Velnišķīgi dievišķīgs humors – N. Geimena un T. Prečeta ”Labas zīmes”


Nīls Geimens, Terijs Prečets - Labas zīmesĒrtības mīlošs velns, eņģelis grāmatu kolekcionārs, traka pareģe un viņas pēctece ragana, neīsts mēdijs, vienpadsmitgadīgs Antikrists, četri Apokalipses jātnieki, kā arī pārītis raganu mednieku. Šāda visnotaļ jautra kompānija darbojas fantāzijas smagsvaru Nīla Geimena un Terija Prečeta deviņdesmitajos gados sarakstītajā romānā ”Labas zīmes”, ko pavisam nesen klajā laidusi arī Zvaigzne ABC.

Daiļliteratūras grāmatas, kuras sarakstījuši divi autori, es parasti nopētu ar zināmām aizdomām. Mani allaž ir nodarbinājis jautājums, kā tik privātu procesu kā rakstīšana iespējams sadalīt uz divi un beigu galā vēl nonākt pie kopsaucēja? Pat ņemot rokās ”Labas zīmes” ar divu tik slavenu rakstnieku vārdiem uz vāka, mani tomēr dīdīja neliels šaubu velns – kas nu būs? Taču izrādījās, ka Geimena un Prečeta garās telefonsarunas, rakstot šo romānu, nav bijušas veltas, jo, izlasījusi ”Labas zīmes”, es pavisam vieglu sirdi ievietoju grāmatu šī gada favorītu plauktā.

Ir laiks pastardienai! Pēc ilgiem sagatavošanās darbiem elles un debesu birokrātiskajā aparātā, beidzot notiks Lielā plāna izpilde. Uz zemi tiks nosūtīts Antikrists, kurš sāks pasaules galu. Viņam tiks piešķirts pat elles suns (vārdā Suns un izskatā krancis), lai palīdzētu īstenot ļaunos plānus. Puikam pieaugot, gan izrādās, ka teorijai par iedzimtību un audzināšanu, atvēlēta visai nozīmīga loma pasaules gala radīšanas procesā – mazais Antikrists nepavisam neattaisno elles cerības, jo pārāk līdzinās cilvēkiem, starp kuriem uzaudzis.

Romāns sarakstīts, izmantojot vairāku varoņu skatupunktus, taču centrālo lomu tomēr saglabā debesu un elles pārstāvji, kolēģi Azirafals un Kroulijs, kuru interesēs nepavisam neietilpst Pastardienas īstenošana (jo nedz debesīs, nedz ellē nevarot dabūt kārtīgu dzērienu). Tāpat lasītājs var sekot Ādama (viņš arī Antikrists) un viņa trīs draugu bezrūpīgajām bērnības gaitām, ieskatīties četru Apokalipses jātnieku darba pienākumos (aina ar rokeriem vienkārši ”gāž no kātiem”), kopā ar raganu Anatēmu Divaisu tulkot “Jaukos un precīzos Agneses Nateres pareģojumus”, kā arī mēģināt izprast, kas notiek mūsdienu raganu mednieku galvās. Citiem vārdiem sakot, tēlu kokteilis ir patiešām kolorīts, un ikvienam no romāna personāžiem piemīt kāda dīvainība, kas to atšķir no pārējiem, un iesēdina arī lasītāja atmiņā.

”Reizi divos mēnešos Kroulijs izvēlējās puķi, kas auga pārāk lēni vai bija ar novītušām, brūnganām lapām, vai arī neizskatījās tik labi kā pārējās, un nēsāja to apkārt gar citiem augiem, teikdams:

– Atvadieties no drauga! Viņš nespēja iedzīvoties.

Pēc tam Kroulijs iznesa kaitinošo augu laukā un apmēram pēc stundas atgriezās ar tukšu puķupodu, kuru nolika redzamā vietā. Velna istabaugi bija krāšņākie, zaļākie un skaistākie visā Londonā. Arī vistramīgākie.”

Romāna ietvaros noris ne tikai episka cīņa starp labo un ļauno, bet arī neliela plūkšanās starp formu un saturu. Dažbrīd uzzibsnī doma – vai tikai asprātīgais stils, kādā ”Labas zīmes” sarakstītas, neņem virsroku pār pašu sižetu (kura beigas ir salīdzinoši paredzamas)? No otras puses, lasot šo romānu, nevarēju vien nopriecāties par dažādajiem mājieniem un atsaucēm tiklab no popkultūras, kā vēstures un reliģijas. Līdztekus biežai grupas Queen citēšanai, romānā parādās zūdīšanās par pirmajiem datoriem (ak, brīnišķie deviņdesmitie…) vai ātrās ēdināšanas ķēdēm, piezīmes par Salemas raganu prāvām, Bībeles mājieni, un pārdomas par cilvēka neizprotamo dabu, kas dažkārt šokē pat eņģeļus un velnus. Autori ir savienojuši šķietami nesavienojamas lietas, radot košu, azartisku un histēriski smieklīgu ”bardaku”, kurā nopietnais ir aprakts zem krāsainas ironijas kārtas. Un parokoties šajā ideju jūklī, lasītājs var nopriecāties ne tikai par autoru, bet arī pats par savu erudīciju.

Neskatoties uz to, ka ”Labas zīmes” itin viegli varētu iztēloties kā izklaidējošu sestdienas vakara filmu (dažas romāna ainas tik tiešām šķiet kā izkāpušas no TV kastes), savā dziļākajā būtībā grāmata aprunā mūžveco cilvēcības jautājumu. Par laimi, šī runāšana noris ņemot talkā varen labu britu humoru.

9

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: