Herieta Vorslija – ”Mode. 100 būtiskas idejas”


Mode 100 būtiskas idejasAr ko gan tik īpaša ir mazā, melnā kleitiņa? Kad radās mini svārki? Kādēļ sandaļu papēžos mēdz izmantot korķi? Kas padarīja Koko Šaneli par modes ikonu? Kādēļ īsos šortus mēdz saukt par daisy dukes? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem meklējamas atbildes Jāņa Rozes apgāda izdotajā britu autores Herietas Vorslijas grāmatā Mode. 100 būtiskas idejas”.

”Mode. 100 būtiskas idejas” aplūko dažādu modes jēdzienu un tendenču rašanās vēsturi. Grāmata veidota hronoloģiski, sniedzot ieskatu dažādo apģērbu un stilu izcelsmē, un to laikmetīgajā fonā. Katram no šajā izdevumā aplūkotajiem 100 tematiem veltīts neliels apraksts un bagātīgas ilustrācijas. Autore izved lasītāju cauri modes vēsturei, sākot no 20 gs. sākuma korsešu norieta un ampīra stila kleitām, bagātīgajiem ”rēcošajiem divdesmitajiem”, pieticīgajiem kara gadiem, kad apģērba izejmateriāli bija vairāk nepieciešami militāriem mērķiem, melnbaltā kino ērai, kas neiztiek arī, piemēram, bez Marlēnas Dītrihas vai Džeimsa Dīna pieminēšanas, hipiju filosofijai, fankam, Deivida Bovija ziedu laikiem, panku protestiem, supermodeļu kultam… Un vēl, un vēl, līdz pat mūsdienu tehnoloģiju un modes saplūšanai.

Jau pirmajās grāmatas lappusēs sastopamies interesantiem faktiem. Piemēram, vai zinājāt, ka bikini izgudroja pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados un neviena sevi cienoša modele nebija ar mieru to demonstrēt uz mēles, tādēļ šī pieticīgā apģērba izrādīšanai nācās nolīgt striptīza dejotāju? Vai, piemēram, to, ka plecu somu aizsākumi meklējami kara laikā, kad liela soma, kurā ielikt gāzmasku bija nepieciešamība, ne tikai stila jautājums? Vai varbūt jūs zinājāt to, ka mūsdienīgās Converse All Stars kedas pirmo reizi pārdošanā nonāca jau tālajā 1917. gadā, vai to, ka joprojām iecienītos Dr. Martens zābakus Otrā pasaules kara laikā izgudroja kāds vācu ārsts, kurš slēpojot bija salauzis pēdu, un meklēja apavus ar iespējami ērtāku zoli?

”Mode. 100 būtiskas idejas” nav tikai apcere par apģērbu, lai gan viss rakstītais neapšaubāmi tiek uzlūkots tieši caur modes prizmu. Lasot šo grāmatu, lieku reizi nākas sev atgādināt, ka mode un māksla ir ļoti cieši saistītas ar tā brīža sabiedrībā noritošajiem procesiem un domāšanu.

Šeit jāpiemin gan sieviešu pakāpeniskā emancipācija, kas atbrīvoja dāmas no korsešu žņaugiem un uzdāvāja tām krūšturi, gan Lielās depresijas un jau vairākkārt piesaukto kara gadu grūtie finansiālie apstākļi, kas apģērbu padarīja arvien praktiskāku un vīrišķīgāku, gan atbrīvotais 50. un 60. gadu stils, kas pēcāk turpinājās arī puķubērnu, panku un jauno romantiķu subkultūrās. Lasot šo grāmatu, ik pa brīdim fonā atskan nedaudz attiecīgas mūzikas un televizorā kustas šarmantais melnbaltais kino vai trako svinga, reiva vai hip-hopa dejotāji. Ik pa brīdim mode arī par kaut ko iestājas – vai nu tā ir ētiska un ekoloģiska apģērbu ražošana, vai nu kāda politiska kampaņa, kas uzdrukāta vienkāršam T-kreklam, vai zīmolu pielūgsme, vai gluži otrādi, protests pret tiem.

Lai gan grāmatā ļoti bieži pamanāmi slavenu dizaineru vārdi, piemēram, Dior, Chanel, Vivienne Westwood u.c., man gribētos domāt, ka šis mini-eseju kopums nav paredzēts tikai modes entuziastiem, bet arī tiem, kas vienkārši vēlas mazliet paplašināt savu redzesloku 20. gadsimta ietvaros. Šeit ir arī vieta nelielam, ļoti subjektīvam mīnusiņam – bija brīži, kad vēlējos, kaut lasītu šo grāmatu oriģinālvalodā, gluži vienkārši tādēļ, ka dizaineru vārdi un modes termini tā šķistu vieglāk atpazīstami.

Mans verdikts – visnotaļ glīti noformēta un izglītojoša lasāmviela. Patiks skaistu lietu cienītājiem, kā arī tiem, kas vēlas uzzināt, ko vairāk par sava skapja satura izcelsmi.

9

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: