Arnolds Auziņš – ”Arī rakstnieks ir cilvēks”


Arnolds Auziņš - Arī rakstnieks ir cilvēksKatram no mums visticamāk ir kāds tēls, kas iezīmējas prātā, izdzirdot vārdu ”rakstnieks”. Vienam tas var būt izkāmējis intelektuālis ar brillīti uz degungala, citam, omulīgs vīrs ar sirmu galvu, sēžot pie ozolkoka rakstāmgalda lielā bibliotēkā, citam tā, iespējams, ir ēteriska būtne, kas apkārusies neskaitāmām šallītēm un kuloniņiem, runā par abstraktiem jēdzieniem, citam tie ir senie, nepieskaramie dižgaru attēli skolas grāmatās, vēl kādam citam gluži ikdienišķs kaimiņš vai kaimiņiene, kas savas dienas un naktis pavada, klabinot pa datora taustiņiem. Tomēr, lai kādas arī nebūtu asociācijas ar šo ietilpīgo vārdu, visupirms rakstnieks ir un paliek tikai cilvēks.

Šo tēzi humoristiski ilustrējis Arnolds Auziņš savā jaunākajā anekdošu izlasē Arī rakstnieks ir cilvēks. Krājumu ar materiāliem no vairākām jau iepriekš izdotajām izlasēm kopā sakārtojis Guntis Berelis, bet pati grāmata vēl vasaras vidu nodota pie lasītājiem ar izdevniecības Dienas Grāmata starpniecību. Jāpiebilst, ka tieši īstajā laikā, lai es to ieraudzītu jaunumu plauktā un nolemtu sev uzdāvināt vārda dienā. Manu uzmanību, iegādājoties šo nelielo krājumu, protams, piesaistīja trāpīgais nosaukums, taču par ļaunu nenāca arī grāmatas apakšvirsraksts –  Mazā latviešu literatūras vēsture anekdotēs. Tātad potenciāla iespēja ne tikai pasmaidīt, bet arī aizlāpīt dažus caurumus literatūras vēstures zināšanās.

Laikā, kad Valdis Rūja strādā par Drāmas teātra direktoru, Kultūras ministrija ļoti piesardzīgi izturas pret repertuāru – lai tikai neparādītos idejiski kaitīgi darbi. Kārlis Pamše grib iestudēt Teodora Dreizera ”Amerikāņu traģēdiju”, bet šaubās, vai ļaus. – Amerikāņiem traģēdija? Tas nekādus iebildumus nevar radīt, – direktors pārliecināts.”

”Dailes teātrī ierodas Imants Ziedonis, lai satiktu dzīvesbiedri Ausmu Kantāni. – Ko jums vajag? – ugunsdzēsējs Konrāds noprasa. – Vēlos sastapt savu sievu aktrisi Kantāni. Ugunsdzēsējs ieiet mēģinājumu telpā un skaļi sauc: – Biedrene Kantaina, jūs foajē gaida biedrs Kantainis!”

Kā priekšvārdā norādījis Guntis Berelis, grāmatā atrodamās anekdotes, lai gan vietām, iespējams, paša autora pārfrāzētas vai pārspīlētas, kopumā ir balstītas uz patiesiem notikumiem. Tās ir atrastas pašu rakstnieku un viņu laikabiedru atmiņās, vēstulēs, kā arī rakstos un intervijās. Literāri un cilvēciski smieklīgos atgadījumus Arnolds Auziņš vācis jau ilgus gadus (pirmā šāda veida grāmata izdota 1993. gadā), dažas no anekdotēm autors pieredzējis vai saklausījis arī pats. Anekdotes hronoloģiski sakārtotas piecās nodaļās. Katra no nodaļām ietver kādu latviešu literatūras vēstures posmu un tā laikmeta lieciniekus. Krājums piedāvā iepazīties ar visnotaļ plašu literāro personību klāstu. Sākot ar Rūdolfu Blaumani vai Aleksandru Čaku, un beidzot ar mūsdienu literātiem, piemēram, Kārli Vērdiņu, Ingu Žoludi, Daci Rukšani u.c.

Jaunos talantus vienmēr pabalstījusi Mirdza Ķempe. – Kādu padomu jūs man varētu dot? – iesācējs dzejnieks prasa. – Es jums ieteiktu vairāk lasīt. Autors neapmierināts: vai bija vērts nākt šurp, lai uzzinātu triviālu patiesību, bet dzejniece nežēlīgi turpina: – Tad jums atliktu mazāk laika pašam rakstīt.”

”Esmu dzimis tai pašā dienā, kad miris ”Lāčplēša” autors Andrejs Pumpurs, – lielīgi stāsta nepopulārs dzejnieks. – Jā, nelaime jau nekad nenāk viena, – bēdīgi atzīst Pāvils Rozītis.”

RakstnieksProtams, ne visi atgadījumi ir vienlīdz smieklīgi vai ironiski. Daļa anekdošu šķiet vairāk vai mazāk uzrunājošas, atkarībā gan no humora izjūtas, gan no tā, vai lasītājam zināms arī kas vairāk par konkrēto rakstnieku, viņa darbiem un dzīves gājumu. Tomēr ir patīkami, ka vairākos pastāstiņos autors ieskicē arī pavisam nelielu attiecīgā laikmeta vai situācijas kontekstu, lai pie skaidrības nonāktu arī lasītājs, kura attiecības ar literatūras vēsturi, iespējams, ir mazliet rezervētākas. Šāds konteksts gan netiek piedāvāts ikvienā no anekdotēm – tas visticamāk būtu lieki, jo daudzas situācijas runā pašas par sevi.

Žurnāla ”Karogs” redakcijā izceļas ugunsgrēks. Vainīgais ir dzejas nodaļas redaktora Arvīda Skalbes kabinetā ieslēgtais ventilators, kas ierāvis aizkarus, pārkarsis un sācis svilt. Rakstāmgalds pilns ar manuskriptiem, taču neviens dzejolis nav sadedzis. – Latviešu lirika ir tik ūdeņaina, ka uguni noslāpē, – nospriež redakcijas darbinieki.”

”Pie vecmeistara Jāņa Rokpeļņa konsultējas daudzi jaunie autori. – Kāds ir poēzijas pirmais likums? – dzejnieks vaicā. Iesācēji mēģina savu domu gudri noformulēt. – Uz lieliem sūdiem rozes aug, – Rokpelnis pasaka īsi un skaidri.”

Asprātīgs krājums literatūras vēstures un rakstniecības cienītājiem, kā arī tiem, kas par tādiem vēl nav paguvuši kļūt, tomēr lūkojas attiecīgajā virzienā. Protams, arī tiem, kas vienkārši mīl literatūru un vēlas pasmaidīt. Ir vērts turēt grāmatplauktā – pēc iespējas tuvāk pašmāju dižgaru sējumiem.

9

Advertisements

2 komentāri

 1. Dainis Gžibovskis · · Atbildēt

  Pēdējie divi citāti īpaši patika.
  Man ar vārdu “rakstnieks” vienmēr asociējas cilvēks, kurš pasauli uztver citādi, nekā vairums cilvēku – rakstniekam tie emocionālie uztveres punkti ir daudz atkailinātāki un rakstnieks cilvēkus izjūt dziļāk, analizē viņu rīcības motīvus un, manuprāt, cenšas attaisnot pat neprātīgāko cilvēku rīcību. Bet cilvēki, arī rakstnieki, ir dažādi, tāpēc būtu muļķīgi visiem izveidot vienu raksturojumu.

  Publicējis 1 person

  1. Skaisti pateici. 🙂

   Pilnīgi piekrītu, ka autoru lokā ir tik pat dažādas personības kā…hm…jebkuras profesijas pārstāvju lokā. Ikviens no mums ir ar saviem mazajiem un lielajiem talantiem, mazajām un lielajām vājībām, mazajam un lielajām dīvainībām u.t.t.

   Man patika G. Bereļa priekšvārdā rakstītais: ”Ja rakstnieks nespētu aiz sevis atstāt kaut pāris anekdotes, viņa portrets saveidotos pagalam drūms un neizteiksmīgs, tomēr laimīgā kārtā tādu rakstnieku, šķiet, nav.”

   Publicējis 1 person

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: