An Abundance Of Katherines by John Green


An Abundance Of Katherines by John GreenJau iepriekš esmu rakstījusi, ka man tuvs izrādījies amerikāņu autora Džona Grīna (John Green) rakstības stils. Abas viņa grāmatas, ko biju lasījusi (Looking For Alaska un The Fault In Our Stars) pamanījās būs tieši manā gaumē, tādēļ cītīgi ķēros pie vēl vienas – An Abundance Of Katherines, kas ir autora pēc kārtas otrais romāns. Un lai gan Grīns savu stilu saglabā nemainīgi, šis romāns mani tomēr atstāja vienaldzīgāku kā iepriekšējie darbi.

Romāna galvenais varonis Kolins ir 17 gadus vecs ģēnijs. Puisim piemīt apbrīnojamas spējas mācīties – viņš pārvalda vairākas valodas, lasa milzīgus grāmatu kvantumus un ir visādi citādi pārāks par saviem vienaudžiem. Protams, tikai, ja runājam intelektuālā ziņā, jo ar sociālo dzīvi Kolinam diez ko neveicas. Turklāt Kolinam ir apsēstība. Sava mūža laikā viņš veidojis attiecības tikai ar meitenēm, kuru vārds ir Katrīna un ikviena no tām ir Kolinu pametusi.

Romāns sākas ar ainu, kurā Kolins nododas sirdssāpēm, ko izraisījusi Katrīna numur 19 (jā, tieši tik neveiksmīgu attiecību ar Katrīnām ir Kolina kontā). Kolina labākais draugs – slinks, bet labsirdīgs arābs vārdā Hassans mēģina uzlabot jaunā ģēnija emocionālo stāvokli piedāvājot doties tā saucamajā road-trip. Abi iesēžas auto (kas, man nesaprotamu iemeslu dēļ, ir/tiek saukts par katafalku) un pamet Čikāgu, lai dotos nezināmā meklējumos.

Ceļš viņus aizved uz pilsēteli ar dīvainu nosaukumu Gutshot, kur abi sastopas un sadraudzējas ar vietējās rūpnīcas (un protams, šeit atkal viena Grīnam raksturīga dīvainība – rūpnīca ražo neko citu kā tamponu diegus) vadītājas meitu Lindsiju un nolemj kādu brīdi šai pilsētā uzkavēties.

Pirmais, ko var pamanīt, lasot šo romānu – tajā pietrūkst drāmas. Iepriekšējo Grīna romānu varoņi cīnījās ar nopietnām problēmām – nāvi, zaudējumu, dzīves jēgas meklējumiem u.c., Kolina stāsts, neskatoties uz to, ka viņš kā varonis piedzīvo identitātes krīzi, vēlas tikt mīlēts, atzīts un ierakstīts vēstures lappusēs, šķiet tāds… nekāds. Lai gan tēlos joprojām ir iespējams saskatīt Grīna varoņiem raksturīgo intelektu un asprātību, viņu ciešanas šķiet salīdzinoši nenozīmīgas. Pat pilsētiņas iemītnieki, neskatoties uz pāris ekstravagantajām īpašībām, ko Grīns tiem piešķir (piemēram, rozā savrupmāja Lindsijas mātei), dažbrīd šķiet garlaicīgi.

Arī iepriekšējos Grīna darbos sižeta līnijas nelepojās ar elpu aizraujošiem pagriezieniem, tomēr to parasti kompensēja filosofiski apcerējumi un varoņi, kas par visām varītēm mēģina atrisināt dzīves jēgas mistēriju. An Abundance Of Katherines mēģina kompensēt salīdzinoši vienmuļo varoņu eksistenci ar matemātiskām pārdomām par to, vai ir iespējams paredzēt romantisko attiecību iznākumu. Proti, Kolins ir apņēmies izstrādāt matemātisku formulu, kas ļautu viņam paredzēt vai/kad turpmākajās attiecībās viņš tiks pamests. Ar to mūsu varonis nodarbojas visu grāmatas otro pusi, tādējādi cerot ne tikai atvieglot savas mīlas mokas, bet reizi par visām reizēm arī pierādīt pasaulei, ka ir ģēnijs.

Lai gan mīlestība un matemātika ir tas oriģinālais koncepts, kam būtu jāatšķir šis romāns no citiem, mani personīgi tas īpaši neaizrāva. Iespējams, tādēļ, ka ar matemātiku nekad neesmu bijusi lielos draugos (to pašu gan atzinis arī Grīns, kas skolas laikā izvēlējies koledžu balstoties uz to, lai viņam nebūtu jāapgūst matemātikas kursi, un šīs grāmatas rakstīšanas laikā palīdzību formulas sastādīšanā meklējis pie sava drauga, atzīta matemātiķa). Vai varbūt tādēļ ka jau no sākuma sapratu to, ko Kolinam nācās tik grūti apgūt romāna gaitā – nākotne nav paredzama.

Dodu 7,5 Tējtasītes par nemainīgi asprātīgajiem dialogiem, humoru un dīvainībām.

7

Advertisements

6 komentāri

 1. Sāk izskatīties, ka viss, ko Grīns sarakstījis pirms “The Fault In Our Stars” ir švakāks. Droši vien likumsakarīgi, jo “Looking for Alaska” bija viņa pirmais romāns, savukārt “An Abundance of Katherines” ir otrais.

  Like

  1. Man rodas sajūta, ka tagad viss nākamais, ko lasīšu no Grīna būs sliktāks (”Looking For Alaska” man patika krietni vairāk par šo). Tā iet, kad sāk ar pašu labāko… Bet līdz galam esmu apņēmusies tikt tā vai tā – ar laiku gribu izlasīt visu viņa uzrakstīto.

   Like

   1. Tad tev palikušas 2 vai 3 grāmatas un daži stāsti (nezinu cik pieejami internetā).

    Like

    1. Kā nākamo lasāmo droši vien ņemšu ”Paper Towns”. Cik noprotu vēl viņam ir viens Ziemassvētku stāstu krājums, kas varētu būt piemērots lasīšanai svētku sezonā un vēl viens romāns sarakstīts kopā ar citu autoru. Goodreads pamanīju arī pārīti grāmatu ar 2013. un 2014. gada atzīmi, bet informācija vēl skopa. Cerams, paveiksies sagaidīt vēl kādu romānu.

     Like

 2. Vai ir iespējams dabūt šīs grāmatas tulkotas latviešu valodā?

  Like

  1. Cik man zināms, pašlaik neviena no mūsu izdevniecībām vēl nav iztulkojusi neko no Dž. Grīna darbiem. Man šķiet, tas ir tikai laika jautājums, jo ārzemēs viņa grāmatas ir diezgan populāras.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: