The Silver Linings Playbook by Matthew Quick


The Silver Linigs Playbook by Matthew Quick ITējtasītes pavasara saraksta ietvaros apsolījos izlasīt un pastāstīt par The Silver Linings Playbook, kuras popularitātes vilnis nu jau kādu brīdi noplacis. Tāpat biju nosolījusies noskatīties arī filmu. Un to es izdarīju tieši pēc grāmatas izlasīšanas, lai būtu ko salīdzināt. Rezultātā sapratu, ka šāda taktika nekur neder, jo filma un grāmata manā galvā tagad ir sajaukušās kopā kā izkusis kārtainais saldējums, kur atsevišķas garšas nianses izšķirt ir ļoti grūti. Grāmata, kā jau ierasts bija detalizētāka un dziļāka, taču arī skatoties filmu man nebija garlaicīgi kā to varētu gaidīt, zinot sižetu. Kādēļ tā kļuva tik ļoti populāra Oskaru sezonā, gan nav īsti skaidrs, jo nepamanīju tajā neko tādu, kas jau iepriekš nebūtu kaut kur redzēts. Bet nu labi – šis stāsts ir par grāmatu.

Pets Pīpls ir trīsdesmitgadnieks, kas vairākus gadus pavadījis psihiatriskajā klīnikā, jo acīmredzot ir pastrādājis, kaut ko nelāgu, kam ir cieša saistība arī ar viņa bijušo sievu Nikiju. Kas ir šis nelāgais darbs, Pets neatceras, toties viņš zina, ka tagad iznākot no klīnikas, ir mainījies un darīs visu iespējamo, lai atgūtu Nikijas mīlestību. Tieši viņas dēļ Pets sporto, lai iegūtu labāku fizisko formu, tieši viņas dēļ Pets lasa skolas obligāto literatūru, ko Nikija (viņa arī literatūras skolotāja) māca saviem skolēniem un tieši viņas dēļ visās dzīves situācijās Pets mēģina praktizēt stratēģiju ”to be kind, not right”.

Peta dzīve mainās, kad draugi iepazīstina viņu ar Tifāniju – jaunu sievieti, kuras vīrs ir miris, un kurai tāpat kā Petam, ir nopietnas psiholoģiskas dabas problēmas. Soli pa solim, Tifānija iekaro stūrīti arī Peta dzīvē, paralēli viņa apmātībai ar Nikiju, kura neko nevēlas par viņu dzirdēt, Peta tēvam, kura sarežģītais raksturs sagādā raizes ne tikai Petam, bet arī viņa mātei, un amerikāņu futbola apsēstībai, kas pārņēmusi visus Petam tuvos cilvēkus. Tifānija, kuras pašas dzīve ir diezgan lielā bardakā, nolemj Petam palīdzēt gūt tādu kā noslēgumu viņa un Nikijas attiecībām. Tiesa, ceļš, kādu viņa izvēlas vēlamā panākšanai, nav īpaši pārdomāts vai godīgs un beigu galā izraisa pamatīgu drāmu abu jau tā vārīgajās attiecībās.

Būtībā The Silver Linings Playbook ir vienkāršs stāsts par diviem traumētiem cilvēkiem, kas pūlas no jauna nostāties uz savām kājām, neskatoties uz to, ka nekas vairs nebūs kā agrāk. Romāns ir labi uzrakstīts, viegli lasāms, ar ticamiem varoņiem, kuru bailes un vēlmes ir labi saprotamas. Tā kā stāsts tiek pasniegts no garīgi neveselā Peta skatupunkta, šāda iespēja ielīst psiholoģiski traumēta varoņa galvā šķiet ne tikai īpašs izaicinājums, bet arī krietni interesantāka lasāmviela, ja salīdzina ar vesela varoņa domu gājienu. Un ar šo izaicinājumu, manuprāt, autors tiek galā ļoti labi. Tomēr grāmata uz mani neatstāja gaidīto dziļo iespaidu. Visticamāk jau atkal pie vainas iepriekš saklausītās labās atsauksmes, jo man izpalika cerētā sajūsma par meistardarbu, kurš izpelnījies pat savas filmas uzņemšanu un aktierus, ko oskarot.

Manai gaumei grāmatā izrādījās krietni par daudz amerikāņu futbola un, lai gan tā bija nozīmīga romāna sastāvdaļa, gan emocionālā, gan sižetiskā līmenī, mani šis elements tomēr garlaikoja (visticamāk tādēļ, ka man nav ne mazākās nojausmas/intereses par šo sporta veidu). Bet šai grāmatai ziedotās savas dzīves stundas nenožēloju, tādēļ dodu 8 Tējtasītes.

8

Advertisements

2 komentāri

  1. Jā, jā, man arī tas futbols bija par daudz 😀 Tomēr viss pārējais ļoti patika.

    Like

    1. Eh, būs vien jānoraksta to futbolu kā izteikti vīrišķīgu tēmu, kas dāmas vienkārši neuzrunā 🙂 , gan jau īsti futbola fani spēja novērtēt…

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: