Pavasara atskaite 2013: kino un grāmatas


Jāņi aizvadīti un vasara jau tā pamatīgāk ieskrējusies. Tādēļ ar mazu novēlošanos pienācis laiks arī noslēgt Tējtastītes pavasara sarakstu, kura beigu datumu biju atzīmējusi 23. jūniju. Šajā ierakstā mēģināšu atskatīties uz pēdējos trijos mēnešos izlasīto un noskatīto. Pavasaris pagadījās slinkāks, kā biju domājusi, tomēr norma ir izpildīta – redzēju 12 filmas un izlasīju 12 grāmatas. Tiesa, ne visas plānotās – dažas iemaldījās arī gluži spontāni un par dažām paredzētajām joprojām neesmu uzrakstījusi.

Ārpus strīpas šajos mēnešos palika trīs grāmatas (2 stāstu krājumi – Vampires in the Lemon Grove un Shards & Ashes, kā arī  Dž. K. Roulingas Nejaušā vakance), kā arī 4 filmas (animācija The Croods, dokumentālā filma Sound City, šausmene Mama un vampīrfilma Byzantium). Ar šiem ”pārpalikumiem”, centīšos kaut kad iepazīties un pastāstīt blogā.

Jelgava 94Bet tagad par padarīto. Pavasara grāmatu listi vēl aprīlī aizsāku ar Jāņa Joņeva jauno un, manuprāt, ļoti labo romānu par 90. gadu metālistu subkultūru – Jelgava 94 un turpināju ar amerikāņu autores Veronikas Rotas nesen iztulkoto romānu Citādie, kurš mani diemžēl atstāja visai vienaldzīgu un neradīja vēlmi ar steigu ķerties pie visas sērijas. Vēl aprīlī paguvu ierūmēt Toma Kreicberga stāstu krājumu Dubultnieki un citi stāsti, par kuru blogā tā arī neuzrakstīju, tomēr mazu komentāriņu atstāju Goodreads ārēs. Krājums man sagādāja patīkamu pārsteigumu, jo nebiju gaidījusi, ka šie stāsti mani uzrunās.

Strands Of Bronze And Gold by Jane NickersonVēl aprīļa beigās paguvu izlasīt gotisko young adult romānu ar vēstures smaržu Jane Nickerson sarakstīto Strands of Bronze and Gold, kas mani aizveda uz piemirsto, bet tik iemīļoto viktoriāņu laikmetu un līdztekus J. Joņeva romānam ierindojās manu 2013. gada favorītu sarakstā. Arī nākamā grāmata iespraucās favorītu plauktā – beidzot līdz galam noklausījos savu pirmo audio grāmatu Quiet, ko sarakstījusi amerikāņu autore Susan Cain, un kuras fokuss likts uz intravertu un ekstravertu cilvēku īpašībām, priekšrocībām un trūkumiem. Noklausījos un nopriecājos par izglītojošu un vērtīgu klausāmvielu, taču vēl neesmu saņēmusies tādam pamatīgākam rakstam blogā. Starp citu, šo grāmatu latviski nesen ir izdevis arī Jāņa Rozes apgāds.

Nopietnai lasāmvielai sekoja pavisam nenopietna britu blogeres un grāmatnīcas darbinieces Jen Campbell sarakstītā Weird Things Customers Say in Bookshops, kas smieklīgā garā iepazīstināja ar tām muļķībām, kādas pircēji mēdz sarunāt grāmatveikalos. Maija sākumā izlasīju arī noslēdzošo, Lauren Oliver sarakstītās Delirium triloģijas daļu Requiem un smagi vīlos, jo noslēgums, pēc manām domām, nu galīgi nedarīja godu citādi labajai triloģijai.

Looking For AlaskaSēžot zem ābeles pirmajos īstajos saules staros, pieķēros arī vēl vienai no John Green grāmatām – Ļooking For Alaska, kas ir autora debijas romāns. Grīnu lasīt turpināšu, jo viņa stils mani uzrunā. Vēl saulainais laiks mani iedvesmoja pieķerties Matthew Quick nesen ekranizētajam romānam The Silver Linings Playbook, ar kuru viss būtu bijis labi, ja ne tas amerikāņu futbols… Un visbeidzot izlasīju vēl vienu grāmatu no ne-daiļliteratūras kategorijas – Leslijas Kentones Svaigās enerģijas bībeli, kas pavasarim visai piederīgi, kārtējo reizi informēja par veselīga uztura nozīmi.

Džūljens Bārnss - Beigu izjūtaIesoļojot jūnijā galvā sāka svilpot vējš un pieķēros kādam visai smieklīgam dāmu romānam – Tangled by Emma Chase un par šo blogā neviena rindiņa nav parādījusies, toties jau atkal ir mazs komentārs iekš Goodreads.  Kā arī saņemos izlasīt divas spoku grāmatas, kas astē sēdēja jau labu laiciņu. Kā pirmo lasīju Kate Ellison sarakstīto Notes From Ghost Town, par meiteni, kura ar sava mirušā drauga rēga starpniecību risina viņa slepkavību un arī pati savas problēmas. Un kā otro lasīju Kendare Blake sarakstīto Anna Dressed In Blood, par tīni – spoku mednieku un to, ka viņam sanāk ieķerties paša medījumā. Humorīgi, mazliet tumši un kopumā ļoti izklaidējoši. Ideāla lasāmviela rudenim, bet patika arī vasarā. Kā pēdējo pabeidzu Bukera prēmijas laureāta Džūljena Bārnsa romānu Beigu izjūta, kas arī neizrādījās vasaras lasāmviela, tomēr visādi citādi bija ļoti vērtīgs un atziņu pilns romāns.

Attiecībā uz filmām, jāsecina, ka šajā pavasarī kinoplauktam blakus esmu stāvējusi krietni mazāk kā cerēju un vēl mazāk ir sanācis par to izteikties, tomēr mēģināšu savilkt arī šos galus. Šajā ierakstā filmām, par kurām neesmu rakstījusi blogā, esmu pievienojusi saites uz Letterboxd filmu portālu, kur mēdzu izteikties pāris teikumos, pirms ķeros pie izvērstāka apskata blogā (vai arī vienkārši atmetu ar roku, ja filma neizraisa gana daudz emocijas, lai par to runātu plašāk). Patiesībā, pēdējā laikā šī lakonisko teikumu tendence izvērsusies plašumā, atstājot novārtā Tējtasītes kino sadaļu, taču es apsolu laboties 🙂

Side EffectsMartā noskatījos pēc kārtas divas filmas, kuru fokuss bija uz dažādiem kultiem. Abas psiholoģiski spēcīgas un domāt aicinošas, taču favorītu sarakstos gluži nevietošu – The Sound Of My Voice (ar daudzsološo Another Earth aktrisi Brit Marling) un Martha Marcy May Marlene. Marta beigās vēl paguvu ielēkt Side Effects vilcienā un no kino iznācu visnotaļ apmierināta, jo biju saņēmusi patīkamu spriedzes un smadzeņu mežģīšanas daļu. Aprīlī nolēmu ievērtēt kādu diezgan senu Gus Van Sant filmu – Elephant, kura man radīja mazliet pašdarbniecisku sajūtu.

OblivionAprīlī aizčāpoju uz kino, lai paskatītos uz Tomu Krūzu, kas glābj pasauli filmā Oblivion, bet līdz galam pārliecināta netiku. Kā arī noskatījos Ginger & Rosa, ko jau sen vēlējos redzēt un vislielākos plus punktus piešķīru Elle Fanning tēlojumam. Un maijā prāts nesās vairāk uz tādiem kā indie filmu ūdeņiem, tādēļ noskatījos vampīrfilmu Kiss Of Damned, kuras vizuālais izpildījums man atstāja nepatīkamu pēcgaršu.

The Great GatsbyTūlīt pēc grāmatas izlasīšanas, redzēju arī The Silver Linings Playbook ekranizāciju, kas man patika drusku mazāk par grāmatu, taču neatstāja ne gluži izgāšanās, ne gluži veiksmes stāsta sajūtu. Un visbeidzot maijs bija kičīgās stila pērles The Great Gatsby mēnesis, jo šī filma no manis saņēma visas 9 Tējtasītes. Jūnijā paskatījos uz tēvu un dēlu, kas cīnās par izdzīvošanu uz izpostītās Zemes filmā After Earth, kā arī ievērtēju Stoker, kas atstāja gaidīto creepy iespaidu. Kā pēdējo noskatījos iluzionistu grāvēju Now You See Me, kas kinoteātrī patīkami izklaidēja, taču neraisīja dziļākas pārdomas. Raksti par šīm filmām sekos drīzumā.

Tas arī viss šajā atskaitē. Izbaudiet vasaru! Un es tikmēr došos sakārtot savu vasaras lasāmvielas/skatāmvielas čupiņu… 🙂

Advertisements

4 komentāri

 1. Nebiju piefiksējusi, ka “Looking for Alaska” ir Grīna debijas romāns. Tas varbūt izskaidro to, ka likās kādu pakāpi zemāks par “The Fault in Our Stars”, lai gan priekš debijas romāna ir ļoti labs. Vai par “Quiet” arī rakstīsi?
  Vispār esi tīri cītīgi lasījusi un skatījusies. Īpaši gaidīšu rakstu par “Stoker”, jo man filma ļoti patika.

  Like

  1. Par ”Quiet” gribētos uzrakstīt, bet pagaidām kaut kā roka nav cēlusies, lai gan man ļoti patika. Ir pat doma to grāmatu pa fragmentiem pārlasīt vēlreiz, drukātā formātā un latviski, jo tur ir ļoti daudz derīgas informācijas. Varbūt, ka tad beigu galā saņemšos arī rakstam.
   Par ”Stoker” raksts noteikti būs, šī filma vienaldzīgu neatstāj.

   Like

 2. Gribēju pabrīdināt, ka Rozē “Nejaušā vakance” šonedēļ ir pa 4,50Ls. 🙂
  “Jelgavu 94” vēl tā arī neesmu nopirkusi, laikam lasīšanu būs jāieplāno uz nākamo mēnesi. Pašlaik esmu iestrēgusi Aļaskā un nezinu, vai turpināt. Domā, ir vērts? No tavām minētajām grāmatām vēl gribētu izlasīt “Beigu izjūtu”.

  Like

  1. Laba atlaide, varbūt kādam lasītājam noderēs 🙂 Mans eksemplārs stāv plauktā no Ziemassvētkiem, bet tā arī nevaru saņemties un sākt lasīt.
   Man šķiet, ka ”Beigu izjūta” varētu patikt. Par ”Looking For Alaska” – līdz kurai vietai esi tikusi? Man grāmata patika, lai gan nebija labāka par ”The Fault In Our Stars”. Man vienkārši simpatizē Grīna rakstīšanas stils.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: