Atskats uz 2013. gada interesantākajām grāmatām


3 Books2013. gadā izlasīts tik daudz labu grāmatu! Katrā no tām sastapti neaizmirstami tēli un iepazīšanas vērtas pasaules. Kuras ir bijušas pašas labākās no lielā grāmatu klāsta? Jautājums nenoliedzami grūts. Bet tieši tādu es uzdevu Tējtasītes lasītājiem janvāra sākumā, kad publicēju blogā 2013. gada grāmatu aptauju. Nu, ar kārtējo, tipisko nokavēšanos (šķiet, šī čammāšanās pieminēšana jau kļūst par katra ieraksta neatņemamu sastāvdaļu), esmu apkopojusi rezultātus un, kā solīts, daru tos zināmus arī jums. Zem katra grāmatas nosaukuma, pieejama arī saite uz grāmatas apskatu blogā.

Aptauja tika sadalīta divās daļās. Šoreiz sāksim ar ārzemju literatūru. Šajā kategorijā sagadījies tāds mazliet pašvakāks balsojums. Līdz ar to, pieminēšanas vērtas ir tikai otrā un pirmā vieta. Otrajā vietā atrodas saraksta grāmatas, kas saņēmušas pa vienai balsij, kā arī lasītāju ieteiktie favorīti.

  • Among Others by Jo Walton     
  • And The Mountains Echoed by Khaled Hosseini     
  • Gone Girl by Gillian Flynn

Savukārt pirmās vietas ieguvējs ārzemju literatūras kategorijā ir fantāzijas romāns The Arrivals by Melissa Marr.

Tālāk dodamies pie tulkotās daiļliteratūras un oriģinālliteratūras. Šeit ar balsojumu klājies krietni labāk un grāmatas nelielos bariņos sarindojušās veselās sešās pozīcijās. Pa vienai balsij saņēmušas Tējtasītes lasītāju ieteiktās grāmatas, kā arī manā sarakstā iekļautais, visai nopietnais Džūljena Bārnsa romāns. Sestā vieta.

  • Džūljens Bārnss – Beigu izjūta
  • Džodžo Moja – Pirms atkal tiksimies
  • Rūta Šepetis – Starp pelēkiem toņiem
  • Kristina Sabaļauskaite – Silva Rerum I, II
  • Sofi Oksanena – Attīrīšanās
  • Erina Morgensterna – Nakts cirks

Lieliskais piecinieks sastāv no fantastiskā četrinieka. Piekto vietu ieguvušas četras ļoti dažādas grāmatas. Prieks, ka viena no tām ir arī stāstu kompilācija.

Ceturtajā vietā dominē fantāzija un fantastika. Ar vienādu balsu skaitu arī šeit četri, visai atšķirīgi garadarbi dažādām paaudzēm.

Jau atkal nākas atkārtoties, sakot, ka mana gaume itin labi saskan arī ar Tējtasītes lasītāju gaumi, jo pirmais trijnieks, lielā mērā ir arī mans pirmais trijnieks. Trešo vietu ieguvusi Jāņa Joņeva metālistu rokasgrāmata Jelgava 94, tai seko otrās vietas ieguvējs Džona Grīna filosofiskais jauniešu bestsellers Mūsu zvaigžņu vaina, savukārt pirmo vietu dala divas grāmatas – apjomīgais Patrika Rotfusa fantāzijas darbs Vēja vārds un aizkustinošais Markusa Zusaka stāsts par mazu meitenīti nacistu Vācijā – Grāmatu zagle.

Sum, sum! grāmatām un paldies arī balsotājiem par atsaucību! Un tagad…neliels turpinājums. Tāpat kā, rakstot par 2013. gada labākajiem mūzikas albumiem, es nolēmu arī šo ierakstu vēl mazliet pastiept garumā un izcelt saulītē tieši tās grāmatas, kas man pašai visvairāk iespiedušās atmiņā.  Kā ierasts, sadalīju grāmatas improvizētās nominācijās un zem katra attēla noslēpu saiti uz sīkāku informāciju par konkrēto grāmatu.

Čārlzs Mārtins - Kalns starp mumsMazliet izbrīnījos, kad Tējtasītes lasītāju topā nepamanīju nevienu balsi, kas būtu atdota par Čārlza Mārtina romānu Kalns starp mums. Manās acīs, šis stāsts par mīlestību, izdzīvošanu un ticību augstākajiem spēkiem ierindojies kategorijā ”gada pārsteigums”. Tiesa, sižets izklausās jau kaut kur dzirdēts – divi svešinieki iekļūst lidmašīnas katastrofā un avarē nomaļos kalnos, kur ir spiesti cīnīties par savu izdzīvošanu. Tomēr, šis izrādījās viens no tiem retajiem romāniem, kad plusu iedevu tieši par neparedzamām un ļoti veiksmīgām beigām.

The Storytelling Animal by  Jonathan Gottschall

Vai esiet kādreiz aizdomājušies par to, kādēļ cilvēkiem nepieciešami stāsti – grāmatas, televīzijas seriāli, filmas u.c.? Kādēļ mūsu evolūcija, šo, it kā nederīgo, īpatnību nav izslēgusi no nepieciešamo lietu saraksta? Jonathan Gottschall savā grāmatā The Storytelling Animal mēģina rast atbildes uz šiem jautājumiem, izmantojot gan neirozinātnes, gan psiholoģijas, gan evolucionārās bioloģijas pieejas un piemērus. Manuprāt, gada labākais non-fiction, tiem, kurus saista psiholoģija, socioloģija un citas nozares, kas palīdz labāk izprast cilvēku un viņa uzvedību.

Anna Raisa - Intervija ar vampīru

Gada gaidītākais romāns. Annas Raisas vēsturiski gotiskā romāna Intervija ar vampīru, tulkojumu es personīgi gaidīju jau vairākus gadus, tādēļ jo liels bija mans prieks, ka pagājušā gada nogalē romāns sasniedza arī latviešu lasītājus. Filosofisks piegājiens oriģinālajam vampīrismam. Ir labi zināt saknes, lai labāk izprastu (vai vispār nelasītu) to, kas sarakstīts pēc tam. Luija, Lestata, Armanda un citu vampīru piedzīvojumi turpinās arī nākamajās vampīru hroniku grāmatās, tādēļ atliek vien cerēt, ka to latviskie tulkojumi nonāks līdz vampīrfanu kārajām roķelēm.

The Edge Of NeverPagājušogad ap šādu laiku, es nolēmu riskēt un izlasīt kādas gluži nepazīstamas autores mīlestības romānu tā saucamajā new adult žanrā. Tā notika mana iepazīšanās ar J.A. Redmerski romānu The Edge Of Never, ko nolēmu dēvēt par aizvadītā gada labāko mīlestības romānu. Road-trip, jaunības maksimālisms, patīkami varoņi un pat neliela intriga. Turklāt romāns iztika bez klišejām un salkanu banalitāšu piegaršas. Noteikti iesaku new adult un romanču cienītājiem. Starp citu, pavisam nesen iznākusi arī otrā daļa – The Edge Of Always.

Killing Sarai by J.A. Redmerski

Turpinot aizsākto tēmu, šogad man bija tā laime izlasīt vēl vienu autores J. A. Redmerski romānu – Killing Sarai. Arī šim darbam mīlestības tēma izrādījās visnotaļ tuva, taču pa virsu tai tika uzklāta arī patīkama trillera kārtiņa. Bēgšana no narkodīleriem, seksīgs algotais slepkava, daudzcietusi, bet izturīga varone un kaislības, ak, jel kaislības. Ne tik labs, kā priekštecis, tomēr arī šis Redmerski romāns pamanījās iespiesties manā atmiņā, tādēļ nodēvēšu to par gada spriedzes romānu. Šeit gan ņemsim vērā, ka tādus gluži īstus trillerus es pagājušogad nemaz nelasīju.

Vēja vārdsKategorijā ”gada labākais fantāzijas romāns” ir ļoti skaidrs uzvarētājs. Manā gadījumā tas ir neviens cits, kā amerikāņu autora Patrika Rotfusa apjomīgais un patiešām brīnišķīgi noformētais fantāzijas romāns Vēja vārds. Šo, nebūt ne plāno grāmatu, lasīju ilgi un, lēnā sākuma iebaidīta, uz īsu mirklīti pat nospriedu, ka būšu nošāvusi greizi ar šo izvēli. Tomēr lappusēm ejot, es tik ļoti iemīlēju mītisko pasauli un asprātīgo Kvouta tēlu, ka pēc grāmatas vāku aizvēršanas, man sākās kārtīgas grāmatu tārpa lomkas… Ar nepacietību gaidu nākamās daļas tulkojumu.

Strands Of Bronze And Gold by Jane NickersonDienvidu gotika, ticams un pievilcīgs ļaundaris, jauna, skaista varone, pāris rudmatainu rēgu, gleznaina muiža un, protams, kāds nāvīgs noslēpums. Jane Nickerson vēsturiskais jauniešu romāns Strands Of Bronze And Gold patiesībā ir pārstāsts Šarla Pero pasakai par Karali Zilbārdi. Jau senāk, rakstot atsauksmi par šo grāmatu, minēju, ka tā man atgādināja kaut ko starp Džeinu Eiru un Vējiem līdzi, tikai jauniešu versijā. Tā kā šī pasakas versija mani patīkami pārsteidza ar savu gotisko atmosfēru, nominēšu to, kā aizvadītā gada labāko vēsturisko romānu.

Nams, kurā...Romāns, kura atsauksmes rakstīšana man sagādāja galvassāpes, romāns, kura likšana žanra rāmīti man sagādāja ne mazākas galvassāpes, romāns, kura izprašana izrādījās sarežģīts process, izrādījies arī romāns, kuru jādēvē par vienu no pagājušā gada labākajiem. Mariamas Petrosjamas apjomīgais darbs Nams, kurā… ir apveltīts ar apbrīnojamu fantāziju, tēlu sarežģītību un vizuālu piesātinājumu lasītāja iztēlē. Šo 700 lappušu biezo piedzīvojumu varu ieteikt pacietīgiem lasītājiem, kam patīk stāstus lobīt pa kārtiņai vien. Gada neparastākais romāns.

The Fault In Our Stars by John GreenDžona Grīna apcerīgo stāstu par dzīvi, nāvi un mīlestību lasīju tieši pirms gada, vēl angļu mēlē. Jau toreiz sajūsminājos par grāmatu un nebija ilgi jāgaida, kad sajūsmas vilnis pārņēma arī citus – ap Ziemassvētkiem grāmata tika iztulkota latviešu valodā un sasniedza jaunas lasītāju rindas. Kā jau tas bieži mēdz gadīties, arī manu pirmatklājēja prieku nedaudz nomāca vispārējā sajūsma un kritika, taču The Fault In Our Stars tik un tā ir un paliek mans gada labākais jauniešu romāns.  Drīz būs arī filma, kurā, labākajās fanu tradīcijās, esmu apņēmusies vilties…

Jelgava 94Man ir klusa cerība, ka lasītāju un kritiķu atsaucību ieguvušais Jāņa Joņeva debijas romāns Jelgava 94 vēl pamanīsies tikt pie kādas augstu stāvošas nominācijas vai balvas arī Latvijas mērogā, taču manās acīs 90. gadu stāsts par tīņu dumpīgumu, metālmūziku un jaunībdienu melanholiju jau tagad ir skaidrs uzvarētājs kategorijā ‘‘gada labākais latviešu oriģināldarbs”. Jautājums vai viegli būt jaunam mūžam aktuāls. Derēs gan prātā, gan miesā jaunajiem.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: