Vējš matos un priekšā viens vienīgs ceļš – Road to Paloma (2014)


Vasara. Tuksnesis. Pa sakarsēto asfaltu lielā ātrumā aiztraucas divi graboši motocikli. Uz tiem – divi garmataini vīrieši, kas pa ceļam nodibinājuši brālīgu draudzību. Viens no viņiem dodas izkaisīt ezerā savas mirušās mātes pelnus, otrs  prom no mājām cer samierināties ar šķirto laulību. Naktīs viņi sildās pie ugunskura, dienās piestāj pie kāda puspamesta benzīntanka vai apciemo vietējo indiāņu kopienas. Vējš matos un priekšā viens vienīgs ceļš…PALYON_Website_Wireframe_r1b.graffle

Šādi īsumā varētu raksturot Game of Thrones aktiera Džeisona Mamoa (Jason Mamoa) režisora, scenārista un producenta debiju nu jau aizvadītās vasaras road-trip filmā Road to Paloma. Pirmais, ko pamanām, skatoties šo filmu – projekts, kura mārketings ir kluss un finansējums salīdzinoši neliels (tikai 600000 $) var lepoties ar tik tiešām lielisku kinematogrāfiju. Neskaitāmie ugunīgie saulrieti, tumšzilās, zvaigžņotās debesis un vakara gaismā mirdzošas pļavas, ne tikai piedod filmai brīnišķīgu (at)vasaras noskaņu, bet arī lieliski papildina tās saturu ar mazliet smeldzīgu emocionālo nokrāsu. Par ļaunu nenāk arī lieliskais skaņu celiņš, kurā dzirdams gan nedaudz no klasiskā roka, gan kantrī mūzikas.

Stāsts par indiāņu izcelsmes vīrieti, kas nogalinājis savas mātes slepkavu un bēguļo no policijas, sākotnēji izklausās pēc kārtīga trillera. Taču filmas apraksts ir mānīgs un nemaz tik viegli nepakļaujas skatītāja iecerētajai stereotipizācijai (tiesa, filmā tomēr var sastapt pārīti gauži nekaitīgu un pat jauku klišeju). Road to Paloma pavisam noteikti nav no tām rokeru filmām, kurās bārdaini tēvaiņi, noskaidrojot savas attiecības,  izvicina cietās dūres (lai gan līdzīga aina ir sastopama). Tāpat, šis pavisam noteikti nav tipisks action gabals, ar nemitīgu policista – noziedznieka pakaļdzīšanos, par spīti tam, ka apraksts vedina domāt arī šajā virzienā.

Road

Man negribētos teikt, ka Road to Paloma veidotāju pieeja, rādot ceļu, kā svarīgāku par tā mērķi, un padarot visu filmu drīzāk par tādu kā spirituālu braucienu pretī sev, būtu garlaicīga vai neiederīga (nenonivelēsim šīs filmas skatītāju līdz popkorngrauža līmenim, kas nespēj uztvert nianses). Taču līdz pilnīgai ticamībai, arī šajā aspektā, filmai tomēr nedaudz trūkst apņēmības un noturības, ko kompensēt mēģina vien paša Džeisona Mamoas un viņa kolēģu pārliecinošais tēlojums.

Meklējot iemeslus, kādēļ filma brīžiem šķiet nedaudz plakana, jāsecina, ka tās Ahilleja papēdis ir paslēpies sižetā. Projekts, kas galvenokārt vēlējies aktualizēt Amerikas indiāņu problēmas, visai maz laika pavada, iepazīstinot skatītāju ar interesantu sižetisko līniju, un vairāk pievēršas tieši sajūtu radīšanai, atstājot notikumus otrajā plānā. Tīrā laime, ka no tā necieš filmas vēstījums un veiksmīga radītā ģimeniskuma un kopienas sajūta starp galveno varoni un sastaptajiem cilvēkiem.

Road to Paloma pictures

Vai filmas gaitā galvenais varonis mainās? Nē, taču to dara viņa kompanjons. Vai skatītājs uzzina sīkāk par varoņa pastrādāto noziegumu? Nē, taču varonim tiek dota iespēja novērst citu noziegumu. Vai skatītājs spēj identificēties ar varoni? Par laimi – jā (un to nav viegli panākt, par galveno tēlu ieceļot, slepkavu).

Šī ir vīrišķīga filma ar vajadzīgo daļu jūtelības, kas, par laimi, netiek pārspīlēta un, manuprāt, padara šīs filmas skatīšanos patīkamu abu dzimumu pārstāvjiem. Es gan nevaru nepiebilst, ka Road to Paloma noslēgumā pārlieku sagaršojama kļūst traģiska heroisma mērce, kas uz brīdi izsit no līdzsvara un liek izvērtēt visas filmas mērķi. Taču, ja izdodas pievērt acis uz šīm ne visai oriģinālajām beigām, skatītājam tiek dota iespēja sekot līdzi laba aktiera labai režisora debijai visas filmas garumā. Galu galā, saulrietu un cēlu jūtu nekad nevar būt par daudz, vai ne?

Iesaku šo noskaņu filmu cienītājiem, kuri kādreiz arī sevī ir jutuši vēlmi kāpt motocikla mugurā un traukties pretī nezināmajam. Vēlams labas rokmūzikas pavadībā. Treileris šeit.

8

One comment

  1. […] Kino ar šoreiz pavisam uz beigām sanācis. Ģirts raksta par filmām- Novembra cilvēks un Stabilizators. Tējtasīte- par Road to Paloma. […]

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: