Albums rudens romantiķiem: Birdy – Fire Within (2013)


Birdy - Fire WithinPar jauniņo dziedātāju Jasmine van den Bogaerde jeb skatuviski pazīstamo Birdy rakstīju jau pirms pāris gadiem, kad vēl piecpadsmitgadīgā meitene izdeva savu debijas albumu Birdy. Tajā varējām būt par lieciniekiem dažām patiešām fantastiskām kaverversijām, tostarp  Bon Iver – Skinny Love un The Xx – Shelter. Šī gada oktobrī jaunā dziedātāja izdevusi skaņu ripuli ar dziesmām, pie kurām strādājusi pati Birdy, kā arī plejāde dažādu talantīgu darboņu, tai skaitā dziedātāja Sia, One Republic solists Ryan Tedder, indī folka darboņu Mumford And Sons grupas dalībnieks Ben Lovett, Adeles sirdi plosošās balādes Someone Like You līdzautors Dan Wilson un citi mūzikas pasaules lielie vārdi.

Kritiķi šo muzikālo galaproduktu novērtējuši visai atzinīgi. Ņemot vērā, ka pati Birdy arī piedalījusies visu savu dziesmu tapšanā, meitenei esot potenciāls un šajā albumā esot saskatāma izaugsme. No savas puses varu sacīt, ka turpinātu Birdy klausīties arī tad, ja šī būtu viņas vienīgā izaugsme, jo Fire Within ir izdevies trāpīt tieši manā rudens mūzikas vārīgajā vietā.

Uzsākot klausīties Fire Within, necerēju uz īpašiem pārsteigumiem un tādus arī nepieredzēju – albums jau gaidīti melanholisks, trausls un saldas popmūzikas pilns (šoreiz vislabākajā iespējamajā nozīmē). Tomēr mani pārsteidza, cik tas ir izdevies. Reti ir tie gadījumi, kad manas ausis pilnībā saslēdzas ar tikko dzirdēto albumu jau pirmajā reizē. Šoreiz tas notika – jau pēc trim noklausītām dziesmām izspriedu, ka šis ir palicējs šī gada rudens muzikālajā sarakstā.

Savu skanējumu Fire Within uzsāk ar diezgan spēcīgo skaņdarbu Wings. Noklikšķinot uz pirmās jaunā albuma dziesmas, manā atmiņā vēl gana spilgti bija iezīmējies iepriekšējais CD, taču Wings mani sagaidīja ar pavisam jaunu un, manuprāt, Birdy neraksturīgu skanējumu (vai šeit var vainot/slavēt līdzautoru Ryan Tedder?).

Wings nomaina mierīgā naivā un sirsnīgā Heart Of Gold, kuras autore visā pilnībā ir pati Birdy. Tai seko Light Me Up, kuras veidošanā piedalījies vairāku Florence and The Machine dziesmu līdzautors Tom Hull, kā arī dziesma Words As Weapons (arī Birdy un Tedder kopdarbs), kas man personīgi bija pirmā repeat vērtā dziesma no visa albuma.

Sirdi plosoša balāde par nepateiktiem vārdiem All You Never Say ir nākamā šī albuma dienas kārtībā un tai seko, manuprāt, neparastākā albuma kompozīcija, kas man (un izrādās, ka arī citiem klausītājiem) atgādināja Adeles Bonda himnu Skyfall. Dziesmu Strange Birds palīdzējusi sarakstīt Sia un labi, ka tā, jo, manuprāt, šai kompozīcijai piemīt mazliet padrūms šarms un krietna deva albumā līdz šim nedzirdētas intensitātes.

Krass pretstats ir nākamā albuma kompozīcija Maybe, kur Birdy ierastās klavieres nomaina pret jauku akustiskās ģitāras skanējumu, ienesot mazliet gaišākas notis, kas muzikāli turpinās arī dziesmā All About You. Vēl albuma ietvaros Birdy pagūst paziņot, ka nav nekāds eņģelis dziesmā No Angel. Šai dziesmai nākas piedot liriku balansēšanos uz banalitātes robežas – muzikālā daļa ir tik Birdyiska un sirdi plosoša (atzīstos, šī ir mana albuma mīļākā dziesma), ka nevilšus vienaldzīgs kļūst pat klišejiskais nosaukums. Kā arī, albumā sastopamies ar vēl vienu dziesmu par gaismu – Standing In The Way Of The Light, kas ieturēta saturiski un muzikāli vienotos toņos ar pārējām un uz pārējo fona īpaši neizceļas, tāpat kā  albuma pēdējā dziesma (ja vien jūsu ausīs nav nonācis limited edition) – pašas Birdy sacerētā Shine.

Kā papildus dziesmas limitētajā kolekcijā, dzirdam pārīti, kas būtībā skan visai patīkami, taču pašas par sevi īpaši neizceļas. Izņemot albuma pēdējo skaņdarbu Home (šeit rakstīšanā piedalījies Jake Gosling, kas zināms piemēram kā Ed Sheeran hīta A Team līdzautors), kas pieliek treknu muzikālo punktu un, lai gan saturiski nedaudz novirzās no kursa (tāpat kā pārējās limited edition dziesmas), manuprāt, ir viens no albuma spēcīgākajiem gabaliem.

Dodu 9,5 Tējtasītes. Manā prātā tieši tādam jāizskatās tipiskam rudens, melanholijas, mīlas balāžu, klavieru, trauslas balss, un lipīgu piedziedājumu albumam. Puspunkts nost par dažām vājajām limited edition dziesmām.
9

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: