Frēdriks Bakmans – ”Vīrs, vārdā Ūve”


Frēdriks Bakmans - Vīrs, vārdā ŪveReiz rakstot par Reičelas Džoisas romānu Harolda Fraja neticamais svētceļojums sacīju, ka spēju novērtēt romāna smeldzīgo vēstījumu, taču tā pilnīgai uztverei esmu vēl dažas desmitgades par jaunu – galvenais varonis ir seniors un par spīti romānā iekļautajam cilvēciskajam faktoram un laikizturīgajām vērtībām, stāsts mani neuzrunāja tik personiski kā es to biju gaidījusi. Šodien, rakstot par gluži citu stāstu – zviedru žurnālista un blogera Frēdrika Bakmana debijas romānu ”Vīrs, vārdā Ūve”, esmu gatava apgāzt savu gadu starpības teoriju. Kurš gan spēja iedomāties, ka varēšu pavisam mierīgi identificēties ar 59 gadus vecu, īgnu kungu un just līdzi viņa pārdzīvojumiem līdz pat slapjām acīm?

No grāmatas anotācijas: ”Ūvem ir 59. Viņš brauc ar Saab. Kaimiņi viņu dēvē par kašķīgo rūgumpodu. Ik rītu Ūve dodas inspekcijas gājienā pa savu rindu māju kvartālu, lai pārbaudītu, vai kāds nav nevietā atstājis velosipēdu vai pienācīgi sašķirojis atkritumus. Lai gan viņš sen vairs nav iedzīvotāju kooperatīva priekšsēdis, kādam galu galā arī jākontrolē, vai viss tiek darīts kā nākas! Taču kādā novembra rītā sāktais ķīviņš ar jaunajiem kaimiņiem izvēršas par negaidītu draudzību, un šī vīra attiecības ar apkārtējiem nekad vairs nebūs tādas kā agrāk…”

Pateicoties visaptverošajam rūgtumam, kas pārmācis viņa personību, Ūvi var raksturot kā visnotaļ interesantu literāro tēlu. Izlasot pirmās pārdesmit romāna lappuses, sev prātā piezīmēju, ka tieši šādi veidojami ticami grāmatu varoņi. Ūves nīgrums kļūst pilnībā saprotams un attaisnojams, ja tuvāk iepazīstas ar šī vīra dzīves gājumu (tas notiek pamazām, visa romāna garumā, ceļojot pa ierastajām, bet šajā gadījumā ļoti iederīgajām atmiņu takām). Ik pa brīdim F. Bakmans ļauj ieskatīties Ūves slēpti sirsnīgajās dzīlēs, par palīgrīkiem izmantojot, ne tikai Ūves it kā nejaušos labos darbus (kuros brīžam tomēr jūtama arī autora spalvas klātbūtnē – nevar taču vienu cilvēku tik bieži iztraucēt no pašnāvības mēģinājumiem?), bet arī nelielas ironiskas frāzītes, kuras kā mazi, gaiši ceļa stabiņi neļauj lasītājam novirzīties no ”Ūve patiesībā ir foršs onka, tikai viņš to nezina” ceļa. Īpaši saldsērīgu nokrāsu tam visam piešķir Ūves iekšējā balss, kas ik pa brīdim iegūst mirušās sievas vai pieklīdušā kaķa (nu, gaužām smuka paralēle ar pašu Ūvi) veidolu.

”Kāju piecirzdams, viņš paspēra pāris soļus uz kaķa pusi. Kaķis pieslējās. Ūve apstājās. Tā nu viņi tur stāvēja kādu brīdi, novērtēdami viens otru kā divi strīdnieki lauku krogā, kas kādā vēlā vakarā gatavojas kautiņam. Ūve prātoja, vai nemest tam ar vienu koka tupeli. Kaķis izskatījās sašutis par faktu, ka pašam nav līdzi koka tupeles, ko mest pretim.”

20150415-Photo 15-04-15 19 12 44Ūves tēls sākotnēji var šķist robusts. Iecirtīgs vīrs, kas uzskata, ka katrai lietai un cilvēkam ir sava funkcija un lieka filozofēšana ne pie kā laba nenovedīs, var atstāt visai garlaicīga tipāža iespaidu. Tomēr Ūve ir dzīvīgs tēls, jo tādi ir apkārtējie varoņi, kas gan tagadnes perspektīvā, gan pagātnes atmiņu ceļojumos pamanās pastāstīt par Ūvi daudz kā tāda, ko viņš pats nekad neatzītu. Slāni pa slānim, autors noloba Ūves nocietināto virskārtu, lai zem bruņām atklātu gluži lielu un maigu sirdi. Protams, mizojot sīpolu var nākties arī nedaudz paraudāt.

”Taču skumjas ir jūtas, uz kurām tā vienkārši nevar paļauties: ja cilvēki tajās nedalās, tās pašas ņem un nodala cilvēkus.”

Augstāk par visu citu šajā pasaulē Ūve vērtē vīrišķību, kas viņa gadījumā cieši sasaucas ar taisnīguma izjūtu, kuru gadu gaitā diemžēl izkropļojusi birokrātiskā sistēma, ārēji pārvēršot to nīgrumā un ietiepībā. Tomēr Ūves cēlsirdība ir īsta un parādās veidā, kā tas uzlūko savu sen kā mirušo tēvu, attiecas pret slimo sievu un pat izpalīdz visiem tiem ”nekam nederīgajiem slīmestiem”, kas pagadās viņa ceļā. Ūves kurnēšana ir tikai maska un tieši tas padara šo romānu tik sirsnīgu un, daudzos gadījumos, arī humora pilnu.

”Nav jau tā, ka Ūve sauktu Rūni par savu ienaidnieku. Kaut gan, nē! Visdrīzāk tas tomēr tieši tā arī ir. Viss, kas te iedzīvotāju kooperatīvā sagājis šķērsām, faktiski sākās ar Rūni. Viņš ar savu sievu Anītu ievācās šajā rajonā tajā pašā dienā, kad šurp pārcēlās Ūve un Ūves sieva. Tolaik Rūne brauca ar Volvo, bet pēc tam nopirka sev BMW. Ūve uzskatīja, ka šis fakts runā pats par sevi, jo ar cilvēku, kas šādi rīkojas, prātīga valoda nebija iespējama.”

Es necerēju, ka ”Vīrs, vārdā Ūve” mani tik ļoti uzrunās, smīdinās un raudinās, taču, pabeigusi grāmatu, nevaru nepiekrist pozitīvajām atsauksmēm, kas pamazām nosēžas blogosfērā. Patīkami, ka ik pa laikam pie apvāršņa uznirst šādas grāmatas-pārsteigumi, kas gluži kā pats Ūve, nemanot un negribot, iekaro īpašu vietu sirdī un grāmatplauktā. Šī romāna galvenais varonis ir viens no tiem literārajiem tēliem, ar kuriem es ļoti labprāt pasēdētu pie kādas tējas tases, taču pats Ūve droši vien to uzskatītu tikai par tādu lieku laika izšķiešanu…

9

2 komentāri

 1. Dainis Gžibovskis · · Atbildēt

  Izklausās, ka man šī grāmata varētu patikt, tikai vāka dēļ gan uz to nemūžam nebūtu tā nopietni paskatījies, jo vāka noformējums stipri atgādina mācību grāmatas dizainu. Šāds vāks vairāk piestāvētu sociālo zinību grāmatai, bet ne daiļliteratūrai.

  Like

  1. Grāmata forša, iesaku 🙂 Par vāku – es personīgi veikalā tam visticamāk paietu garām, ja nebūtu jau izlasījusi preses relīzi un uzzinājusi, par ko ir stāsts. Jāpiekrīt, ka noformējums nav arī gluži mana tējas tase, bet tagad, izlasot pašu romānu, varu saprast, kādēļ izmantoti tieši šie attēli. Angliskā izdevuma vāks man arī īpaši nesimpatizēja, šķita ļoti neizteiksmīgs.
   Man vispār šķiet, ka salīdzinoši tie vāki, kuri netiek saglabāti no oriģināla, pie mums bieži vien ir pat glītāki.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: