Atskats uz 2014. gadā izlasītajām grāmatām


Grāmatas 2014Sveiciens jau trešajā Jaunā gada dienā! Blogosfēru lēnām, bet apņēmīgi pārpludina literārie atskati uz aizvadīto grāmatu gadu. Arī es neturēšu savu sveci zem pūra, jo laiks ir nauda un, kas pirmais brauc, tas pirmais maļ, bet dzelzi vispār jākaļ, kamēr tā karsta un…nu jūs jau sapratāt ideju.

Mans aizvadītais grāmatu gads ir bijis krietni krāsaināks, kā iepriekšējais. Pagājušogad esmu izlasījusi 57 grāmatas (ja pieskaita arī 2 dzejas krājumus un 2 lugas, bet nepieskaita vienu pavārgrāmatu un ļoti labo V. Kaijaka stāstu krājumu Vecis, kuru neatradu Goodreads ārēs). Tomēr jāatzīst, ka pagājušajā gadā manā daiļliteratūras plauktā ir ienācis samērā neliels skaits grāmatu, kas mani būtu ļoti, ļoti uzrunājušas. Citādā situācijā atrodas mans populārzinātniskās literatūras plaukts, kurš 2014. gadā krietni papildinājies ar 14 interesantām grāmatām visai plašā tematiskajā lokā – lasīju gan par skaistumu un modi, gan par ekonomiku un tehnoloģijām, gan par kino un radošo garu, gan cilvēka smadzenēm, gribasspēku un ieradumiem.

Runājot par valodu, man vienmēr ir šķitis, ka lasu vienlīdz daudz grāmatu angliski, kā latviski, taču izrādās, ka dzimtajā valodā pagājušogad tomēr esmu izlasījusi 33 grāmatas, tātad nedaudz vairāk par pusi no kopējās kaudzes. Pateicoties manām studijām, 2014. gads vispār ir izrādījies ļoti latvisks. Proti, mans obligātās daiļliteratūras saraksts parūpējās, lai es būtu spiesta lasīt oriģinālliteratūru. Rezultātā 13 latviešu autoru darbi manā aizvadītā gada grāmatu plauktā. Tiesa, ar šīs literatūras pārspriešanu nodarbojos jau studiju semināru ietvaros, tādēļ blogā raksti par mūsu vietējiem autoriem tā arī nav parādījušies.

Patriks Rotfus - Vieda vīra bailesŠis ir bijis brīnišķīgs gads labiem fantāzijas žanra romāniem – esmu izlasījusi abus Patrika Rotfusa ķieģeļus Vēja vārds un Vieda vīra bailes, un neglābjami, literāri iemīlējusies šī autora radītajā pasaulē un tēlos. Iemīlējusies ik ļoti, ka gada nogalē pamanījos izlasīt arī atsevišķu, Dž. R. R. Mārtina sastādītajā antoloģijā Rogues iekļauto, Rotfusa stāstu The Lightning Tree par vienu no sērijas varoņiem – feju puisi Bastu. Protams, nepaliku vīlusies. Vēl es nepaliku vīlusies Nilā Geimenā, jo šogad izlasīju gan viņa melanholiski skaisto un iztēli slavinošo romānu Okeāns ielas galā, gan viņa un Terija Prečeta kopīgi rakstīto, ironijas pilno romānu Labas zīmes, pie kura, starp citu, pamanījos smieties Transcendencebalsī.

Ievērības cienīgs šogad izrādījās arī Endrū Millera vēsturiskais romāns ar nosaukumu Tīrs, kura gotiskā noskaņa un stāsts par pirms-revolūcijas Parīzi atrada mani gluži nejauši, lai pēc tam ērti iekārtotos favorītu plauktā. Gluži nejauši pie manis ieradās arī mans gada labākais mīlestības romāns Shay Savage sarakstītais Transcendence ar visai jocīgu anotāciju par sievieti-laika ceļotāju un vīrieti-alu cilvēku.

SagaAizvadītais gads ir bijis arī iepazīšanās gads. Izlasīju savu pirmo Sandro Veronēzi romānu Pagātnes spēks un pārliecinājos, ka labās atsauksmes par šo autoru nav izdomātas. Biju uz Zvaigznes ABC rīkoto tikšanos ar īstu, dzīvu rakstnieku, pie tam vēl no Francijas. Es šeit, protams, runāju par Dāvidu Foenkinosu, šarmantā romāna Smalkjūtība autoru.

Vēl par satikšanos – aizvadītajā gadā es iepazinos ar sava mūža (nu, labi apzinātā vecuma, jo kurš gan bērnībā nav lasījis komiksus?) pirmajām grafiskajām novelēm/komiksiem. Kā ievērojamāko no tiem  noteikti jāpiemin Brian K. Vaugham un Fiona Staples radīto Saga sēriju, kas stāsta par diviem mīlētājiem no naidīgām planētām, viņu mazo atvasi, bēgšanu no naidniekiem un sastapšanos ar dažādām fantastikas būtnēm, kas savā dīvainībā pārsit par galvenos varoņus, kuriem ir ragi un spārni. Par šo drosmi lasīt grafiskās noveles jāpateicas pārējo grāmatu blogeru rosībai Goodreads, jo piepeši šis mūsu zemē nebūt ne tik izplatītais grāmatas formāts tika aktīvi apspriests un lasīts arī mana virtuālā deguna priekšā. Protams, neizturēju un metos iekšā ”trendā”. Pagaidām šķiet, ka uz palikšanu.

Seeds Of Iniquity by J. A. RedmerskiVēl viena grāmatu sērija, kuru pagājušajā gadā esmu izlasījusi pieder manai iecienītajai amerikāņu rakstniecei J. A. Redmerski. Algoto slepkavu drāma In the Company of Killers mani ievilka lasīšanas tīklos ne tikai ar savu trillera dabu un romantisko (jāatzīst, ka brīžiem tomēr banālo) līniju, bet arī ar pieradumu pie autores stila. Vai arī jums ir daži tādi autori, kurus jūs sākat lasīt un tad turpiniet kaut vai ieraduma pēc, lai paskatītos, ko jaunu viņi ir spējīgi sastrādāt?

Kā jau iepriekš minēju, 2014. ir bijis īstens non-fiction gads. Lai gan lasījusi esmu visu pēc kārtas, īpaši atmiņā aizķēries kreativitātes slavinājums Austin Kleon nelielajā dzeltenajā grāmatiņā Show Your Work, kas fokusējas uz radošu cilvēku, tai skaitā rakstnieku, blogeru un mākslinieku, uzmundrināšanu, iedvesmošanu, kā arī vecu, bet aizmirstu patiesību atgādināšanu. Uz mazliet zinātniskākas nots – ievērojams populārzinātniskās literatūras pārstāvis manā plauktā ir izrādījās Clive Oven sacerējums par to, kā tehnoloģijas maina ne tikai mūsu ikdienu, bet arī domāšanas veidu un prasmes – Smarter Than You Think.

Pretty Honest by Sali HughesPie ne-daiļliteratūras plaukta var droši pieskaitīt arī pavārgrāmatas. Un šī gada spožākā zvaigzne pie kūku debesīm izrādījusies Edvarda Džī recepšu grāmata Cepam. Glīti ilustrēts ceļojums cauri pasaules receptēm un konditorejas izstrādājumu rašanās vēsturei. Taču no ēdiena, pie skaistuma. Izlasīju britu žurnālistes un blogeres Sali Hughes praktisko padomu krājumu lietās, kas saistītas ar ādas kopšanu, dekoratīvo kosmētiku un citām ”tehniskās apkopes” padarīšanām – Pretty Honest. Par laimi autores balss bija patīkami piezemēta un necentās ieturēt mākslīgo glancēto modes žurnālu toni. Turpinot par skaistumu – viens no, manuprāt, labākajiem grāmatu vizuālajiem risinājumiem pagājušajā gadā redzams Jāņa Rozes apgāda grāmatu sērijā 100 būtiskas idejas Gan Herietas Vorslijas grāmatā Mode. 100 būtiskas idejas, gan Deivida Pārkinsona Kino. 100 būtiskas idejas. Abi izdevumi skaisti kā konfektes, gan no iekšiņas, gan no āriņas.

Tas arī viss manā 2014. grāmatu gadā.  Kas pārstāv tavu lasīšanas gadu? Kādas pārsteidzošas tikšanās, varoņi un jauni autori likuši tavai lasītkārajai sirdij pukstēt straujāk?

~Lai raibs un literāriem pārsteigumiem bagāts Jaunais lasīšanas gads! ~

8 komentāri

 1. Vai drīkst zināt, ko tu studē?

  Patīk

  1. Studēju rakstniecības studiju programmā, tādēļ arī sanāk šad tad palasīt to obligāto daiļliteratūru 🙂

   Patīk

   1. Vai, cik interesanti. Un kurā augstskolā?

    Patīk

    1. Maģistrantūra Liepājas Universitātē.

     Patīk

 2. Saki, lūdzu, kur tiki pie Basta stāsta? Gribu izlasīt, bet pirkt visu grāmatu ne visai gribas. Saga…. jā 🙂 Šim pašam autoram ļoti laba esot arī komiksu sērija Y: The Last Man.

  Patīk

  1. Basta stāstu lasīju e-formātā iekš kopējās Mārtina antoloģijas (tur arī viens G. Flinnas stāsts izskatās cerīgs, mazliet palūrēju), jo, cik man zināms, atsevišķi stāsts nemaz nav izdots. Ja vēlies, varu padalīties 🙂
   Par ”Saga” autora otru sēriju nebija dzirdēts, būs jāiečeko.

   Patīk

   1. O jā, lūdzu padalies 😉

    Patīk

 3. […] un plānus savos blogos apkopoja Ints, Evija, Mairita, Lāsma, Lasītāja, Ritvars, Rita, Spīgana, Tējtasīte, Dace, […]

  Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: