2014. gada filmu tops nominācijās


Filmas 2014Šodien ir gada pirmā mēneša pēdējā diena un es, savās labākajās tradīcijās, esmu atlikusi aizvadītā gada labāko filmu topu līdz pēdējam pieklājīgajam brīdim. Bet tas brīdis nu ir pienācis un es beidzot esmu apkopojusi tās dažas labās filmas, kas pagājušajā gadā bija pagadījušās man ceļā. ”Pagadījušās ceļā” ir visnotaļ piemērots apzīmējums, jo 2014. gadā kino esmu patērējusi gaužām maz. Tikai tagad pamazām atgūstu iekavēto, skatoties sen atliktas filmas, kā arī tos nedaudzos kino gabalus, kas mani ieinteresējuši no Oskara apcirkņiem.

Taču šodienas rakstā tikai par to, kas redzēts vēl aiz vecā gada strīpas. Daudzas no šīm filmām vēl tīri teorētiski skaitās 2013. gada ražojumi, un, pārsteidzošā kārtā, tās mani uzrunājušas vairāk, kā svaigās filmas no aizgājušā 2014. gada. Līdzīgi, kā runājot par 2014. gada labākajiem seriāliem, arī šoreiz sadalīju pieminēšanas vērtās filmas improvizētās nominācijās. Dažās nominācijās atrodamas pat divas filmas uzreiz.

GADA LABĀKĀS DRĀMAS

Calvary (2014) Stāsts par kādu mācītāju un viņa slepkavu. Fonā Īrijas zaļie lauki. Pasmaga, taču domas rosinoša. Iesaku.

Lucky Them (2013) Šo filmu atradu pavisam nejauši un pie skatīšanās paliku, jo tajā galveno lomu spēlē Tonija Kolete (United States of Tara, Hostages). Neliels, šarmants stāsts par kādas mūzikas žurnālistes ceļojumu savā pagātnē ar mērķi izprast savu tagadni. Filmas beigās pārsteidz arī kāda labi zināma, iepriekš neparedzēta (plakātā viņa vārds apzināti nav minēts) aktiera parādīšanās.

GADA LABĀKĀ LAIKMETĪGĀ DRĀMA

Kill Your Darlings (2013) Lieliski attēlots laikmetīgais gars, spēcīga aktierspēle un labs idejiskais fons biogrāfiskā bītņiku drāmā par literātu Alenu Ginsbergu un viņa laika biedriem.

GADA SPILGTĀKIE ”MINDFUCK”

Under the Skin (2014) Par šo uzrakstīju atsauksmi, taču Tējtasītē tā arī nenopublicēju, jo šķita – lai kā es arī censtos, allaž kaut kas paliks nepateikts. Īsts potenciālo interpretāciju mudžeklis.

Enemy (2014) Filma, pēc kuras noskatīšanās jādodas ievadīt interneta meklētājā frāzes: “Enemy, ending, meaning”, pavisam droši ierindojas kategorijā ”mindfuck”. Jake Gyllenhaal kā vienmēr lielisks.

GADA LABĀKĀ IDEJA

Transcendence (2014) Džonijs Deps, kā cilvēka apziņas un datora hibrīds tehnoloģiski filozofiskas zinātniskās fantastikas filmā. Vietām nedaudz lēna un remdena, bet koncepts tik un tā lielisks.

GADA LABĀKĀ KINEMATOGRĀFIJA

Road to Paloma (2014) Šīs kategorijas uzvarētāju noteikt man bija ļoti viegli, jo pagājušajā gadā neviena cita nepamanījās būt tik fotogrāfiski skaista, kā šī ugunīgo saulrietu, rokeru un ceļa brīvības filma.

GADA LABĀKAIS VIZUĀLAIS NOFORMĒJUMS

Maleficent (2014) Ilgi domāju vai dēvēt Andželīnas Džolijas pasaku par ļauno burvi, kā gada labāko fantāzijas filmu vai tomēr piešķirt tai vizuāli skaistākās filmas godu, slavējot grimu, tērpus, dekorācijas un specefektus. Izlēmu par pēdējo, jo filma tiešām izceļas ar ļoti glītu noformējumu, neskatoties uz to, ka arī ļaunās burves jaunā interpretācija ar nelielo feminisma piešprici, man visnotaļ patika.

GADA STILĪGĀKĀ FILMA

Plush (2013) Režisores Katrīnas Hārdvikas (Twilight, Red Riding Hood) erotiskais trilleris fokusējas uz rokzvaigznēm un vajāšanām. Daudz ādas apģērbu, pievilcīgi aktieri un laba mūzika. Iespējamās sižeta blusas šajā ”vainīgajā prieciņā” var arī piedot un piedomāt.

GADA LABĀKĀ ANIMĀCIJA

How to Train Your Dragon 2 (2014) Lai gan es nebūt nebiju sajūsmā par šīs filmas pirmo daļu, otrā mani pārliecināja par pretējo. Ļoti pieaugusi animācija ar vajadzīgo realitātes piesitienu, neskatoties uz maziem un simpātiskiem pūķulēniem biezā slānī.

GADA LABĀKĀ ZINĀTNISKĀS FANTASTIKAS FILMA

Interstellar (2014) Liels, pamatīgs kino ar labi pārdomātiem specefektiem un ideju par laiku, telpu un citiem mūžam svarīgiem jautājumiem, piemēram, ģimenes saitēm. Lai gan manās acīs Gravity šī nepārsit, savā žanrā, 2014. gada topā, tai vieta ir garantēta.

GADA PATĪKAMĀKIE PĀRSTEIGUMI

A Long Way Down (2014) Balstīta uz romāna ar tādu pašu nosaukumu motīviem, filma stāsta par četriem, savstarpēji nesaistītiem cilvēkiem, kas Jaunā gada naktī izlemj sev padarīt galu, taču, kad tas nesekmējas, kļūst par labiem draugiem. Mazliet skumīga, mazliet smaidoša filma par dzīves jēgas meklējumiem.

Adult World (2013) Man patīk filmas par rakstniekiem. Šī gan vairāk ir filma par wannabe rakstnieci, taču tas nenozīmē, ka tādēļ tā būtu mazāk interesanta.

GADA VILŠANĀS

The Angriest Man in Brooklyn (2014) Viena no Robina Viljamsa pēdējām filmām stāsts par kādu ļoti dusmīgu vīru, kurš uzzina, ka viņam atlikusi vairs tikai viena diena, ko dzīvot. Aktieri labi, taču mani nepameta sajūta, ka stāsts netiek aizvests līdz galam. Iespējams, pietrūkst sākuma, beigu vai gluži vienkārši fona informācijas.

GADA ABSOLŪTIE FAVORĪTI

The Zero Theorem (2013) Terija Giljama režisēta zinātniskās fantastikas filma, par kuras neparastajām idejām jēgpilni izteikties ir visnotaļ grūts uzdevums (tādēļ es joprojām neesmu pabeigusi savu atsauksmi). Sirreāla, groteska, postmoderna, skaista un oriģināla filma ar prātu kairinošu filozofisko bāzi. Ieliku šo savā ”visu laiku favorīti” sarakstā un noteikti skatīšos vēlreiz.

Only Lovers Left Alive (2013) Vēl viens kino, par kuru plašāka atsauksme joprojām atrodas ”work in progress” stāvoklī, taču jau tagad šai filmai ir atvēlēta stabila vieta, jau minētajā, ”visu laiku favorītu” sarakstā. Lai gan šī Džima Džārmuša drāma nav tipiska vampīrfilma, Tilda Svintone, Toms Hidlstons un Mija Vasikovska ir elegantākie vampīri, kādus manas acis jelkad skatījušas. Nedaudz melanholisks smīns par mums pašiem. Izcili!

Tas arī viss manā 2014. gada filmu dzīvē. Pamazām jau lūkojos 2015. gada jauno filmu virzienā (pagaidām gan ļoti daudzām filmām vēl trūkst plakātu un treileru, kas palīdzētu izlemt – skatīties, vai nē?), tādēļ varu solīt, ka jaunās skatāmvielas saraksts arī vairs nav aiz kalniem.

Bet tagad stāsti – kas ir tavi aizvadītā gada kino dārgakmeņi?

Advertisements

10 komentāri

 1. Pie saviem gada favorītiem noteikti pieskaitu “Grand Budapest Hotel”, “Birdman”, “Whiplash”, “Stounhearst Asylum”, “Locke” un Tevis jau minētās “Interstellar”, “Only Lovers Left Alive”.
  Par labāko ideju sauktu “Lucy”, kuru sabojāja aktieru sniegums un klišejas.
  Tavā sarakstā redzu daudz intriģējoša – paldies, tieši meklēju jaunu skatāmvielu!:)

  Like

  1. ”Stounhearst Asylum” pacietīgi sēž arī manā ”to-watch” sarakstā. Gaidu tam īsto noskaņojumu, bet jau tagad jūtu, ka man šī filma noteikti patiks. ”Whiplash” arī gribētos pagūt līdz Oskariem noskatīties, kaut vai tādēļ, lai saprastu, par ko īsti runā visas šīs labās atsauksmes.

   Like

 2. Man kaut kā sanāca noskatīties tikai 10 no tām 24 filmām, kas iznāca 2014. gadā un kuras biju atzīmējusi kā skatāmas. Vairāk prātā palikušas vilšanās. Ļoti cerēju uz The Monuments Men, ideja (pie tam uz reāliem faktiem balstīta) bija ļoti interesanta, bet Klūnijs to bija padarījis garlaicīgu un nedzīvu. Vīlos arī Expendables 3, PG 13 dēļ zaudēts viss prieks un veči šķita izšāvuši visu pulveri. Ļoti patika The Grand Budapest Hotel un negaidīti laba izrādījās Edge of Tomorrow un Guardians of the Galaxy.

  Like

  1. Mans 2014. gada filmu skatāmais saraksts joprojām ir gauži pilns, plānoju to visu īstenot šogad, kamēr gaidu iznākam 2015. gada jaunumus.

   ”Guardians of the Galaxy” arī nesen noskatījos – patika humors, mūzika un ”Star Wars” sajūta. ”The Grand Budapest Hotel” likās ļoti foršs stils, bet tā vispārīgā sajūsma man, nez kāpēc, būs paslīdējusi garām. Varbūt jānoskatās vēl kāda Vesa Andersona filma, šī bija mana pirmā.

   Like

   1. Pagaidām esmu redzējusi trīs Vesa Andersona filmas. Ļoti. ļoti patika The Life Aquatic With Steve Zissou. Savukārt The Darjeeling Limited bija īpatnēja (kā jau visas viņa filmas) un krāšņa, tomēr gaidīju aizraujošāku sižetu.

    Like

 3. No Vesa Andersona man ļoti patika ”Moonrise Kingdom” 🙂

  Like

  1. Jā, par to es arī daudz laba esmu dzirdējusi. Toreiz, kad viņa iznāca, gribēju skatīties, bet ar laiku kaut kā piemirsās…

   Like

 4. […] Alise raksta par filmu Hector and the search for happiness. Anetes blogā ievietoti jauni muzikālie klejojumi un atradumi. Kazhes blogā raksts par izrādi Trauki. Ģirts par filmu uz lielā ekrāna- ’71: pēdējais kareivis. Musicstories blogā par grupu Rua un viņu albumu Essence. Jānis dalās iespaidos par izrādi Viena maza turku pupa. Pieraksti blogā par seriālu Kāsla metode. Sigitas Paulas blogā par izrādi Lēnprātīgā. Sintētika mums pastāsta par filmu Whiplash. Tējtasītes blogā var aplūkot 2014.gada filmu topu nominācijās. […]

  Like

 5. Ļoti labs filmu saraksts! Tā kā pagājušais gads man bija diezgan aizņemts, daudzas filmas palikušas neredzētas. Tāpēc tavs saraksts ļoti noderēs skatāmvielas izvēlē. 🙂

  Like

  1. Prieks, ka tā 🙂
   Man pašai arī pagājušais gads atstājis garum garu sarakstu ar neredzēto – pieļauju, ka tur ir tik pat daudz filmu, ka šī gada jaunajā listē. Acīmredzot, viens gads ir par īsu tik daudzām filmām…

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: