Digitālā laikmeta cilvēciskās problēmas – Disconnect (2012)


DisconnectLaikā, kad internets lielai daļai cilvēku ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, vietā šķiet jautājums – cik gan bieži mēs aizdomājamies par saviem digitālajiem pēdu nospiedumiem, kurus atstājam internetā? Vai savā ikdienas sociālo tīklu pārskrējienā, mēs atceramies par tām iespējamām kļūdām, kuras virtuālajā vidē iesaka nepieļaut? Režisora Henry Alex Rubin jaunā drāma Disconnect runā tieši par to. Un runā gana smagi, bet tai pat laikā neuzbāzīgi, lai izvairītos no pamācošā toņa.

Filmā savienojas četri dažādi stāsti (pareizāk sakot, tā īsti savienojas tikai divi, jo lielākā daļa varoņu ir tikai netieši saistīti), kas filmas beigās, vienlaikus piedzīvo arī kulmināciju, taču atstāj vietu brīvai interpretācijai par tālāko atrisinājumu. Četri galvenie pieturas punkti, kam varam sekot filmas gaitā – bērnu zaudējis pāris, kam iztīrīts bankas konts, pateicoties čata istabām un interneta azartspēlēm, žurnāliste, kas veido sižetu par interneta pornogrāfiju un viņas avots, divi puikas, kas nolemj nežēlīgi izjokot skolasbiedru, bet rezultātā izraisa viņa pašnāvības mēģinājumu, kā arī puiša-pašnāvnieka ģimene. Visos šajos gadījumos fokuss tiek likts ne tikai uz varoņu darbībām internetā, bet arī uz saikni ar tuviniekiem un apkārtējo pasauli, kā to acīmredzami parāda arī filmas nosaukums.

Disconnect pamanām vairākus zināmus aktierus. Piemēram, žurnālistes lomu uzņēmusies Andrea Riseborough, kas nesen tēloja kosmiskajā filmā Oblivion, True Blood fanu mīluli Alexander Skarsgård sastopam kara veterāna un bēdu sagrauta tēva lomā, kā arī Frank Grillo, kuru pirms dažiem gadiem vērojām nu jau atceltajā supernaturālajā seriālā The Gates, šajā filmā redzam kibernoziegumu detektīva lomā. Pavisam nelielā lomā parādās arī aktiera karjeras debitants, slavenais modes dizaineris Marc Jacobs, kas Disconnect atveido interneta suteneri.

Filma saņēmusi diezgan labas atsauksmes gan no skatītājiem, gan kritiķiem. Man personīgi šķiet, ka labie vārdi ir pelnīti, jo Disconnect lieliski ataino mūsdienu interneta realitāti, neaizmirstot piemetināt, ka tehnoloģija pati par sevi nav kaitīga, taču tie, kas ir negodīgi savā fiziskajā eksistencē, tādi visticamāk būs arī virtuālajā vidē, kur viņu patiesās sejas iespējams slēpt vēl efektīgāk. Līdz ar to, būtu droši sacīt, ka filma ir mazāk par pašu tehnoloģiju un vairāk par cilvēkiem un to, 21. gadsimtam piederīgajām, problēmām, kas nebūt nešķiet tik atsvešinātas no ikdienas.

Mazliet trillera, pavairāk drāmas un, pats galvenais, skaidri saskatāms vēstījums, ko veiksmīgi izdevies īstenot labam aktieru ansamblim, manuprāt, padara filmu par noskatīšanās vērtu ne tikai tiem, kam tuvas tehnoloģijas, bet visiem, kas kaut reizi dzīvē ir atvēruši interneta pārlūku. Dodu 9 Tējtasītes.

9

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: