Filipa Gregorija – ”Laumu bērns”


Filipa Gregorija - Laumu bērnsPirms neilga laiciņa ”Zvaigzne ABC” laida klajā vēsturisko romānu autores Filipas Gregorijas debijas romānu tieši jauniešiem – Laumu bērns”. Līdz šim britu autore bijusi pazīstama ar populāro romānu Otra Boleinu meita, kā arī vairākām citām vēsturiskā žanra grāmatām, tostarp grāmatu sēriju The Cousins’ War, kuras notikumi risinās Sarkanās un Baltās rozes kara laikā un, kuras pirmās grāmatas The White Queen jaunais TV seriāls šovasar piedzīvoja pirmizrādi.

Filipa Gregorija ir vēsturniece un tas ir ļoti labi redzams arī šajā romānā, kura darbība notiek tumšajos un drūmajos viduslaikos, kad par ķecerību tiek uzskatīti jebkādi sistēmas apšaubījumi vai mēģinājumi pieskarties zinātnei. Romāna galvenais varonis Luka Vero ir jauns mūks, kurš pateicoties savai zinātkārei un intelektam pamanās nonākt slepena ordeņa redzeslokā un tiek iecelts par izmeklētāju, kam jāapceļo pasaule un jānovērš tajā redzētās ķecerības. Kopā ar rakstveža Pētera un sulaiņa Freizes palīdzību jaunais vīrietis dotas pirmajā lielajā uzdevumā un sastopas ar gauži izmisušu sieviešu klosteri, kura iemītnieces it kā esot kļuvušas apsēstas, kopš jaunās abates ierašanās.

Otra sižeta līnija iepazīstina lasītāju ar Izoldi Lukreti. Bagāta krustneša meitu, ko pēc tēva nāves apkrāpj pašas brālis, atņemot meitenei iespējas pretendēt uz mantojumu. Izolde pret savu gribu tiek padarīta par jau minētā klostera abati, kur kopā ar savu nekristīto verdzeni Išraku izraisa mūķenēs daudz jautājumu un pat apsūdzību vai tieši viņa nav vainojama klostera nelaimēs. Pamazām, stāsta līnija saved Luku un Izoldi kopā…

Lai gan šis jauniešu romāns neiekļauj sevī sarežģītus varoņu raksturus, tas var lepoties ar ļoti raitu tempu un dzīviem, vēsturiski ticamiem aprakstiem, sākot no tā, kas varoņiem ir mugurā un beidzot ar to, kāds ēdiens tiek pasniegts uz galda attiecīgajā laika periodā (vienubrīd varoņi pie galda pat brīnās, kas tas par priekšmetu – dakša, jo līdz šim tādu nemaz nav redzējuši). Arī plaši zināmie vēsturiskie fakti (piemēram, sieviešu beztiesība, baznīcas lielā vara, raganu dedzināšanas) romānā tiek pamanāmi apspēlēti un organiski iekļaujas sižetā. Tomēr lasot, mani nepameta sajūta, ka autore mēģinājusi izdabāt tieši jaunākajam lasītājam, kurš, viņasprāt, nav gatavs uz mazliet nopietnāku pieeju, jo sarežģītas politiskas intrigas vai ļoti apslēptus varoņu motīvus, stāstā atrast neizdodas.

”Laumu bērnā” atrodama detektīvam raksturīgā mistērija, kas sākotnēji liek domāt par supernaturālu spēku klātbūtni, piedzīvojumi, kā arī pavisam neliela mīlestības piešpricīte. Romāns ir uzrakstīts gana dzīvīgi, lai radītu sajūtu, ka patiesībā tiek skatīta filma. Ja skatītos šādu filmu vai lasītu šo romānu tīņu gados, pieļauju, ka tas ierindotos manu mīluļu plauktā, jau minētās detalizētās vides dēļ. Tādēļ varu ieteikt šo romānu gados jauniem vēstures smaržas mīļotājiem, kas labprāt iesaistās viduslaicīgos piedzīvojumos un risina mistērijas, pie reizes arī apgūstot pa kādai vēsturiskai patiesībai. No manas puses 7,5 Tējtasītes.

7

Advertisements

3 komentāri

 1. Manī šaubas radīja iespēja pavisam jaunai meitenei kļūt par klostera abati, tāpēc pie šī romāna neķēros. Kā tiek skaidrota šī nianse? Starp citu šī ir “Tumsas ordeņa” sērijas pirmā grāmata.

  Like

  1. Par abati meiteni piespieda kļūt viņas brālis, kurš tādējādi gribēja tikt pie visa tēva atstātā mantojuma. Hm… nemaz nezinu – tas ir vēsturiski nepareizi? Bija kaut kāds vecuma ierobežojums, ka abatēm jābūt vecākām? Lai gan es varētu iedomāties, ka viņām vajadzētu būt vismaz kādu laiku nodzīvojušām klosterī (šo meiteni iesēdināja krēslā ”pa taisno” no mājas).

   Like

   1. Iespējams, ka tais laikos par abati varēja iecelt ļoti dižciltīga cilvēka meitu neskatoties uz viņas vecumu un pieredzi klosterī. Man tomēr būtu šķitis ticamāk, ja tā meitene vienkārši būtu viena no mūķenēm.

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: