Markuss Zusaks – ”Grāmatu zagle”


Markuss Zusaks - Grāmatu ZagleAustrāliešu rakstnieka Markusa Zusaka romāns ”Grāmatu zagle”, ko nesen latviski izdevusi Zvaigzne ABC, ir saņēmis ne tikai krietnu kaudzīti ar apbalvojumiem, bet arī neskaitāmas slavinošas atsauksmes no lasītājiem un kritiķiem, kā arī ekranizāciju, kas uz kino ekrāniem nonāks šī gada rudenī. Kas gan tik īpašs ir šajā stāstā par mazu meitenīti 40. gadu nacistu Vācijā? Meitenīte zog grāmatas, bet viņas stāstu lasītājam pavēsta pati Nāve.

Mazo Līželi, kas būs mūsu stāsta galvenā varone, mēs iepazīstam brīdī, kad vilcienā nomirst viņas brālītis. Uz Līželi šis notikums atstāj neizdzēšamu iespaidu, kas meiteni vajā visu dzīvi. Tieši apglabājot brālīti, Līžele ”nozog” pirmo grāmatu – Kaprača rokasgrāmatu. ”Nozog” diez vai ir īstais vārds, jo šis grāmatas eksemplārs gluži vienkārši izkrīt no kabatas vienam no kapu racējiem un Līžele to paņem. Taču tieši tā aizsākas Līželes mīlestība pret grāmatām. Un pat tad, kad viņas īstā māte meitēnu nodot audžuvecāku rokās, jo pati par bērnu vairs nespēj parūpēties, Līžele ik pa laikam pamanās tikt pie kādas grāmatas, kas palīdz, viņai pašai un arī pārējiem, pārdzīvot smagos kara gadus. To visu lasītājam stāsta Nāve, kuras rokās nonākusi Līželes rakstītā dienasgrāmata.

Jāatzīst, ka ideja par Nāvi kā stāstītāju, mani ļoti uzrunāja. Šī konkrētā Nāve ir ļoti prasmīga stāstniece. No vienas puses, tā it kā mēģina ieturēt bezkaislīgu pozīciju, tomēr bieži vien cauri stāstījumam pavīd sarkasms, ironija vai pat humors. Nāves iejaukšanās galvenās varones Līželes vienmērīgajā stāstījumā (romānā ik pa brīdim lasāmi pārlēcieni no tā, ko domā Nāve, uz to, kas notiek ar Līželi), precīzi nodemonstrē tā laika apkārtējo noskaņu.

Šie ir divi visai pretstatīti skatupunkti. No vienas puses, mums ir bērni, kas iet skolā un mācās lasīt, draudzējas, zog kaimiņu ābolus, pagalmā spēlē futbolu un piedalās hitlerjaunatnes grupās (jo tas no viņiem tiek sagaidīts, nevis tādēļ, ka viņus uztrauktu nācijas pārākums). Vārdu sakot, varoņiem ir smaga bērnība, kas pārdzīvota trūcīgos apstākļos, tomēr tā ir un paliek bērnība. Nāves stāstījums, turpretī iedveš briesmīgu laikmetīgo ainu, kas pamazām ielaužas arī pašas Līželes ikdienā – tūkstošiem cilvēku dvēseļu tiek aiznestas no kaujas laukiem un koncentrācijas nometnēm, bumbu uzlidojumiem un citām nelaimēm. Nāve runā par karu, savā ziņā pasīvi agresīvi –  viņa ir pārgurusi, viņai ir ļoti daudz darba, nesot katru dvēseli uz labākām mājām, bet patiesībā arī viņa nemaz nezina, kamdēļ tas viss ir vajadzīgs. ”Dievs nekad neko nesaka. Jūs domājat, ka esat vienīgais, kuram Viņš neatbild?”

M. Zusaks piekopj neierastu taktiku ar tā sauktajiem spoileriem. Ik pa brīdim Līželes stāstā iejaucas Nāve un pasaka, kas notiks pāris lappuses vai nodaļas uz priekšu. Arī ne tik laimīgās beigas lasītājam tiek pavēstītas jau krietni agri. Varētu strīdēties, ka šāda taktika aizlauž emocionālo aspektu, taču, manuprāt, šim kokam ir divi gali. Varoņi ir gana pilnasinīgi izveidoti (šeit īpaši gribas pieminēt Hansu Hubermani jeb papu – visu cieņu, pēdējā laika pabeigtākais romāna varonis), lai lasītājam gribētos, kaut tie spētu izmainīt savu likteni. Ceļš pie Nāves iegūst tādu sērīgi saistošu noskaņu – jā, mēs zinām, kuri nomirs, taču mums jau tagad ir viņu žēl un mēs vēlamies, kaut spētu tos glābt, vienkārši pāršķirot nākamo lappusi.

Šis romāns nav mana tipiskā tējas tase. Neesmu iecienījusi stāstus par karu, nedz arī par 20. gadsimtu kopumā, taču ”Grāmatu zagle” pavisam nemanāmi spēja paraustīt pārīti dvēseles stīgu un pateicoties savam oriģinālajam rakstīšanas stilam, noteikti ir nopelnījusi vismaz 9,5 Tējtasītes.

9

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: