Romāns kā mīkla: Ļena Eltanga – ”Akmens Kļavas”


Akmens kļavasLietuvā dzīvojošās krievu rakstnieces Ļenas Eltangas romāns ”Akmens kļavas”, kas Mairas Asares tulkojumā un ”Jāņa Rozes apgāda” paspārnē, nesen sasniedza arī latviešu lasītājus, jau pie pirmajām lappusēm man lika aizdomāties par prozu, kas līdzinās smilšu graudiem stikla pulkstenī. Romāna vārdu gleznas ir karaliskas, un burtiski plūst cauri lasītāja jutekļiem, liekot atlocīt vienu lappuses stūrīti pēc nākamā, lai atcerētos un sev pierakstītu kārtējo no autores izmestajiem āķīšiem par dzīvi un mums pašiem. Tiesa, pastāstīt par ko īsti ir šis romāns, nav viegls uzdevums. No vienas puses, stāsts par raganīgo, noslēpumaino ”Akmens kļavu” pansijas īpašnieci Sašu Sonliju, līdzinās mistērijai, kas jāatšķetina. No otras puses, nevarētu sacīt, ka patiesības meklējumi šajā romānā sagādātu spriedzi vai liktu nepacietīgi dīdīties uz dīvāna maliņas. Par stāsta dziļumu un daudznozīmību drīzāk rūpējas psiholoģiskais aspekts – varoņu iekšējai pasaulei romānā ir atvēlēta krietni nozīmīgāka loma nekā ārējiem apstākļiem.

No grāmatas anotācijas:

Romāna darbība risinās pansijā “Akmens kļavas”, kas atrodas izdomātā ciematiņā Velsā. Tā sižets ir virtuoza detektīvmīkla, kuras krāšņā, bagātā izteiksmes forma priecēs katru valodas gardēdi. Raganīgās pansijas noslēpumi, Īrijas līča dzestrā dvesma, Velsas senās leģendas, mīlas stāsts amplitūdā no kaislības līdz naidam, mīklainā nāve, kuras – iespējams – nemaz nav bijis… tā ir grāmata prātamežģis, kuras varoņi maina maskas un jauc pēdas tik meistarīgi, ka atklāt pagātnes noslēpumus viņiem ir tikpat svarīgi, kā saprast tagadnes jēgu.”

Atsauksme, kas atrodama uz grāmatas aizmugurējā vāka, norāda uz ”Akmens kļavu” postmoderno iedabu un tam nevar nepiekrist. Līdztekus poētiskajai prozai, viscaur izmantotajiem mitoloģiskajiem elementiem un pamatīgajam interteksta slānim, kas ”Akmens kļavām” acīmredzami ir paredzējis izglītotu lasītāju, autore savu varoņu stāstu izvēlējusies pavēstīt samērā fragmentētā vēstuļu un dienasgrāmatu formā, ļaujot lēkāt arī laika līnijai, un, īpaši neuztraucoties par to, vai lasītājs spēj tai izsekot.

Tie, kuri raksta grāmatas, raksta tās sev, viņi ar tām aizstāj dzīvi, tāpat kā ar miežiem aizstāj kafiju, tu reiz teici, bet tie, kuri lasa, tāpat nespēj atdzerties, lai kā arī censtos, no citu dzīves.”

Arī pats veids, kā varoņi dara zināmus savus uzskatus un notikumus, liecina par rotaļāšanos ar lasītāja uztveres spējām. Piemēram, viens no tēliem – Luellins absolūti necenšas savus teikumus sākt ar lielo burtu, izmantot pieturzīmes, vai jebkādā veidā atdalīt savas pārdomas no citu sacītā. Sākot lasīt šo romānu jau laikus nākas noskaņoties uz to, ka visai silta vietiņa tiks atvēlēta varoņu domu plūsmai un iekšējiem monologiem, kas gan nepārprotami izklausās skaisti, taču vienlaikus arī nedaudz izstiepj notikumus (pieņemot, ka vispār ir izdevies atšķetināt, kas īsti tobrīd notiek, jo runāšana mīklās ir ”Akmens kļavu” specialitāte). Turklāt tēli mēdz veiksmīgi izlikties, slēpties un mānīties, radīt iespaidus un tos nojaukt, līdz realitātes robeža šķiet pilnībā izplūdusi.

Mēs esam tie, par ko izliekamies. Jābūt uzmanīgākiem.”

Jāatzīst, ka manai gaumei romāns vietām ir nedaudz par rāmu, un arī par identificēšanos ar kādu no varoņiem es pārstāju domāt jau visai agri. Taču nevar noliegt, ka ”Akmens kļavas” ir literāri augstvērtīgs un neparasts romāns, kas nonācis īstā lasītāja rokās visticamāk iekārtosies prāta atvilktnēs uz palikšanu. Šī noteikti nav ”fast-food” tipa proza – romāns ir nopietns, daudzslāņains un intelektuāli izaicinošs. Apveltīts ar apbrīnas vērtām vārdu cakām un grezniem valodas pinumiem, tas vislabāk jutīsies nesteidzīgi izgaršots.

7

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: