Jupiter Ascending (2015)


jupiter_ascending_ver3Filma, kuru es ļoti gaidīju un filma, kuru es cerēju saukt par savu attiecīgā žanra favorīti, izrādījās arī filma, kuras krāšņais ietinamais papīrītis zem sevis pavisam negaidīti slēpa samērā viduvēju sižeta (iz)pildījumu, mērcētu liela, bet neizmantota potenciāla glazūrā. Ar negribētu rūgtuma garšu mutē es devos prom no kinoteātra un ar smagu nopūtu ķēros pie pārdomām, kādēļ pēdējā laikā nācies redzēt tik daudz filmu, uz kurām var attiecināt tikai vienu no abiem kritērijiem – vai nu vizuāli skaista, vai nu saturiski jēgpilna.

Matrix veidotāju, Endija un Lanas Vačovsku  (Andy and Lana Wachowski) svaigākais veikums ar nosaukumu Jupiter Ascending ir stāsts par jaunu sievieti vārdā Jupitera (Mila Kunis), kas vada savas dienas uzkopjot bagātnieku mājokļus, līdz uzzina, ka patiesībā tieši viņa ir senas citplanētu aristokrātiskās dzimtas mantiniece, kurai pēc kosmosa sabiedrības tiesas un taisnības pieder visa mūsu zaļi zilā planēta. Saprotams, parādās ļaunie, kas ar šo situāciju nav mierā un labie, kas nav mierā ar ļaunajiem. Un tā arī aizsākas divu stundu garais piedzīvojumu uz 3D ekrāniem.

Vizuāli Jupiter Ascending ir, iespējams, viena no šī gada skaistākajām filmām. Tādu krāsu daudzveidību manas acis nebija skatījušas jau kopš The Great Gatsby laikiem. Šis 175 miljonu dolāru vērtais kino var lepoties ar lieliski uzbūvētu pasauli, grandioziem kosmosa kuģiem, vizuāli saistošiem dažādu citplanētu rasu personāžiem, kā arī ar neiztrūkstošajiem jautājumiem par vērtību sistēmu (naudu, varu, skaistumu, laiku) un valdošās elites ignorances kritiku.

Pateicoties lieliskiem specefektiem un pārdomātām dekorācijām, Jupiter Ascending valda gan steampunk noskaņa, gan mitoloģijas un tehnoloģiju sajaukums. Ir gan krāšņi tērpi, kas atgādina zinātniskās fantastikas versiju par viktoriāņu haute couture, gan lidojoši zābaki, gan visnotaļ pārliecinoši citplanētieši. Tomēr tas viss neglābj stāstu, kurā trūkst spriedzes elementu un līdzi jušanas iespēju šabloniskajiem varoņiem (īpaši pašai Jupiterai, kas labākajās damsel in distress tradīcijās, ik pa laikam krīt no kādas augstceltnes, lai potenciālais mīlas objekts Keins (Channing Tatum) viņu notveru). Pat tā sauktais filmas grand finale šķiet izstiepts un nespēj aizraut elpu, jo veidotāji ir ne tikai paņēmuši lietošanai klišeju, kad galvenais ļaundaris Belems (Eddie Redmayne) tipiskā galvenā ļaundara manierē pavēsta savus galvenā ļaundara plānus, bet arī izvēlējušies sagraut veselu kosmosa staciju, (glābējam) izdevīgā brīdī nokrītot pāris stabiem.

Dažas mazās klišejiņas (nu, kaut vai abu galveno varoņu insta-love vai kvēlo skūpstu pašā kaujas vidū) pat varētu piedot, ja vien kopējais filmas uzstādījums būtu mazliet vieglprātīgāks (piemēram, kā The Guardians of the Galaxy), taču samērā nopietnais tonis, izstieptais sižets un humora trūkums liek skatītājam gaidīt nedaudz dziļāku kosmosa operu, kādu Jupiter Ascending, lai kā arī censtos, tomēr nespēj pilnībā nodrošināt.

Šī ir filma, kas radīta, paturot prātā, uz vizuālu baudījumu tendētu auditoriju. Tās skatīšanas nav pats sliktākais veids, kā pavadīt sestdienas vakaru, taču mana fantastiku cienošā kinomīļa sirds tomēr asiņo par neizmantoto sižetisko potenciālu tik skaistā un vilinošā pasaulē.

7

4 komentāri

 1. filma likās vnk drausmīga un viena no sliktākajām pēdējā laikā redzētajām. Vairākkārt par varoņu darbībām radās jautājumi un šaubas par to reālo iespējamību

  Like

  1. Mjā, mani arī brīžam māca šaubas par notiekošo. Es kopumā vīlos, tāpēc, ka biju gaidījusi kaut ko ļoti aizraujošu – ”Matrix” veidotāji kā nekā. Droši vien, ja nebūtu tik ļoti sacerējusies, nepaliktu tāda rūgtuma garša.

   Like

 2. Noskatījos šo filmu pavisam nejauši. Ar mammu gājām uz kino, nezināju, ko tajā brīdī rādīs, bet cerēju noskatīties “The theory of everything”, bet izvēle bija vien starp Greju un šo filmu. Tā arī izvēlējāmies “Jupiter ascending”, mazliet zināju, ap ko šeit lieta grozās, un cerēju, ka filma būs laba. Diemžēl vīlos..
  Uz lielā ekrāna viss izskatās iespaidīgs, filma jau krāšņa un vizuāli patīkama. Tomēr ļoti garlaicīga, sižets galīgi neaizrāva. Domāju, ka vairāk tā varētu patikt YA auditorijai, puisīši varētu papriecāties par kaujas ainām, bet meitenes par romantisko sižeta līniju..

  Like

  1. Es arī viscaur jutu YA piesitienu. It kā jau nav jau nekāda vaina arī tām filmām – ir sava auditorija un ir savas pārbaudītās vērtības (vai klišejas), sava dobīte, kur rušināties. Taču ”Jupiter Ascending” man jau sākotnēji šķita reklamēta maķenīt citādāk, nopietnāk, ”fantastiskāk”. Var jau būt, ka pieņēmu vēlamo par reālo, jo ļoti gribējās redzēt tādu kārtīgi krāšņu, bet arī saturiski normālu sci-fi.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: