Gotisks pludmales romāns: Emīlija Lokhārta – ”Mēs bijām meļi”


Mēs bijām meļi 1Saule. Jūra. Bezbēdīga vasara. Četri jaunieši. Traģēdija. Atmiņas zudums. Noslēpums. Ārējs spožums un iekšējs posts. Šādi īsumā varētu raksturot Emīlijas Lokhārtas jauniešu romānu Mēs bijām meļi. Grāmata 2014. gadā, lasītāju portālā Goodreads atzīta par gada labāko jauniešu romānu un pavisam nesen iznākusi arī latviešu valodā, izdevniecībā Baiba Books.

Lasot šo grāmatu, noskaņas ziņā, no mana prāta neizgāja nesen kā savu beidzamo sezonu noslēgušais televīzijas seriāls Atriebība (Revenge). Tik līdzīgas šķiet it kā bezbēdīgās varoņu dienas privātajā pludmalē un tik līdzīga šķiet tumsa, kas paveras, nokasot baltā zeltā krāsoto virskārtu. Jau sākotnēji Sinklēru ģimene tiek raksturota kā ideāla. Skaisti, spēcīgi, bagāti un gaišmataini ir gan dzimtas koka aizsācēji gan to atvases. Tumšas, manipulatīvas un ”sapuvušas” ir to savstarpējās attiecības.

Romāna galvenā varone, 15 gadus vecā Keidensa, jau pirmajā acumirklī atstāj psiholoģiski nestabilas būtnes iespaidu. Meitene ir zaudējusi atmiņu un pārtiek no tabletēm, kurām būtu jāapstādina viņas neciešamās migrēnas. Sev vien zināmu iemeslu vadīta, Keidensa, pa vienai vien, atdod sev piederošās lietas labdarībai, bet vairāk par visu vēlas atgriezties uz salas – Sinklēru ģimenes paradīzē, pie saviem mīļajiem meļiem – māsīcas Mirrenas, brālēna Džonija un ģimenes drauga Geta, pret kuru varone lolo īpaši siltas jūtas. Tomēr atgriežoties uz salas, Keidensai nākas sastapties ne tikai ar pārmaiņām ārēji ideālās ģimenes dinamikā, bet arī ar faktu, ka neviens nevēlas palīdzēt meitenei salīmēt kopā viņas atmiņu puzli. Kas īsti notika naktī, kad Keidensa vienā apakšveļā tika atrasta pludmalē?

Šis ir visnotaļ  atmosfērisks stāsts. Baltā smilšu pludmale un tumšā aura, kas apvij bagāto un skaisto ģimeni, ir gandrīz vai sajūtama, ne tikai iztēlē saskatāma.  Mēs bijām meļi līdzinās tādam kā gotiskam pludmales romānam. Mazliet neomulības, šķipsniņa traģēdijas, dažas iestarpinātas simboliskas pasakas un idejiskas atsauces uz E. Brontē Kalnu aukām  apvienojumā ar jauniešu grāmatām nemaz ne tik raksturīgo poētisko, bet tai pat laikā askētisko rakstības stilu, romāna lappusēs veido īpatnēju literāro kokteili. Brīžiem tas nedaudz atgādina vēsa 20150607-IMG_1734-4mohito spirdzinošo garšu (gluži kā pats zaļganajos toņos noformētais grāmatas vāciņš), brīžiem tas atļaujas uzkavēties izteiktākā pludmales un naivas mīlestības romāna kategorijā, priekšplānā izstumjot emocionāli sabiezinātas pusaudžu romantiskās jūtas, kas kalpo par vienu no varones dzinējspēkiem pretī savām zaudētajām atmiņām.

Neskatoties uz to, ka dažos gadījumos meļu savstarpējās attiecības un pašu jauniešu portretējums varētu šķist nedaudz idealizēts vai atrauts no realitātes, gluži kā pati sala, uz kuras viņi pavada savas vasaras, viens no romāna spēcīgākajiem elementiem, manuprāt, ir tieši psiholoģiskais aspekts – vainas apziņas, zaudējuma un pārrautu ģimenes saišu apspēlēšana rūpējas par nepieciešamo dramatisma efektu, vienlaikus arī pasvītrojot jau iepriekšminēto nedaudz gotisko noskaņu.

Lai gan es noticēju Keidensas pārdzīvojumiem, spēju novērtēt viņas maģiski reālistiskās migrēnas, saspīlētās attiecības ar māti, kā arī maldīšanos pa savas traumētās atmiņas džungļiem, es nevaru drošu sirdi apgalvot, ka Keidensa man šķistu simpātiska galvenā varone. Un nē, ne tajā izpratnē, ka nesimpātiska šķistu viņas depresija vai neapskaužamā situācija, kādā meitene nonākusi. Mana personiskā nepatika pret galveno varoni drīzāk sakņojas Keidensas teorētiski atbilstošajā, tomēr praktiski nedaudz kaitinošajā pasivitātē, veidā, kā viņa risina savas problēmas, līdz pat romāna noslēgumam, kad beidzot tiek atklātas stāsta patiesās kārtis.

Grāmatas atrisinājumu es neparedzēju un pavērsiens, kādā autore ievirzīja Keidensas jauno realitāti, mani patīkami pārsteidza. Dažkārt lasītājs vienkārši vēlas tikt apmānīts. It īpaši, ja tas tiek darīts ar šādu nedaudz ieturētu eleganci.

 8

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: