Oidira Ava Olafsdotira – ”Astoņu ziedlapu roze”


Oidira Ava Olafsdotira - Astoņu ziedlapu rozeAr islandiešu rakstnieces Oidiras Avas Olafsdotiras romānu ”Astoņu ziedlapu roze”, kuru nesen izdevis ”Jāņa Rozes apgāds” es izlēmu iepazīties, vēloties tuvāk aplūkot mūsdienās tik aktuālo ziemeļniecisko literatūru. Grāmatas anotācija vēsta, ka romāns saņēmis ne mazums apbalvojumu, un, citējot pašu autori, būs: ”par juteklisku vīrišķību, par kādu, kurš nav vikings, par tēvišķumu, beznosacījumu mīlestību, pašapjausmi, dāsnumu un tiekšanos pēc skaistā.”

Tā kā manā grāmatu plauktā nav pārāk daudz grāmatu, kas kas solītu runāt par tēvišķām jūtām un vīrišķību (pretstatā romāniem, kas pievēršas mātišķām jūtām un sievišķībai), nolēmu, ka ”Astoņu ziedlapu rozes” lasīšana būs tieši laikā, lai iepeldētu līdz šim neizzinātos literārajos ūdeņos.

No grāmatas anotācijas:

”Romāna “Astoņu ziedlapu roze” galvenais varonis ir divdesmit divus gadu vecais Arnljots Toris, kura lielākā aizrautība ir rozes. Vēlmē sekot savai patiesajai kaislībai un tikt skaidrībā ar visai sarežģīto dzīvi Arnljots teic ardievas tēvam un autiskajam dvīņubrālim Jozefam un dodas uz ārzemēm atjaunot kāda viduslaiku klostera rožu dārzu. Arnljota melanholisko dzīves izjūtu veido ne vien smeldzīgās atmiņas par autokatastrofā mirušo māti, ar kuru viņu vienoja kaislība uz rožkopību, bet arī Flora Sola – Arnljota mazā meitiņa, viena kaisles brīža auglis.”

Galvenā varoņa Arnljota domu plūsma, kurai lasītājs var sekot visa romāna garumā, jau sākotnēji liek domāt par tādu kā atsvešinātības sajūtu. Šķiet, ka Arnljots uz pasauli lūkojas no malas, norobežojies no tās notikumiem un pats no saviem pārdzīvojumiem. Šī savādā ”malā stāvēšana” ir neatņemama Arnljota tēla sastāvdaļa, sākot jau no brīža, kad puisis sēžas citrondzeltenā automobilī un dodas uz vārdā nenosaukto klosteri, lai koptu rozes un atrastu pats sevi. Protams, sevis meklējumu tematika ir gluži pazīstama ikvienam, kas pārkāpis divdesmit gadu slieksni, tomēr Arnljota domu gājiens brīžiem liek šaubīties, vai tieši tā justos un rīkotos divdesmit divus gadus vecs puisis.

Šis tēls daudzējādā ziņā atšķiras no vidējā, stereotipiskā jaunā vīrieša mentālajiem parametriem, un, kā zināms, dažkārt tieši stereotipizācija un iedalīšana noteiktās kastītēs palīdz vieglāk izprast un identificēties ar varoņiem. Daži grāmatu lasītāji savās atsauksmēs norāda uz Arnljota iespējamajām autisma pazīmēm, kādas redzamas arī viņa dvīņubrālī. Arī man negribētos šo versiju pilnībā noraidīt. Protams, ir ļoti iespējams, ka Arnljots vienkārši ir viens no tiem literatūrā sastopamajiem ”dīvainajiem putniem”, kas nepieciešami, lai romānam piešķirtu krāsas.

– Cik pārsteidzoša ir prasība, ka mākslai ir jārāda patiesība, – pagriezies pret logu, viņš nosaka. – Būtu tak drīzāk sagaidāms, ka visiem jau ir līdz kaklam apnikusi ikdienība.

Arnljota attīstības ceļš kļūst krietni saistošāks, tuvojoties grāmatas noslēgumam. Lasītājs kļūst par liecinieku, kā jaunais vīrietis, kuru vēl pirms brīža gribējās dēvēt vien par puiku, pamazām pārtop tēvā, šī vārda viscildenākajā izpausmē. Tas neapšaubāmi liek apbrīnot Olafsdotiras spēju tik skaisti aprakstīt vīrieša, sievietes un bērna attiecības, pat ja romāna sākumā satiktais vīrieša tēls nav šķitis realitātes cienīgs.

”Astoņu ziedlapiņu roze” ir sievišķīgs stāsts, neskatoties uz to, ka galvenais varonis ir puisis un galvenais notikums ir šī puiša pakāpeniska pārtapšana vīrietī. Lai gan romāns sākotnēji šķiet lēns, to lasīt ir viegli. Lielā mērā par to var pateikties autores rakstības stilam, kas ir vienkāršs un pārlieku neaizraujas ar lieki rožainiem aprakstiem (pat runājot par rozēm). Par spīti tam, ka romānā neizdodas sastapties ar asiem sižetiskajiem pagriezieniem, konfliktiem un pārsteidzošiem notikumiem, mierīgais plūdums nerada sajūtu, ka tam kaut kā trūktu.

”Astoņu ziedlapu roze” atstāj pabeigta un pilnīga literārā darba iespaidu. Patiks mierīgas un dvēseliskas prozas cienītājiem.

8

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: