Mazie filmu komentāri #4


mazie filmu komentāri4Nepaspēja ne divas sezonas nomainīties, kad Mazie filmu komentāri ir atgriezušies ierindā. Pēdējoreiz šāda laime rakstīt par noskatītajām filmām man smaidīja februāra, marta un aprīļa mēnešos. Varētu jau sacīt, ka nav bijis laika uzrakstīt par redzēto – tas lielākoties nebūtu melots. Taču galvenais vaininieks šoreiz ir tieši ”man neko negribas skatīties” garastāvoklis, kuru pamazām sāku pārvarēt tikai vasaras beigās. Tā nu pēc kārtas ceturtajos Mazajos filmu komentāros esmu apkopojusi tikai četras filmas, kuras redzētas pēdējo mēnešu laikā. Cerēsim, ka rudens būs ieradies ar bagātīgāku ražu. Ja pasaulē valda kaut nedaudz taisnības, tad tuvākajos mēnešos noteikti došos palūkot kino ilgi gaidītos The Martian un Crimson Peak.

Tomorrowland

Tomorowland (2015) Džordžs Klūnijs & Co glābj pasauli. Ne tikai to, kurā dzīvojam, bet arī to, kuru esam izdomājuši. Nedaudz ideālistiski bērnišķīga Disneja filma, kas ar savu pozitīvismu atgādina, ka apkārtne ir tāda, kādu mēs paši to veidojam. Sajaucam kopā ”bērni ir mūsu nākotne” un ”ideāli nedrīkst nomirt” idejas, un morāli paceļošs ģimenes kino ir gatavs. Par ļaunu nenāk arī šobrīd tik modernās utopiski distopiskās nākotnes vīzijas iekļaušana un piedzīvojumu gars. No manas puses plus punkti par stīmpanka atmosfēru un jauno aktieru tēlojumiem.

HomeHome (2015) Turpinot ar bērnišķīgām lietām – animācija. Šīs filmiņas galvenais varonis ir interesantas formas un krāsas (tā mainās atkarībā no emocijām) citplanētietis, kas kopā ar saviem ciltsbrāļiem ieradies iekarot Zemi. Cilvēki nav problēma, tos visus nogrūdīs jaukā globālajā ciematā kaut kur planētas maliņā. Taču viss neiet kā plānots, mazos dīvainos citplanētiešus apdraud liels un ļauns citplanētietis, un tad vēl visa tā jezga ar cilvēku meiteni, kas vēlas atrast savu pazudušo mammu… Home ir koša, krāsaina un vizuāli pievilcīga, kā jau lielākā daļa mūsdienās ražoto animāciju, tomēr uz mani šī filma atstāja pārlieku bērnišķīgu iespaidu. Tas, protams, ir normāli, ņemot vērā, ka filma pirmkārt ir domāta tieši jaunajiem skatītājiem. Taču es palieku pie tā, ka mūsdienu pieaugušais kino gājējs ir pieradināts šādās bērnu filmiņās meklēt un atrast kaut ko arī sev. Nu, kaut vai neskaitāmo pieaugušo atzīšanās, ka viņus pārņēmuši asaru plūdi pie animācijas Up... Šeit tā pietrūka.

SelflessSelf/less (2015) Problēma – galvenais varonis ir vientuļš miljonārs, kas uzzina, ka ir smagi slims un viņam drīzumā jāatvadās no dzīves. Risinājums – slepena organizācija vientuļajam miljonāram piedāvā atgūt jaunību, cita, it kā laboratorijā audzēta, ”tukšas čaulas” cilvēka ķermenī, implantējot viņa veco personību. Problēma – jaunais ķermenis nemaz nav ”izaudzēts” un patiesībā tas pieder citam cilvēkam. Risinājums – miljonārs ir kļuvis jauns un sprauns, un spējīgs bēgt no ļaunajiem, pie reizes, izglābjot arī ceļā pagadījušos sievieti un bērnu. Problēma – sākotnējā zinātniski fantastiskā ideja izgāžas, jo transhumānisma domas kino smuki uztaisīt nav nemaz tik vienkārši kā izskatās (Transcendence ar visu Depu jau mēģināja). Self/less ir saņēmusi diezgan ievērojamu kritiķu un skatītāju nemīlestību un, iedziļinoties šajā sižetiskajā Šveices siera ritulī, var saprast, kāpēc. Taču man ir nelāgs paradums labi izklaidēties pie teorētiski sliktām filmām. Un šī gluži labi ietilpst šajā kategorijā.

Ex machinaEx Machina (2015) Līdzīgi vēži kvalitatīvākā kulītē. Viena no manām šī gada gaidītākajām filmām. Stāsts par jaunu programmētāju, kas tiek uzaicināts uz nomaļu, nedaudz ķerta zinātnieka mitekli nekurienes vidū, lai piedalītos slepenā eksperimentā, izklausās pēc potenciāli jaukas zinātniskas katastrofas. Tomēr filmas veidotāji izvēlējušies iet izsmalcināto ceļu, noklusinot katastrofas apjomu un, piešķirot tai dziļāku nozīmi. Noslēgtās būves pagrabos mīt pasaulē pirmais mākslīgais intelekts – robotiski cilvēcīga femme fatale, kurai uz savu eksistenci ir nedaudz citādāks skatījums, kā viņas radītājam. Filmas laikā gan galvenajam varonim, gan skatītājam nākas nopūlēties, lai saprastu, kurā brīdi tiek manipulēts ar viņa cilvēcību un, kurš brīdis ir piemērots taisnīgām dusmām. Ex Machina visnota jaudīgi lēkā starp zinātniskās fantastikas jājamzirdziņiem – mākslīgā cilvēka apziņu, spējām imitēt vai patiesi izjust emocijas, pašnoteikšanās tiesībām un citām jaukām lietām, kuras jau it kā ir zināmas, bet allaž aplūkošanas vērtas. Visu filmu uz saviem pleciem iznes tikai daži aktieri, piemēram, Domhnall Gleeson, kurš kaut kādā mistiskā veidā ir pamanījies būt klātesošs vairākās filmās, kuras man pēdējos gados ir patikušas (Never Let Me Go, Anna Karenina, About Time, Calvary), Oscar Isaac, kurš arī līdzīgi allaž iemaldās manas gaumes kino lentēs (In Secret, Inside Llewyn Davis), bet šajā konkrētajā gadījumā mani izteikti ”nošarmēja” ar savu nepratīgo personāžu, kā arī Alicia Vikander, kuras performanci atzinīgi novērtējuši kritiķi. Kopumā  – ļoti cienīga filma savā žanrā.

Ko labu jūs noskatījāties vasarā?

8 komentāri

 1. Māra Bitāne · · Atbildēt

  Ex machina patika un atstāja vērā ņemamu iespaidu – pēc noskatīšanās vēl kādas pāris dienas domāju, kā viss attīstītos tālāk.

  Patīk

  1. Man šķiet, ja pēc filmas noskatīšanās, to vēl gribas kādu laiku ”sagremot”, tad filma ir trāpījusi īstajā laikā un vietā. Es pēc ”Ex Machina” skatīšanās arī vēl laiciņu domāju, ko īsti es par to visu domāju. 🙂

   Publicējis 1 person

 2. Ex Machina man ļoti patika, pat negaidīju. Tāda spriedze ar minimālu aktieru daudzumu un ierobežotu telpu. Interesanti, iesaku. The best šovasar bija Mad Max: Fury Road (super, super, super!). Vēl tīri labi izklaidējos ar jaunāko Avengers, lai gan saturiski tur daudz kā pietrūka. Izsmējos, skatoties Spy, forša komēdija. Kā savādāku filmu varu ieteikt The Road Within. Daži saka, ka sūds, citi slavē, bet man patika tēma un aktierspēle – par jauniešiem ar garīgām problēmām.

  Patīk

  1. Pilnīgi piekrītu par to ierobežoto telpu, man visu filmas laiku bija tāda maza ekrāna klaustrofobija.

   Es gribu ”Mad Max” noskatīties, bet… vai nav jāzina iepriekšējās daļas, lai kaut ko saprastu?
   ”Spy” ir arī manā sarakstā, lai gan parasti šādas komēdijas neskatos, liekas, ka vajadzētu būt ok. ”The Road Within” nebiju dzirdējusi, jāpalūko.

   Patīk

   1. Es gaidīju, ka “Spy” būs kārtējā dumjā Holivudas komēdija ar tualešu jociņiem, bet nekā. “Mad Max” vari mierīgi skatīties. Es arī īsti neatceros iepriekšējās daļas, bet tas man galīgi netraucēja. Ja nu kas, var taču pagūglēt saturu 😉

    Patīk

    1. Tad tā arī būs jādara, citādi dikti cildenas atsauksmes dzirdu par Maksu, gribas zināt, kāpēc. 🙂

     Patīk

 3. Ex Machina bija forši forši forši!!

  Patīk

  1. Jā, viens no gada patīkamākajiem kino pārsteigumiem.

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: