kur var dabūt fizisko eksemplāru, bet man šķiet, ka būtu vērts ielūkoties arī Amazon 🙂

   Like

  2. Iesaku paskatīties šeit: http://www.bookdepository.co.uk/

   Es tieši šobrīd klausos grāmatu audio formātā. “The fault in our stars” bija daudz labāka, nekā gaidīju, bet šī man pašlaik ne visai. Lai gan- vēl esmu tikai sākumā, varbūt vēlāk domas mainīsies.

   Like

   1. ”Looking For Alaska” sākums diezgan ievilkās, bet man personīgi īpaši netraucēja, ka nekas dikti aizraujošs nenotiek. Beigas jau kļuva mazliet intensīvākas. Tomēr labāka kā ”The Fault In Our Stars” šī priekš manis arī neizrādījās.

    Like

  3. Nu plavnieku biblioteekaa ir! Es tev saku, tik laba gramata, ka es vienk pa dienu izlasiju!!!1!11 MAMMA SHOKAAA!!!!!!!!

   Like

 3. chodkaja knizhka, ochenj nravitsa. pishu anotaciju, vobshe zaebis. vsem sovetuju!

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: