Čārlzs Mārtins – ”Kalns starp mums”


Čārlzs Mārtins - Kalns starp mumsAmerikāņu autora Čārzla Mārtina romānu ”Kalns starp mums” pamanīju ”Zvaigzne ABC” jaunumu sadaļā jau atkal pateicoties ļoti skaistajam noformējumam. Izlasot anotāciju, lauzīju galvu, kurā kategorijā to ievietot un vai šī grāmata vispār būs manā gaumē. Tagad izlasot, gribas sacīt, ka šo romānu ir grūti ievietot vienā konkrētā kategorija, jo tas nav tikai mīlestības romāns (par spīti tam, ka šeit aprakstītā mīlestība ir viena no skaistākajām, kādu pēdējā laikā nācies uziet grāmatās) un tas ir arī kas vairāk par piedzīvojumu romānu.

Ešlija ir žurnāliste, kas steidzas mājup, lai paspētu pati uz savām kāzām. Bens ir ārsts, kas atgriežas no konferences. Abi satiekas lidostā, kur viņu lidojums tiek atcelts. Bens meklē papildus iespējas apsteigt vakarā gaidāmo vētru un sarunā nelielas privātās lidmašīnas pilotu, lai tas viņu nogādātu līdz nākamajai lidostai. Piepeši viņš atceras arī par lidostā satikto Ešliju un piedāvā sievietei pievienoties kabīnē, kur vieta ir tikai viņiem abiem, pilotam un viņa sunim. Lidojuma laikā labsirdīgais pilots mirst no sirdstriekas, un mazā lidmašīnīte nogāžas kalnos. Avārijas rezultātā Ešlijai ir lauzta kāja, bet Benam nopietni savainotas ribas. Paralēli abu izdzīvošanas mēģinājumiem mēneša garumā, Bens diktofonā ierunā vēstules savai sievai, daloties abu kopīgajās atmiņās un tādējādi veidojot vēl vienu stāsta līniju.

Šo romānu par kalniem, lasīju kā pa kalniem, jo brīžam šķita, ka tas sasniedz emocionālās piesaistes virsotnes, lai jau nākamajā brīdi noveltos atpakaļ realitātes ieplakā, kur nozīme ir vienīgi tam, cik degšķīduma atlicis šķiltavās vai cik dienas varoņi nav ēduši. Manuprāt, autoram bija izdevies radīt šo pirmatnējo vidi kā labu fonu Bena atmiņu ceļojumam un jūtu noskaidrošanai, tomēr īstas bailes par varoņu dzīvību, man kā lasītājai, izjust neizdevās. Un visticamāk, ka tāds arī nebija mērķis, jo romāna ideja sniedzas mazliet tālāk par bezgalīgi plašajiem sniega laukiem un savas dzīvības glābšanu tajos. Mīlestība, ko Bens izjūta pret savu sievu un abiem bērniem izrādījās apbrīnas vērta un par spīti apstākļiem, kuros nonākuši abi varoņi, spēja sagādāt gaismas kūlīti gan pašam Benam, gan lasītājam.

Nezināmu iemeslu dēļ, biju sagatavojusies, ka stāts tiks pasniegts no abu varoņu skatupunktiem, taču autors atļāva lasītājam uzzināt tikai to, kas norisinās Bena prātā. Skaidrību par Ešlijas domām un jūtām izdevās uzzināt tikai no dialogiem, kas tad arī noveda pie viena no romāna mīnusiem – man radās sajūta, ka stāstā ir salīdzinoši maz izvērstu dialogu, bet daudz darbības, kas mēdz atkārtoties. Piemēram, kā kurš piecēlās, kura ķermeņa daļa sāpēja, ko darīja suns u.c.

Tai pat laikā, lasot biju pilnīgi pārliecināta, ka autors patiešām pārzina, ko raksta (tas gan nepārsteidz, jo izrādās, ka, piemēram, ar loku šauj ne tikai romāna varonis Bens, bet arī pats Č. Mārtins). Visi sīkumi un detaļas par kaulu lūzumiem, GPS koordinātēm, sniega kurpēm, kompasiem, to kā izveidot ragavas/nestuves no lidmašīnas vraka u.c., darīja stāstu krietni vien ticamāku.

Gaišs un cerību pilns, neskatoties uz skumjajām notīm, šis ir viens no tiem romāniem, kas var lepoties ar ļoti pārdomātām beigām, kas veiksmīgi veido dialogu ar visām stāstā iepriekš iekļautajām niansēm, tai pat laikā neļaujot lasītājam nojaust iznākumu līdz pat pēdējām lappusēm. Tā kā šī īpašība manās acīs ir ļoti vērtīga, došu 8,5 Tējtasītes.

8

2 komentāri

  1. Man radās šāds jautājums – galu galā, kurš tad īsti ir galvenais šīs grāmatas varonis? No Tavas anotācijas, man neizdevās to saprast! 😦

    Like

    1. Galvenais varonis ir Bens – no viņa skatu punkta tiek veidots romāns. Man pietrūka iespēja ielūkoties arī otras klātesošās varones – Ešlijas prātā.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: