2013. gada labāko filmu tops


Kad aizvadītā gada labākie jaunie seriāli aplūkoti, pienācis arī filmu laiks. Janvāra sākumā publicētajā aptaujā varējāt nobalsot par savām 2013. gada iecienītākajām filmām. Aizvadītais gads ir bijis visai filmu raibs – esam bijuši par lieciniekiem dažām patiešām vizuāli satriecošām ainām un sirdi plosošiem notikumiem. Manuprāt, 2013. gadā kino ļaudis mūs īpaši lutinājuši tieši ar zinātnisko fantastiku un nemaz ne tik spožiem nākotnes pareģojumiem, taču arī nopietnāku drāmu nav trūcis. Tad nu šodienas ierakstā par pārsteidzošiem un mazāk pārsteidzošiem lasītāju aptaujas rezultātiem. Zem filmām, par kurām esmu rakstījusi Tējtasītē vai Letterboxd filmu portālā, slēpjas arī saite uz attiecīgo ierakstu.

ACTION/CRIME

Piektajā topa vietā, tā arī nesaņēmusi nevienu balsi, skumji stutējas Silvestra Stalones un Arnolda Švarcenēgera izlaušanās no high-tech supercietuma filmā Escape Plan. Topa ceturtā vieta – pa vienai balsij saņēmušas filmas The Family un Trance, kuras sarakstam ieteikuši tieši Tējtasītes lasītāji.

Man par brīnumu, dažas balsis tikušas atdotas arī filmai Violet & Daisy, ievietojot to topa trešajā vietā. Kā jau rakstīju Letterboxd, filma par divām mazām slepkavām un viņu miermīlīgo upuri bija vizuāli ļoti patīkama, taču stāsts mani nepārliecināja.

Otro vietu action/crime kategorijā izpelnījies nelaimīgais ģimenes tēvs Hjū Džekmens filmā Prisoners. Šķiet, arī lielie kritiķi ir par filmu labās domās, jo tā nominēta Oskaram kategorijā – labākā kinematogrāfija. Visnotaļ glīta, taču man pašai filma šķita mazdrusciņ par garu un vietām pamanīju arī pa kādam loģikas caurumam. Visādi citādi – vīlusies nebiju.

Now-You-See-Me-Movie-Poster

Pirmo vietu šajā kategorijā saņēmusi filma par apdāvinātu iluzionistu pulciņu – Now You See Me. Manuprāt, visai pelnīti. Neskatoties uz to, ka filmu redzēju vēl vasarā, tā joprojām ir gana labi iespiedusies atmiņā – vērienīgs, spožs un action bagātināts piedzīvojums pāris stundu garumā. Protams, varētu atrast arī pāris vietas, kur piesieties sižetam.

SCI-FI/FANTASY

Acīmredzot nevienam no bloga lasītājiem pie sirds nav gājusi Vila Smita un viņa dēla Džeidena Smita piedalīšanās post-apokaliptiskajā izdzīvošanas drāmā After Earth, jo šī filma, topa ietvaros nav ieguvusi nevienu pašu balsi, tādējādi ievietojoties piektajā vietā.

Diez ko labāk nav veicies arī transhumānisma tēmas mīlošajam Elysium (par šo negribētos piekrist – dīvaina kārtā man filma diezgan labi patika), kauslīgajam steam-punk gabalam Hansel & Gretel: Witch Hunters, pusaudžu romāna par III Pasaules karu ekranizācijai How I Live Now, kā arī Giljermo Del Toro milzu robotiem filmā Pacific Rim. Visas šīs filmas saņēmušas tikai pa vienai balsij, ievietojoties topa ceturtajā vietā. Vēl šeit varētu pieminēt kāda lasītāja ieteikto The Philosophers, kuru man nav bijis tas gods redzēt, taču sižets par teorētisku apokalipsi un tiem, kas būtu vai nebūtu cienīgi piedalīties jaunas civilizācijas veidošanā, izklausās interesanti.

Mazliet labāk ir klājies Toma Krūza kosmiskajam Oblivion, daudzu izslavētajam, bet manis nemīlētajam Snowpiercer kapitālistiskajam vilcienam, kā arī Breda Pita zombijfilmai World War Z – šīs filmas rindojas topa trešajā vietā.

Manuprāt, pelnītu atsaucību un pelnītu topa otro vietu ir guvušas vizuāli satriecošā Upside Down par mīlestību paralēlās pasaulēs, kā arī Nīla Džordana pēc skaita jau otrā vampīrdrāma Byzantium.

The Hunger Games II

Savukārt pirmo vietu zinātniskās fantastikas un fantāzijas filmu kategorijā iegūst… Hunger Games: Catching Fire, kas pārsteidzošā kārtā līderos ierindojusies ar gana lielu balsu skaitu, attiecībā pret pārējām. Vai šī ir arī mana gada labākā filma šajā kategorijā mazliet šaubos, taču seansā negarlaikojos un režisora vietā man kauns nebija.

DRĀMA UN KOMĒDIJA

Teikšu godīgi – šīs kategorijas zaudētāja un astotās vietas ieguvēja mani šokē. Kaut kādu iemeslu dēļ neviens nav nobalsojis par manu 2013. gada mīļāko filmu – Gravity. Nudien nezinu, kādēļ savos uzskatos esmu palikusi tādā mazākumā 🙂 Tiesa, tikpat bēdīgi klājies arī filmai par divām mātēm un viņu dēliem – Adore.

Topa septītā vieta – pa vienai balsij izpelnījusies filma Mud par kāda zēna un noziedznieka neparasto draudzību,  Jobs par Stīva Džobsa jaunības gaitām un The East par tā sauktajiem eko teroristiem. Par pirmajām divām man īpašu sirdssāpju nav, taču The East gan es liktu sava personīgā topa augšgalā. Vēl šajā kategorijā jāpiemin kāda bloga lasītāja iebalsotā filma Broken.

Salīdzinoši zemu – sestajā vietā ierindojušās vēl divas manas favorītes. Filma Disconnect par mūsdienu tehnoloģiju izraisītajām problēmām, kā arī humorīgā Džozefa Gordona Levita  debija kinorežisora lomā Don Jon, par kādu porno atkarīgu jaunekli un viņa attiecībām ar visai klišejisku jaunkundzi.

Tējtasītes lasītāji atzinīgi novērtējuši arī Zelta Globusa ieguvēju, režisora Paolo Sorentīno jaunāko filmu The Great Beauty – šī filma topa piektajā vietā un manā must-see listē, jo vēl neesmu paguvusi to noskatīties.

Ceturtajā vietā nonācis efektīgais farmācijas trilleris Side Effects un pusaudžu zagšana filmā The Bling Ring. Bet trešo topa vietu ieņem visnotaļ šīzīgā Stoker ar talantīgo Mia Wasikowska galvenajā lomā. Manuprāt, šo varētu saukt arī par gada atmosfēriskāko filmu.

Un tuvojoties pirmrindniekiem, vēl viens pārsteigums. Otrajā topa vietā iekārtojusies jaukā, romantiskā un ar mazliet (bet tikai mazliet) zinātniski-fantastiskā About Time par mīlestību un laika ceļojumiem.

The-Great-Gatsby1

Tejtasītes lasītāju 2013. gada iecienītākā filma, patiesībā, mani nepārsteidz, jo The Great Gatsby ir arī manā aizvadītā gada topa augšgalā. Ieturēts stils, krāsu un skaņu pārbagātība. Filma kā liela, spoža un lipīga konfekte.

Paldies balsotājiem un tiekamies jau nākamajos ierakstos par aizvadītā gada labākajiem mūzikas albumiem un grāmatām!

Advertisements

2 komentāri

  1. Nu kā tas var būt, ka es vienīgā balsoju par Pacific Rim? 😀 Būtu balsojusi arī par Gravity, bet to es redzēju tikai nesen. Bet vispār nekādi pārsteigumi.

    Like

    1. Jā, es īstenībā arī nesaprotu, kā ”Pacific Rim” varēja paslīdēt garām tik nemanāmi. Man visai liels pārsteigums bija arī par to, ka ”Huger Games” tik augstu ierindojušās. Nebija jau slikta, bet šajā lauciņā, pagājušogad bija arī daudz interesantākas filmas. ”Gravity” neatzīšana sāpina manu sirdi 😀 – šī nu reiz bija viena no tām filmām, kuru es liktu ne tikai gada, bet vispār mīļāko filmu topā.

      Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: